Épületek/Középület

Számolni kell vele - Abacus Hotel, Herceghalom

2011.09.23. 12:41

Herceghalom a múltbéli agrárkultúra hagyományaiból egy modern kisváros irányába igyekszik elmozdulni, a Zsámbéki-medence kistelepüléseként egy dinamikusan fejlődő régió meghatározó pontjává válni. A Kulcsár Zoltán által tervezett Abacus Hotel léptékével és szolgáltatásainak komplexitásával – de kiválasztott helyével is – ehhez a szerepkörhöz kíván illeszkedni.

Minden jó épületre jellemző „törvény”, hogy saját egyéniségének, saját tartalmának és esztétikai értékeinek felmutatása mellett maximális energiával törekedjen környezeti kapcsolatainak optimalizálására. Az Abacus Hotel alapformáját a környezetének vibrálására reagáló, törtvonalú tömeg adja, amely az előcsarnoknál az út koordinátáit követően trapéz alakú, az étteremnél és a wellnessnél pedig téglatest formájú, alacsony épületrésszel egészül ki.

 

 

 

A szálló a Gesztenyés út és a Liget utca által határolt, a közpark közvetlen szomszédságában elhelyezkedő igen szép, szinte arborétum-értékű telken foglal helyet. Az elhelyezésénél a fő szempontunk az volt, hogy az értékes növényzetet szinte érintetlenül hagyjuk, valamint a terep vonalaihoz,lejtésviszonyaihoz való lehető legjobb illeszkedést biztosítsuk. Fontos volt az is, hogy a parkolók lehetőleg a terepszint alá kerüljenek, s ne zavarják meg az egységes, használható és magas esztétikai értéket jelentő növényzet hatását.

 

 

 

Herceghalom a Zsámbéki-medence kistelepüléseként egy dinamikusan fejlődő régió meghatározó pontjává nőheti ki magát. Ám ez a szerep olyan beruházások elindítását igényli, amelyek fokozatosan alakítják át a település léptékét, szerkezetét a múltbéli agrárkultúra hagyományaiból egy modern kisváros irányába. Az Abacus Hotel léptékével (szobaszámával) és vendégellátásának teljes körű komplexitásával – de kiválasztott helyével is – ehhez a szerepkörhöz kíván illeszkedni.

 

 

 

A négycsillagos szálloda alapvetően konferenciaszálló, ami elsősorban az üzleti vendégkörre épít. A családok szállását az első és a második emeleten két-két egység összenyitásával kialakítható apartmanok biztosítják. A szobaegységeken túlmenően a szálloda, a négycsillagos kategóriának megfelelően, többféle szolgáltatást is nyújt vendégei számára.

 

 

Az előcsarnok részeként, de attól üvegfallal leválasztva épült meg a bálterem zsibongója, ahonnan az akusztikus tolófalakkal három részegységre osztható, összesen 303 m2 alapterületű, 260-300 fős befogadóképességű bálterem nyílik. Négy különböző méretű (26-65 m2) oktatóterem is készült, amelyek konferenciák alkalmával szekciótermekként tudnak működni. Az előcsarnokból közvetlenül is megközelíthető a szálloda bárja és az étterme, amelyek mindegyike kerti teraszkapcsolattal rendelkezik.

 

 

 

A vendégliftekkel elérhető első pinceszinten egy kis wellness központ biztosítja a szállóvendégek szórakozását egy 5x25 m-es úszómedencével, egy húsz személyes pezsgőfürdő medencével, szaunahelyiségekkel, gőzkamrával, infraszaunával és egy aromaterápiás helyiséggel. A közlekedő-előtérben elhelyezett vitaminbárból nyílóan  három masszázshelyiség, valamint egy fitness terem nyújt további kikapcsolódási lehetőséget.  

 

 

 

Az épület falainak burkolóanyaga világos homoksárga alapszínű, rozsdavörös foltos rusztikus tégla – amely majdnem kőhatással, mégis fegyelmezett modulrendszerrel rendelkezik –, s így jól illeszkedik Herceghalom építészeti hagyományaihoz. Az épületünknek bizonyos értelemben kettős arca van, az út és a park felőli oldalon téglaburkolatos, „városiasabb”, lyuk-architektúrás hangulatú homlokzata fokozatosan alakul át a természettel való kölcsönhatás erőteljesebb kifejezéseként faburkolatúvá, ami a lépcsőházak és a tetőszint burkolatának jellemző anyagává válik. Az erkélyek üveg korlátelemei elé elhelyezett 5/5 cm-es, vertikális fa elemek egyrészt az üvegkorlát monotonságát törik meg, másrészt a kert és szoba közötti vizuális átmenetet biztosítják.

 

 

 

Az alapforma tömörsége és rusztikussága, illetve a ráhelyezett designelemek transzparenciája azt a célt szolgálja, hogy a szálloda a befogadó környezet hangulatával azonosuljon. Egy olyan oda-vissza egymásra hatást igyekeztünk elérni, amelyben az épület ráhangolódik a környezetére, ugyanakkor vissza is hat arra, fel is erősíti azt, és így egymásra rezonálva hoznak létre egy új, az egész települést is előbbre mozdító értéket.

Kulcsár Zoltán


Abacus Hotel

vezető tervező: Kulcsár Zoltán
koordináló építész: Mezei Gábor
építész munkatársak: Cserháti-Czene Andrea, Tóth Petra, Varga ÉVa, Kasza Béla, Dudás István, Völgyi Gabriella
szakági tervezők:
tartószerkezet: Adler György - Megalit Kft.
épületgépészet: Bihary Erzsébet,  Bukovics János - G & B Plan Kft.
belsőépítészet: Lőrincz Szilvia, Mikics András - Bivaplus Kft.
környezetrendezés: Szloszjár György, Helfrich Franciska - Garten Studio Kft.
szigeteléstechnológia: Reisch Richard, Rákosa Sándor
konyhatechnológia: Gál Sándor - Assur Kft.
uszoda technológia: Sallai Zoltán - S-Terv KFt.
külső közműterv: Csapliczky László - GVF 2000 Kft.
út- és közlekedés technológia: Grosz Krisztina - Fejér Európa Kft.
generáltervező: Finta Stúdió Kft.
fotók: Polgár Attila

tervezés éve: 2006-2007
kivitelezés éve: 2008. 03 - 2009. 06
bruttó szintterület: 13067 m2
bruttó beruházási költség: 4.000.000.000,- Ft
építtető: Irodapark Zrt.
generálkivitelező: Market Építő Zrt.