Helyek/Tájépítészet

Szeresd a betont! - egyedi padok az Országbíró Sétányon

2012.11.05. 12:24

Korábban Gábor Péter cikkéből megismerhettük a XIII. kerületi Országbíró lakótelep közterület-megújítási projektjét, most Paunoch Renáta és Varga Péter István tervezők mutatják be a terület fő ütőerét alkotó sétány súlypontjába tervezett, szinte kézműves megmunkálású látszóbeton ülőfelületeket, az egyedi grafika és formavilág megszületésének történetét.

Beton: tényleg ronda?

A budapesti, XIII. kerületi Országbíró lakótelep közterületeinek teljes megújítása a közelmúltban fejeződött be; a frissen átadott lakótelepi köztér-rehabilitáció során magas minőségű lakókörnyezet létrehozása volt a cél. A beruházó (a XIII. kerületi Önkormányzat) a szokásos hazai gyakorlattól eltérően a házgyári panelos környezet megújítását nem a lakótelep „betonságának" tagadásával képzelte el. Felismerte, hogy a beton a kortárs dizájn anyaga, amely mára a minőség hordozójává vált. A napjainkban is zajló betontechnológiai forradalomnak köszönhetően a beton egy újszerű anyaggá vált, alkalmazása kilépett a korábbi keretei közül. Ez a beton már nem az a beton.

 

 

 

A lakótelep fő ütőerét alkotó Országbíró sétány megújítása során ezért a beton kiemelt szerepet kapott. A sétány mentén több helyen is hangsúlyosan megjelenik a beton, utcabútorok, illetve egyedi tervezésű tárgyak formájában.

Betonmanufaktúránkat idén tavasszal kérte fel a XIII. kerületi Közszolgáltató Zrt. egyedi beton ülőfelületek tervezésére és gyártására. Azzal kerestek meg minket, hogy a megújuló sétány súlypontjában lévő képzési központ főbejárata elé valamilyen egyedi ülőfelületet szeretnének. Külön hangsúlyozták, hogy ez a tárgy mindenképpen betonból készüljön, és egyfajta találkozóhelyként működjön.

Koncepció

A feladat inspiráló és meglehetősen kötött volt. Inspiráló, hiszen a tervezést semmilyen formai elvárás nem nehezítette. A felkérés pillanatában már javában zajló kivitelezés viszont kötöttséget jelentett, hiszen a beton tárgyak számára kijelölt helyszín építése már majdnem befejeződött. A tárgyakat úgy kellett megterveznünk, hogy azok szervesen illeszkedjenek a már épülő sétány rendszerébe.

A képzési központ előtti térség már korábban is találkozóhelyként működött. Ezért a tervezés során az volt a célunk, hogy olyan ülőfelületet hozzunk létre, amely nemcsak lehetővé teszi, de kialakításával és elhelyezkedésével inspirálja is a találkozást, a beszélgetést. Ez a tárgy érdekes és szerethető legyen, a szinte kézműves, manufakturális megformálás minőséget és egyediséget sugározzon.

 

 

 

A tervezés alapkoncepciója volt, hogy azonos elemek elhelyezése, vagy szimpla sorolása helyett összefüggő elemekből álló kompozíciós egységet hozzunk létre. A kompozíció elemekre bontása több előnnyel is járt: lehetővé tette a gyártást, a szállítást és az egyszerűbb helyszíni elhelyezést. (Hiszen ne feledjük, betonról van szó, amelynek 1 köbmétere 2,5 tonna!)

Mindezek miatt olyan alapelemeket terveztünk, amelyekből – kirakós játékhoz hasonlóan – összefüggő pad-csoport alakítható ki. Az így létrehozott pad-csoport a tér irányítására és szervezésére alkalmas anélkül, hogy az egyes padok használatának irányát vagy módját meghatároznánk. Hiszen egy jól tervezett köztéri ülőfelület lehetővé teszi, de nem szabja meg a használat módját: úgy ülsz, állsz vagy heversz rajta, ahogy jólesik.

A képzési központ elé kihelyezett, négy elemből álló pad-csoport az épület bejáratára mutat, az egyes elemek forgatásával létrehozott kígyózó forma kis beszélgető helyeket teremt. A betonpadokat már rögtön a kihelyezés után birtokba vették a helyi lakosok. Örömmel láttuk, hogy a térbeli séma működik: a kisebb-nagyobb beszélgető csoportok magától értetődően használják a padok adta geometriát.

Falevél a betonon

A betonfelület grafikai megmunkálása már a kezdetektől fogva a koncepció fontos része volt. Mindenképpen olyan grafikai motívumot kerestünk, amely összetéveszthetetlenül helyi. Több grafikai koncepció felvetése után a megbízónkkal közösen a kőrislevél-motívum mellett döntöttünk, hiszen az Országbíró Sétányt jellemzően kőrisfák szegélyezik. A kőrislevél forma egyszerű absztrahálásával jött létre a padokon megjelenő mintázat. A pad-csoportot egy egységként kezeltük, tehát a levélmotívum nem ismétlődő mintaként, hanem egységes, nagy léptékű grafikaként jelenik meg.

A grafika megfelelő kivitelezéséhez már a tervezés során több előzetes betonkísérletet is végeztünk. Az általunk használt betonkeverékek különleges finomságú felületek létrehozására alkalmasak, s a betonpadokat ezen felületek kézműves igényességű megmunkálása teszi egyedivé.

 

 

 

Beton, szín, felület

A padok tervezésével párhuzamosan fejlesztettük ki a megfelelő betonkeveréket. Manufaktúránkban a tervezéstől a zsalukészítésen át a betonkeverékek összeállításán és tesztelésén keresztül a grafikák megvalósításáig szakmai partnereink közreműködésével mindent magunk végzünk. Az Országbíró sétányra tervezett padokat nagy szilárdságú (HPC, High Performance Concrete), öntömörödő, magas finomrész-tartalmú, törtfehér színű finombetonból készítettük.

 

 

 

A padok felületén (a grafikán kívül) semmilyen utólagos megmunkálást nem végeztünk. Filozófiánk, hogy a beton anyagszerűen jelenjen meg, ezért az általunk készített betontárgyakat nem csiszoljuk, illetve a betonfelületeken semmilyen destruktív mechanikai megmunkálást (pl. stokkolást, polírozást) nem végzünk. Látszóbeton tárgyakat készítünk. A hibátlan betonfelületek megvalósításához persze rendkívül jó zsaluzatokat kell építeni, hiszen a beton egy öntött anyag: a felületén az öntőforma minden jellegzetessége vagy hibája meglátszik.

 

 

 

Betonpad, mint termék

Egy köztér egyik fontos alapfunkciója a találkozás és a beszélgetés. Munkánk során erre az igényre kerestünk megoldást. Olyan utcabútor-családot terveztünk, amely összhangot teremt a használók igényei, az alkalmazott anyag és technológia, valamint a helyszín adottságai között. A munkánk végeredménye egy általános érvényű, jól variálható elemekből álló, így akár más helyszínhez is könnyedén illeszthető betonpad-család lett.

Paunoch Renáta – Varga Péter István

Betonpad-család

helyszín: Budapest, XIII. ker. Országbíró sétány
tervezés és kivitelezés éve: 2012
tervezés és kivitelezés: Paunoch Renáta, Vajda Szabolcs, Varga Péter István DLA - VPI Beton
grafika: Fábry Kata