Épülettervek/Középület

Szobrászi megoldású kapu megalkotása a Nyíregyházi Főiskola tanszéki épület beruházásához kapcsolódva - pályázati eredmény

2008.05.20. 07:16

A pályázat nyertese: Sallai Géza ”Feladat” c. alkotása
 

A Nyíregyházi Főiskola tanszéki épület beruházásához kapcsolódva, a A Nyíregyházi Főiskola és az IMMORENT OKTATÁSI Kft. megbízásából, a Kortárs Művészeti Zsűri nyilvános, egyfordulós, névaláírásos pályázatot hirdetett a Magyar Universitas Program keretén belül.

A pályázat tárgya: beltéri falfelület megformálása és/vagy szobrászi megoldású kapu volt.

A Kortárs Művészeti Zsűri döntése alapján a beltéri falfelület megformálása eredménytelen volt.

A szobrászati megoldású kapu nyertese: Sallai Géza ”Feladat” c. alkotása

 


A nyertes pályamű méltatása:

Sallai Géza: Feladat
hegesztett, szerelt, festett vaslemez
700 x 500 x 250 cm

Sallai Géza a Nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola bejárata elé helyezendő szobrászati alkotással nyert pályázatot.
A vörös-kék színű fémszobor egyszerre funkcionális tárgy – kapu, mely kettős színével a mögötte lévő épületben működő két tanszéket jelképezi -, és játékos műalkotás, mely a fiatalokra és a tanulásra jellemző kreatív gondolkodásnak állít emléket, formailag átmenetet teremtve az efemer installáció és a monumentális szobor, valamint az organikus és geometrikus, illetve figuratív és nonfiguratív nyelv között.

A művész tiszta geometrikus térformából indult ki, amit szétnyitott, különböző szögekben térbe hajlított és az adott elemrészek tengelye körül több irányban elfordított: átláthatóvá és átjárható tette a testet. E mozgás és mozgatás-folyamatból végül azt a pillanatot emelte ki és állandósította, amely a szüntelen mozgásban levés és alakíthatóság képzetét kelti, egyúttal változatos nézőpontot kínál a kapu funkcióján túli plasztikai értékek megmutatásához. A kapunak is használható nyitott forma minimális eszközhasználattal aktív és passzív, statikus és dinamikus, osztott és osztatlan, egyenes és szögben hajló elemek kontrasztjából épül fel.

A földre hajlás íve a tudásért áldozatot hozó ember szimbóluma egyúttal.

Sallai Géza szobrászati alkotásának legfőbb erénye, hogy a mai kor anyagával, az adott – épített és növényi – környezet formavilága közti, új formát teremt, amely az egyszerű megjelenés ellenére asszociatív gazdag marad és új formai-gondolati eredménnyel gazdagítja a kapu-témát.


További szerzők és alkotásaik (a nyilvánosságrahozatalhoz való hozzájárulás alapján):

Dienes Attila
: ”Hanghullám

Fóti Lázár, Varga György, Bálványos Levente
: ”Porta

Imre Péter
: ”A Fények kapuja

Kálmán László
alkotásai

Kovács László Putu
: ”EmberY tudás

Masa Richárd
: ”Napszárny

Széri-Varga Géza
: ”Tört vonalak