Technológia

Szakmai elismerések az új ablakgenerációnak

2020.10.28. 13:05

A CONSTRUMA nagydíj apropóján interjú készült Zoltan Djerivel, az Internorm Magyarországért felelős vezetőjével és Monostori Gábor műszaki vezetővel a külföldi díjakat is begyűjtő új ablakról és az Internorm filozófiájáról.

Az Internorm Ablak Kft. is díjazott lett az idei Construmán. Pontosan melyik termékükkel?

Zoltan Djeri: A tavasszal bemutatott új fejlesztésű ablakunk kapta a Construma-Nagydíjat, ami már az ötödik Construma elismerésünk magyarországi jelenlétünk alatt. A KF 520-as termékünk, aminek neve a német Kunsstoffenster műanyag ablak szó rövidítéséből származik, több tulajdonságában is egyedülálló. Egy olyan egyedi vasalatot fejlesztettett az Internorm, amely csak ebben a termékben érhető el. A szakmabeliek szerint ez nagyjából akkora szakmai újítás az ablakgyártás területén, mint amikor a bukó-nyíló vasalatok megjelentek a ’70-es években. Azt kell még tudni erről az ablakról, hogy ezzel a speciális vasalattal már alapkivitelben is minden külön erősítés nélkül is RC 2 biztonsági fokozattal rendelkezik. Így ez a legbiztonságosabb ablakunk. Akár az RC 3 szint is elérhető, ami olyan szintű biztonsági fokozat, amire akkor van szükség, ha két Picasso képet is tart otthon az ember. Egy átlagos családi háznál már az RC 2 is nagyon erősnek számít. 

Mit jelent az Eclaz üvegezés? 

Monostori Gábor: Az Eclaz egy olyan speciális üvegezés, amivel a három üvegréteg megtartja kiemelkedő hőszigetelését, mégsem sötétíti a lakást. A piac visszajelzése alapján a legjobb üvegezés, ami ma elérhető, mert még annyi fényt és energiát sem nyel el, mint egy hagyományos, kétrétegű üveg. Ez több osztrák vagy német gyártó esetében felár fejében igényelhető, mi ezt már alapáron biztosítjuk az ügyfeleinknek. Ráadásul a KF 520-nál nagyon keskeny maga a tokprofil, egy hagyományos ablakhoz képest oldalanként ca. 5 centivel nagyobb lesz az üveg mérete, így még inkább világos lesz az otthonunk. Mivel egy speciális üvegszárnyas ablakról beszélünk – tehát nincs külön szárnyprofilunk, a tokprofilnak zár neki az üveg – ezért a fix és zárható ablakok ugyanúgy néznek ki. Ha egy hagyományos ablaknál egy fix és nyitható ablakot teszünk egymás mellé, ott az üvegmagasságok eltérőek, ami esztétikailag ma már nem elfogadható. Ez a különbség a KF520 esetében nincs, így sokkal egységesebben néznek ki az ablakok.

Az Internorm eddig is ismert volt a szép kidolgozású termékeiről. Ha jól értem, az új műanyag ablak nemcsak műszakilag, de design tekintetében is egy előremutató fejlesztés?

MG: Igen, ezt a termékkel elnyert elismerések mutatják a legjobban. A KF520 ablak megkapta a „German Innovation Award" kategória „Winner" díja mellett a MUSE Design Award „Gold" fokozatát is. Legutóbb a German Design Award 2021 „Excellent Product Design" elismerését nyerte el az ablakcsalád. 

Az újítások mennyire befolyásolja az árat? 

ZD: Természetesen egy új termék mindig valamivel magasabb költséget is jelent, mindamellett állítom, hogy így is egy elérhető árú ablakról van szó. Ezt igazolja az is, hogy több társasház építésénél döntöttek e mellett a termék mellett, miközben tudjuk, hogy az esetek nagy részében ezen a területen komoly az árverseny. 

Az Internormot sokan a villaépületek nyílászárójaként tartják számon. Hogy kerülhet Internorm-ablak társasházba? 

ZD: Autós példával szólva: egy prémium autógyártóhoz szoktuk magunkat hasonlítani, ahol van alsókategóriástól kezdve a felsőkategóriásig, többféle felszereltségű autó. Nálunk is széles a választék: vannak egyszerűbb és komplexebb műszaki tartalommal készülő ablakok. Így lehetséges, hogy a villaépületek mellett kisebb, de akár 80-100 lakásos társasházban vagy éppen szállodában kerüljenek a termékeink. 

MG: Ezért is nagyon fontosak számunkra az építészkapcsolatok. Azt látjuk, hogy ha az építész ismeri a terméket, akkor sokkal hatékonyabban tudja betervezni azt. Ezért veszünk részt konferenciákon, tartunk előadásokat építészhallgatóknak, támogatjuk pl. az Év háza díjat. Ugyanezért fontos számunkra, hogy ott legyünk a Fapediten, hiszen összehasonlíthatóvá teszi a különböző termékek teljesítményjellemzőit, így abban is nagy segítséget nyújt, hogy fel tudják tüntetni a felhasznált építőanyagok fő műszaki jellemzőit. 

Amikor az interjút leszerveztük külön említette, hogy szeretne a személyes kapcsolattartásról, az építésztámogatásról is beszélni. Kifejtené, mire gondol?

MG: Szeretnénk, ha az építészek jobban megismernék a nyílászárókban rejlő lehetőségeket és jobban figyelembe vennék a praktikumot. A mai napig 10 tervből hatnál találkozunk pl. 1,30-as bejárati ajtóval. Hogy miért nem jó ez a méret, következő cikkünkben kifejtjük. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az építészeknek legyen pontos képe a nyílászárók megfelelő beépítéséről is, milyen csomóponti kialakítások a korszerűek. Mi ehhez minden segítséget megadnunk a tervezői felületünkön, a 1st Window Portálon, ahol regisztráció után szabadon letölthetőek az anyagaink. Ha az építésszel és megbízójával személyesen is találkozunk, akkor olyan megoldási javaslatokkal tudunk szolgálni, ami nemcsak előnyös és effektív tervezési és kivitelezési szempontból, de az esetek többségében költséghatékony is. Nem utolsósorban pedig azzal, hogy a megfelelő terméket tudjuk ajánlani, az építész és így az ügyfele is elégedett lesz az eredménnyel. 

Internorm