„Alaposan meg kell vizsgálni a körülményeket" – mondja Pásztor András építész a medencetelepítés kapcsán. A szakember számos olyan szempontra hívja fel a leendő medencetulajdonosok figyelmét, amelyeket szem előtt tartva megóvhatjuk magunkat az esetleges kellemetlenségektől. A különféle jogszabályok elsőre ijesztőnek tűnhetnek, egy hosszú távra szóló beruházás esetén azonban érdemes minden szempontot körüljárni. Az építészek munkája is támogatja a folyamatot, de ha Hydropool medence mellett dönt a beruházó, a forgalmazó szakembereire is számíthat. A medencetelepítés menetéről Pásztor Andrással beszélgetünk.
Az építész szakmát nem az íróasztal mellett, hanem a munkaterületen kezdte, így nemcsak a tervezés, hanem a kivitelezés terén is nagy tapasztalatra tett szert. Ez minden bizonnyal jelentős előnyt jelent azokban az esetekben, amikor épített vagy előregyártott medencét tervez ingatlanhoz. Milyen speciális ismeretekre van mindehhez szükség?
Az Építészfórumot bizonyosan kollégák és az építészet iránt érdeklődő laikusok is olvassák. Utóbbiak számára javaslom, hogy medencetelepítés esetén mindenképpen keressenek fel építészt, mert bár úgy tűnhet, hogy nem bonyolult a folyamat, mégis számos szempontot kell figyelembe venni, hogy a későbbiekben ne érjen bennünket bosszúság. Hadd emeljem ki a süllyesztett medence telepítésének első lépését. Az adott kormányrendelet szerint magánhasználatú kerti tó és fürdőmedence építése engedély nélkül megvalósítható. Úgy gondolom, hogy a laikusok 90 százaléka itt meg is áll, hiszen mindez úgy is értelmezhető, hogy ha nem szükséges építési engedély, akkor oda teszem a medencét, ahová akarom. Ez azonban teljes mértékben nem állja meg a helyét, hiszen a tervezői tevékenységet több jogszabály mentén végezzük. A száraz jogszabályok ismertetésére most nincs lehetőség, de azt tudni kell, hogy egy medence pontosan milyen fogalomkörbe tartozik. Az építési törvény szerint építményről, ezen belül mellék-, továbbá kerti építményről van szó. Ha építési helyen belül vagyunk, akkor nincs probléma, mert gyakorlatilag bárhová helyezhető a medence. Amennyiben azonban építési helyen kívül vagyunk, a megfelelő védőtávolságok figyelembevételével lehet csak elkezdeni a telepítést. Ügyfélkapun keresztül is lehet építéshatósági szolgáltatást kérni, de a hatóságot mindez nem kötelezi semmire, így ha ők esetleg nem jó tanácsot adnak és a későbbiekben probléma merül fel, joggal tárják szét a kezüket. Ez a lehetőség mankónak mindenképp megfelelő, de továbbra is javaslom építész szakember felkeresését.
Azért, hogy ne ijesszük el azokat, akik medencetelepítésen gondolkodnak, nyugtasson meg: ha az ember felveszi a kapcsolatot egy tapasztalt építésszel vagy a Hydropool szakembereivel, akkor ezt a terhet leveszik a megbízó válláról, akinek az említett kérdésekkel gyakorlatilag szembesülnie se kell.
Így van. Az előbbiekkel csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy alaposan meg kell vizsgálni a körülményeket. A következő lépés – amivel az építész kollégák bizonyára tisztában vannak –, hogy a süllyesztett medencék kialakításához szükség lesz egy befogadó aknára. Ennek kiméréséhez a medence gyártójától kérjenek telepítési útmutatót. A Hydropool esetében ez nem okoz problémát, mert alapos dokumentációval látják el a vásárlót, tervezőt. A szerkezeti rajz bemutatja, hogy milyen körüljárhatóságot kell biztosítani, hogy a későbbiekben könnyen és praktikusan legyen tisztítható, karbantartható és szervizelhető a medence. A medence-fogadóakna esetében a medence méretén felül minden irányban nagyjából egy-egy méter plusz térrel kell számolni. Mindezt a terveken fel kell tüntetni, így tehát nem elég, ha csak egy medence méretű téglalapot rajzolunk a tervrajzra. De ezzel se elijeszteni szeretném a jövőbeli tulajdonosokat, hiszen egy hozzáértő építész segítségével mindez nem lesz probléma. Viszont fontos tudatosítani, hogy ezekre a szempontokra oda kell figyelni.
Az építész mellett egyéb szakember bevonására is gondolni kell?
Optimális esetben a szükséges szakági tervezők bevonásáról az építész gondoskodik. Mi magunk komplex szolgáltatást végzünk, van a csapatunkban gépész és elektromos tervező, illetve a közművekre szakosodott munkatárs is. A szakági tervezők a forgalmazó vagy adott esetben a gyártó adatszolgáltatása alapján mindenről gondoskodnak.
Így, hogy szóba került a gépész és elektromos tervező munkája, kérem a medencék gazdaságos működtetéséről, fenntartásáról is ejtsen pár szót.
A gazdaságos működtetéshez számos lehetőség áll rendelkezésre. A Hydropool esetében a medence egyedülálló, energiatakarékos hőpajzs-technológiája kiválóan szigetel, de az imént említett fogadóaknát is hőszigetelni kell, továbbá javaslom egy hőszigetelt medencetető beszerelését is, bár a thermotető, úgy tudom, alapfelszereltség a Hydropoolnál. Tervezésnél ne felejtsük el, hogy a medencéről levett thermotetőnek is van helyigénye, ezért célszerű arról is gondoskodni, hogy ez ne legyen láb alatt. Az imént említett szempontok óriási jelentőséggel bírnak az üzemeltetési költségek csökkentését illetően. Itt hadd említsem meg, hogy a megrendelőnek lehetősége van épített medence terveztetésére és előregyártott medence telepítésére is. Az energiahatékonyság eléréséhez az előregyártott medencét javasolnám, hiszen annak fenntartása a kisebb űrtartalom miatt kedvezőbb. Bár kisebb, de van masszázs része, és ellenáramoltatás beépítésére is van lehetőség, így multifunkcionálisan használható. Ezek fontos szempontok lehetnek a medenceválasztás során.
Milyen egyéb szempontot tart még fontosnak kiemelni?
A medence rendelkezik beépített tisztítóval, arra mégis érdemes odafigyelni, hogy lehetőség szerint ne lombos fa alá telepítsük, mert a lehulló levelek, termések megnehezíthetik a tisztántartást. Örökzöld mellett kevesebb odafigyelést igényel.
Molnár Zsuzsanna