„Egy hely, ahol egy pillanatra vagy hosszabb órákra elcsendesedhetünk, közösségben, egyedül; hol az otthonosság fogad, ahol Krisztus fogad..." - fogalmaz Gutowski Robert Szívünk Kápolnája című írásában. A tervezési cél az idézethez mérten nemes: megalkotni a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet új kápolnáját a meglévő épülethez kapcsolódva, amely architektúráját tekintve finom strukturális eltérést mutat egy olyan szakrális teret létrehozva, ahova megérkezhetünk és megpihenhetünk.
Szívünk Kápolnája
Legyen egy hely, ahonnan feltárulkozik
a város szépsége, ahol megpillanthatjuk
a felhőket és talán megérezhetjük az égbolton túlit is.
Egy hely, ahol egy pillanatra vagy hosszabb
órákra elcsendesedhetünk, közösségben, egyedül;
hol az otthonosság fogad, ahol Krisztus fogad,
ahol kimondhatjuk a szót, szavakat, imánkat.
Legyen egy hely, ahol a fa illata különös milliőt teremt,
amely bensőséges, fénnyel átjárt és felemel.
Hely, ahol az Eucharisztia ünneplése vár az oltárnál,
ahol az énekszó is felhangzik, ahol tanulhatunk is;
egymástól, közösen, az ökumené közösségében.
A szeretetlakoma közvetlensége mindannyiunkat hív.
2021 Nagyhetében,
a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet új kápolnájához,
Gutowski Robert
Műszaki leírás
Feladatunk egy kápolna kialakítása az Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet részére. Az új funkció bővítményként jön létre, a meglévő épület 6. emeleti tetőfelületére épül. A megbízó által kijelölt lapostetős terület jelenleg a légtechnikai helyiségből érhető el. A kórház terveit az ASC Stúdió Épülettervező és Tanácsadó Kft. készítette 1996-ban, a felelős tervezők Dr. Kiss Zsolt István és Szathmáry Zsolt építészek voltak. A tervezés megkezdése előtt az eredeti tervezőket megkerestük, majd a munkaközi terveket egyeztettük és a későbbiekben is az eredeti tervezők jóváhagyását kérve dolgozunk.
Az új épületrész acél tartószerkezettel épül, melyet a meglévő monolit vasbeton szerkezetekre támasztunk. A függőleges terheket acél oszlopokra hárítjuk, keresztirányú merevségüket szintén acél elemekkel biztosítjuk. A bővítmény határoló felületei hőszigeteltek, a belső tér fűtött és klimatizált. A külső homlokzatképzés és a belsőépítészeti burkolatok a tartószerkezetre kerülnek felrögzítésre, belső oldali párazárás biztosításával. Az épületrész teteje tárcsamerev födém, melyre egyenes rétegrendi kialakítású lapostető épül.
Az új tömeg megjelenése a kórház kompozíciójában mértéktartóan különbözik a meglévő architektúrától, kifejezve és jelezve, hogy a kápolna az épület megalkotásához képest 25 évvel később jön létre. Nem kívánunk markánsan elütő, úgynevezett “parazita" építészeti jelenséget létrehozni, a finom strukturális eltérést a szakrális tér belső kialakításából eredő következményekre bízzuk. A külső palástot meleg színtónusú fémlemez fedéssel borítjuk, színezett alumínium homlokzatburkolati rendszert alkalmazva.
A belső tér határolása fa felületekkel történik. Tölgy padlóburkolat, kőris falburkolat és hófehér gipszkarton mennyezet határozza meg a tér megjelenését, melyben hagyatkozunk a természetes fa illatának atmoszféra-teremtő képességére is. A mobíliák fém anyagúak. A térérzetet az irányított és szórt fények játéka hozza létre. A keleti oldalon, a magasabban elhelyezkedő csatlakozó lapostetőn egy néhány négyzetméteres fém tálcát helyezünk el, mely sekély esővíz gyűjtőként működik. A fodrozódó vízfelület a kápolna mennyezetére tükrözi a reggeli napfényt, mely így egy önálló hangulati elemmé válik.
A belsőépítészeti formálás következetesen igazodik a liturgikus és más praktikus funkcionális igényekhez. A kápolna a katolikus liturgia előírásai szerint valósul meg, ugyanakkor messzemenően figyelembe véve az ökumené szellemiségét és előtérbe helyezve a befogadás gesztusát. Ikonográfiai program jelenleg nem áll rendelkezésre, az későbbi egyeztetések során kerül megalkotásra, egyeztetve a különböző felekezetek képviselőivel is.
Gutowski Robert
Szerk.: Sulyok Georgina