Épülettervek/Hallgatói terv

Szolidaritás - Kolontár 2010, BME Építészmérnöki Kar: egy egynapos zárthelyi tervei

2010.10.25. 10:50

2010. október 12-én Varga Tamás oktatási dékánhelyettes előterjesztése alapján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának dékánja - a tanszékvezetői kar és a hallgatói képviselet egyetértésével - engedélyezte az ötödéves hallgatók kari zárthelyi dolgozatának rendkívüli időpont megváltoztatását a Kolontáron történt tragédia áldozatainak megsegítésére. A tervekből kiállítás és kiadvány készült, amelyet az újjáépítéssel megbízott építészeknek is átadnak.

2010. október 12-én Varga Tamás oktatási dékánhelyettes előterjesztése alapján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának dékánja - a tanszékvezetői kar és a hallgatói képviselet egyetértésével - engedélyezte az ötödéves hallgatók kari zárthelyi dolgozatának rendkívüli időpont megváltoztatását a Kolontáron történt tragédia áldozatainak megsegítésére. A tervekből kiállítás és kiadvány készült, amelyet az újjáépítéssel megbízott építészeknek is átadnak.

BEVEZETŐ

2010. október 4. hétfő

Tehetetlen rémülettel hallottuk a hírt a vörösiszap tároló gátszakadásáról. Több napon keresztül sem tudtuk feldolgozni a híradásokban látott tragédiákat, emberi sorsokat.

2010. október 11. hétfő

SEGÍTENÜNK KELL!!! ...de hogyan? A szakmánkat találtam a legalkalmasabbnak: teherbíró gyorsaságunkat a bajba jutottak és támogatóik megsegítésére. Fiatalos, kreatív, kortárs gondolatainkat, szakmai tudásunkat az újjáépítés megtervezésére.

Egy pillanat alatt kész volt a tervem az előrehozott hallgatói zárthelyi feladathoz. Az első szóra megvolt a széleskörű kari támogatás, az első felkérésre jöttek a kollégák, hogy speciális szakmai tudásukkal segítsenek a hallgatók tájékoztatásában!

2010. október 15. péntek

... és a hallgatók is az első üzenetre ott voltak a ZH előkészítő előadáson. Ott és akkor tele volt a K. 232 terem, s már ekkor együtt voltunk! Hiteles és pontos képet mutattunk be tudományos prezentációval, rengeteg szakmai ismerettel, érzelmi kötődésekkel. Az ötödik év derekán ebben a feladatban összeállt az építészeti komplexitás a szakmagyakorlás sűrűjében.

A hétvége kinek-kinek már munkával telt. Az igazi munka azonban hétfőn kezdődött.

2010. október 18. hétfő

Hallgató koromat idézte, hogy a felsőéves diákok bent az egyetemen készítik el tervezési zárthelyi dolgozatukat. Rajzolnak, ki kézzel, ki a laptopját használva. Bárhol is dolgoznak, együtt vannak. Együtt azokkal az ismeretlen emberekkel is, akiknek házakat terveznek, hogy segíthessük Őket a bajban, hogy szolidárisak lehessünk!

2010. október 25. hétfő

Köszönet a közel 370 hallgatónak a részvételért, minden egyetemi kollégámnak a segítségért!

Kérem fogadják segítségül terveinket további lehetőségeikhez ötletként, ha a bennük megfogalmazott gondolati csírák az Önök számára is értékesek, fejleszthetők, figyelmet felkeltők.

Varga Tamás DLA egyetemi docens

oktatási dékánhelyettes


 

 

A feladat

Fedél nélkül maradt családok a vörösiszap károsultak között. Idősek, fiatal házasok, kis és nagy gyermekes családok jelenleg ideiglenes helyen elszállásolva, rokonoknál, iskolák tornatermében. Van, aki elmenekült még a környékről is – megtehette - , de többen vissza szeretnének térni régi, megszokott lakóhelyükre. A házak, a kertek, a környezet az áradat vonalában lakhatatlanok, azonban a település többi részén még van esély.

 

 

Urbanisztikai szempontok

Az újonnan nyitott utcákban a hagyományos beépítést követően az épületek a telkek oldalhatárán állnak, az utca felé fésűs elrendezésben. Az egységes falukép érdekében az épületek a rajzokon jelölt építési vonalakra kerüljenek! A telkekre építhető épületek nettó alapterülete a meghatározó; a beépíthetőség szempontjából más beépítési mutató nem kerül most, a zh szempontjából meghatározásra.

Az 1-50 sorszámú telkeknél az általános telekszélesség 15,0 m, ettől csak a sarokpozíciókban térnek el, míg 52-84-ig a korábbi telekosztáshoz igazodóan 18m szélesek.

A helyi hagyományos építészeti karaktert a vakolt, oromfalas, nyeregtetős épülettípus jellemzi, melynek oldalán nyitott tornác is végig futhat. Az utcavonalra kihúzott főépületet a telek hátsó része felé melléképületek sora követte.

 

 

Építészeti szempontok

Az urbanisztikai beavatkozásokkal Kolontár nyugati részén a régi település struktúrához igazodó oldalhatáron álló beépíthetőségű lakóterület alakítható ki. A 600-800m2 nagyságú telkeken az utcára merőleges gerincű, magastetős, oromfalas, földszintes épületek elhelyezése javasolt. A Veszprém megyére jellemző, a déli Bakony településein szokásos arche-típus épület, kortárs átirata, de 

  • legyen 60, 70, 80, vagy 95 m2 nettó alapterületű, funkcionálisan a szociális jellegű lakóterek kialakításával; 
  • legyen azonban méretezésében, anyaghasználatában takarékos, de feleljen meg a szükséges pl. energetikai és földrengés-biztos előírásoknak.  
  • könnyen kivitelezhető, de falai hagyományos szerkezetek, a továbbiakban minél kevesebb vizes technológiát használjon! 
  • minél több a szerelt jellegű száraz technológia(!), mert a kivitelezésre szánt idő cc. 2 hónap, s mert az építési költség is korlátozott!
  • lehet a későbbiekben bővíthető, de ennek megtervezése nem feladat, esetleg a lehetőség feltüntethető.

 

 

 

A tervezési terület feltételezzük, hogy minden közművel ellátott. Minden épület esetében gondoskodni kell az épületgépészeti rendszerek megfelelő működési lehetőségéről, de alkalmazhatók pl. korszerű, energiatakarékos fűtési rendszerek is!  

Az épületeket a kijelölt építési vonalra kell elhelyezni, maximális épületszélesség 7,5 m. Előny, ha a tervezés során a telkek szintkülönbségét figyelembe veszik!

 

 

 

Beadandó munkarészek:

  • Helyszínrajz – a szomszédos telkek ábrázolásával - m=1:500
  • Földszinti alaprajz – a környezet ábrázolásával - m=1:100
  • Keresztmetszet m=1:100
  • Homlokzatok – 4 db m=1:100
  • Látványterv / távlati kép / modell
  • Épületszerkezeti metszet m=1:50

 

 

 

A terv tetszőleges technikával, fehér FEKVŐ A/3 lapokra készüljön. A feladattal kapcsolatos összes információ letölthető: www.urbanisztika.bme.hu

Budapest, 2010. október 14.

Varga Tamás DLA, egyetemi docens
Pálfy Sándor DLA , tanszékvezető
Fonyódi Mariann PhD, egyetemi docens
Vörös Tamás, doktorandusz

 




 
 
 

 


A résztvevő hallgatók: Agg Virág Melinda, Balázs Nóra, Bordi Beáta, Benyusz Bence, Ellenrieder Orsolya, Erdélyi Veronika, Fonyódi Mariann, Gyökér András, Koncz Péter, Marton Petra, Németh Diána, Pál András, Pálfy Sándor, Pásztor Bence, Pintér Norbi, Reményi Petra, Riesz Abigél, Rozs Gáspár, Tarján Gábor, Varga Tamás, Vörös Tamás.