Helyszín, koncepció
A Petneházy utcáról nyíló, két szomszédos telek egyesítéséből létrejött területen álló épület kialakításának alapvető irányait az egész tömbre vonatkozó beépítési koncepció határozta meg, amelyet Korényi András várostervező készített. A telek az elvi engedély alapján zártsorúan, min. 5 m előkertet és 16 m hátsó kertet tartva volt beépíthető. A feladat az üzleti szempontokból minél előnyösebb beépítés keresése és az akkori piacnak megfelelően elsősorban olcsó, kis lakások tervezése volt.
Az épület egy utcai és egy kerti traktusból áll, amelyeket a telek közepén egy kelet-nyugati tájolású, középfolyosós szárny kapcsol össze. A kerti homlokzatok északi tájolásúak, ezért erre az oldalra kerültek a nyitott közlekedők. Az utca túloldalán szabadon álló előkertes, négy-hatemeletes társasházak találhatók, ezekhez a magasságokhoz igazodik az új épület is. Az ingatlan keleti és nyugati szomszédjai bontásra ítélt, illetve részben már lebontott földszintes épületek voltak. Időközben az egyik közvetlen telekszomszéd, a Petneházy-Jász utcai saroktelek is beépült. A terület majdnem síknak mondható, egész enyhén a hátsó kert felé emelkedik, értékes fa nem állt rajta.
Funkcionális elrendezés
A társasházban döntően 1-1,5-2 szobás lakások találhatók. A tervezésnél fontos kiindulási szempont volt, hogy az utcával átellenes kerti oldal északra tájolt, ezért ide lakásokat csak úgy lehetett elhelyezni, hogy ezeknek legalább egy lakószobája a déli Petneházy utca felé vagy pedig a keleti, illetve nyugati tájolású belső kertekre nézzen. Ez az adottság egyben kizárta a középfolyosós rendszert az utcai és az azzal párhuzamos kerti szárnynál. A középső összekötő szárny lakásai kelet és nyugat felé tájoltak és középfolyosóról nyílnak, amely egyben a két lépcsőházi mag vízszintes kapcsolatát is biztosítja. A lakóépület középmagas, földszint plusz öt emeletes. A középső szárnyban, a töréspontokon elhelyezkedő két lépcsőház a liftmagokkal együtt a ház függőleges közlekedését szolgálja.
Az északra tájolt, nyitott, világos oldalfolyosókat vízszintes szürkéskék fémrácsok és játékosan váltakozó, tömör színes mellvéd elemek határolják. A folyosókra néző mellékhelyiségek (előszoba, wc, fürdő, konyha) természetes megvilágítást kapnak a magas parapetű ablakokkal. A zártabb, de a két végén nyitott középfolyosóra nem nyílnak ablakok a lakásokból. A liftek mozgássérültek által is használhatóak. Az épület akadálymentes kialakítású, a tervben a földszinten és az 1. emeleten kapott helyet egy-egy mozgássérült mintalakás, amely később, az értékesítés folyamán végül nem annak készült el.
Tömegalakítás
A ház építészeti kialakításával a zártsorú beépítés keretei között egy tagolt, modern, könnyed külsőt szerettünk volna elérni. A homlokzatokon tömörebb, pasztellszínű vakolt falfelületek és nagyobb, üvegezett homlokzati nyílásmezők, valamint színes mellvédek és áttört fémkorlátok váltakoznak. A kerti szárnyon, a szomszédos telekhatár közelében a felső szintekre hátrahúzott teraszlakások kerültek. A teraszokkal övezett, visszaléptetett legfelső emelet teljes üvegfallal csatlakozik a saját teraszához úgy, hogy e szint tömege minél légiesebbnek - és ezáltal az épület vizuálisan alacsonyabbnak - tűnjön. Ezt hivatott segíteni a tetőteraszokat körben határoló fa pergolák látványa is.
Budapest XIII. Petneházy u. 70.-72.
vezető tervező: Annus Marina
építész munkatársak: Varga Imre
statikus tervező: Kádár Gergely
épületgépész tervező: Takács Gyula
elektromos vezető tervező: Sápi János
úttervező: Bálint Pál
kerttervező: Wallner Krisztina
tűzvédelem: Bárdi Albert
generáltervező: CÉH zRT
tervezés éve: 2004-2005
kivitelezés éve: 2005-2007
bruttó szintterület: 9.500m2
építtető/megbízó: Danubius Ingatlan zRT
generálkivitelező: RKB Építő kft.