Épülettervek/Tervpályázat

Székfoglaló – A CAN Architects különdíjban részesült terve az MTA által kiírt Tudománytér pályázatán

2023.04.05. 08:03

A Magyar Tudományos Akadémia által kiírt Tudománytér pályázat már nevében izgalmas felvetés. Azt a két dolgot egyesíti, mely a CAN Architects számára minden munkában esszenciális: a tanulás és a terek kapcsolatát. A terv az akadémia előtti díszteret így olyan tanulási környezetté változtatja, amely egyedileg berendezhető székfoglalóra, konferenciára, koncertre, beszélgetésre vagy pihenésre egyaránt.

A magyar nyelvben még külön szavunk is van a beavatásra, amely egyszerre jelenti a tudás megszerzéséről való bizonyságtételt és a közösséghez való kapcsolódás eseményét. Olyan ünnep ez, amelyet az ide látogatók számára elérhetővé tehetünk, őket emelve az Akadémia nemzetet meghatározó tudományos értékeihez. Az akadémiai székek kipróbálása, köztéri-közösségi használata egyrészt ígéret arra, hogy kellő munkával és tehetséggel elérhető a belső közösséghez való tartozás, a magyarság és az emberiség tudományon keresztül történő előrelépésének szolgálata. Másrészt e közösségi térben fizikai lehetőség van arra, hogy az Akadémia tagjai, a különböző tudományterületek képviselői találkozzanak bárki érdeklődővel, meséljenek nekik, beszélgessenek – anélkül, hogy az elmélyült belső munkát megzavarnák. Ha már kétszázadik évforduló, akkor kétszáz székkel, méltó emlékünnepet ülve, folyamatosan.

A Tudománytér pályázat megoldása 200 db bronzból készült akadémiai szék telepítése a Magyar Tudományos Akadémia előtti köztérre, a belső Díszterem főtengelyben kivetített kontúrjával megjelenített felületre. A székek mindenkit megszólítanak, használatra invitálnak. A 200 éves születésnapnak szóló darabszám egyszerű, magától értetődő gesztus, amely mégis kiemeli ezt az ünnepet. Az erős geometrikus kapcsolat a belakott burkolat és az Akadémia épülete között könnyen érezhető a városlakók, turistákat számára is. A köztér másodlagos mintázata kortárs képi alkotásként a tudományos intézmény mai struktúrájának és a tudományterületek új kapcsolódási pontjainak reprezentációja: tudományterek téri lehetőségeinek leképzése.

A mintául választott ülőalkalmatosság a Magyar Tudományos Akadémia építésekor elkészült egyik bútorcsalád, amelyhez három különböző méretű és formájú modell készült. (1) A karfa nélküli támlás szék a kisebb termek berendezéseként. (2) Karfás-támlás szék a díszterem bútorzataként. (3) Három férőhelyes támlás-karfás pad a fal mellett elhelyezkedő pihenőfelületek számára. A kor stílusában készülő eklektikus szék a feudalizmus stílusformáival ellentétben új anyagokkal és könnyebben legyártható részletekkel készült.  A székek mobilak. A használók által mozgatható, nehéz szék alkalmas a kültéri díszterem egyedi berendezéséhez, hogy a tanulási környezet az aktuális használathoz igazodjon.

CAN Architects

 

Szerk.: Winkler Márk