Az ötletpályázat célja olyan iniciatívák megfogalmazása, mely a Dunaparti Művelődési Ház, mint HELY kulturális kisugárzását kiterjeszti a városi közösség és a látogatók számára. Cél olyan vizuális, építészeti, tájépítészeti, akció üzenet megfogalmazása, mely a terület kiterjesztésével, a helyhez illő mértékű, ahhoz kapcsolódó modorban közvetíti a várost átszövő, lépten-nyomon jelenlévő élő kultúrát. A tervezési helyszín és a beavatkozás jellege kettős: a szárazföldi terület történeti, részben védett épületállománya és a Duna folyam szabad térsége. Előbbi területen az adottságokkal, az épített környezeti kultúra sebészi pontosságú, de az eltérő minőségű épületállományt és udvart/utcát differenciált használatú „kultúrtérré" emelő beavatkozásra, míg a folyón a városhoz illeszkedő, de kötetlenebb gesztus megfogalmazására nyílik lehetőség.
Tartalmi, építészeti-tájépítészeti eszközökkel megfogalmazott javaslattétel Szentendre történeti belvárosában egy unikális Kulturális és Szabadidő Centrum létrehozására a Dunaparti Művelődési Ház és a Vajda Studió épületegyüttesének bevonásával és rehabilitációjával, a belső udvar újraálmodásával és a Duna-korzó sétányrendszerébe integrálásával – egészen a Duna vízfelületéig kitágítva és megkomponálva a térsort. A tervpályázat ötleteket adhat a Kiírónak a terület építészeti, funkcionális, térrendezési megújítására, egy műemléki épületegyüttes újjászületésének első lépéseként.
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata, valamint a tervezési szakmai programot és annak helyszínét kijelölő Szentendre Város Önkormányzata nem kapcsolja a jelen felhívást bármely kivitelezés vagy közvetlen megvalósítás céljához.
A pályázók és a pályaműveik „díjban", „elismerésben", ill. „kiemelt elismerésben" részesülhetnek.
A pályázati felhívás alapján minden pályázó csak egyetlen pályázatot nyújthat be, amelyre legalább bruttó 250.000.-Ft, legfeljebb bruttó 1.500.000.-Ft összegű díjazás állapítható meg.
Pályázatot nyújthatnak be a pályázat benyújtásának időpontjában 40. életévet be nem töltött, építőművész, építészmérnök, építész, belsőépítész végzettséggel rendelkező személyek.
Minden önálló tervlapon fel kell tüntetni a következő feliratot:
„SZENTENDRE – KULTÚRPART 2019" kulturális és szabadidőközpont a Duna-korzón
A tervlapokon semmilyen azonosító jelzés nem utalhat a szerző (k) kilétére.
A pályázatokat egy példányban max. 2 db 70×100 cm-es álló helyzetű kemény habkartonra kasírozott tervlapon kell beadni. A tervlapokon minden olyan (rajzos, és szöveges) információt fel kell tüntetni, amelyet a megértés szempontjából fontosnak ítél a pályázó. A tervlapokon és a maketten kívül egyéb információ (műleírás, ábrák stb.) nem nyújtható be.
A rajzokat és a modellt tetszőleges technikával, a megértést legjobban segítő megoldásokkal kell elkészíteni.
A tervlapokon bemutatandó:
- Szerkesztési elveket, városi összefüggéseket, tengelyeket és inspirációkat, variálhatóságot bemutató vázlatok ortogonális vagy térbeli ábrázolással.
- A relevánsnak ítélt környezetet bemutató átnézeti helyszínrajz min. M=1:500 (lehet 1:250, ill. 1:200 léptékű is), a két tervezési objektum és azok kapcsolatainak bemutatásával.
A rajzokon be kell mutatni továbbá a tervezett épület települési szövetbe való illesztését, a fő megközelítési irányokat, szükség esetén az elhelyezéshez szükséges térépítészeti megoldásokat, szükség szerint a mobil építményeket, térburkolatokat, javasolt utcabútorokat, vízi építményeket.
Benyújtandók továbbá:
Alaprajzok – a szükséges számban és részletezettséggel
Metszetek és belső udvari homlokzatok – a szükséges számban és részletezettséggel
Homlokzatok – utcakép (Esetleg a Duna partvonaláról is)
Látványtervek
Makett – M=1:500 (Kb. 30×20 cm-es alaplapra dolgozva) – egyszerű anyagok felhasználásával
A rajzok ajánlott léptéke M 1:200, amelytől a koncepció és a legjobb megértést segítő szándék függvényében el lehet térni. A makett léptéke M=1:500
A pályázat meghirdetése: 2019. szeptember 19.
A pályázati helyszín bejárása: 2019. október 2. 10:00-kor, és október 3. 10:00-kor.
Pályázattal kapcsolatok kérdések elküldése: 2019. október 6.
Pályázattal kapcsolatos kérdésekre adott válaszok megküldése: 2019. október 11.
A pályázat benyújtásának határideje:
2019. november 15. (péntek)
Eredményhirdetés: előreláthatóan 2020. január 22.
A Bírálóbizottság elnöke: Gyürk Dorottya, Szentendre Város alpolgármestere
A Bírálóbizottság társelnöke: Turányi Gábor Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
A Bírálóbizottság titkára: Aba Lehel Szentendre Város főépítésze
A Bírálóbizottság tagjai:
Dénes György Pro Architectura díjas építész, az MMA Köztestületének tagja
Golda János Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
Istvánfi Gyula Széchenyi-, és Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
Jánosi János Ybl-díjas építész, az MMA Köztestületének tagja
Vadász Bence Ybl-díjas építész, az MMA Köztestületének tagja
Szakértők:
Solymosi Heléna, a Szentendrei Kulturális Központ vezetője
Ferencz István, a Nemzet Művésze, Kossuth- és Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
Turi Attila Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja, az Építőművészeti Tagozat vezetője
További részletek elérhetőek az MMA honlapján.