Július 21-én a Borsod és Heves megye határán lévő Bánvölgye Táborba költözött 200 fiatal, hogy környékbeli települések hasznára fordítsa alkotó-kedvét. A résztvevőket a Hello Wood szakmai vezetői egy korábban meghirdetett pályázat alapján választották ki. Az idei alkotóhétre végül a legtöbb magyarországi művészeti felsőoktatási képzésről kerültek be diákok, akikhez Ausztriából, Csehországból, Görögországból, Romániából, Libanonból, Mexikóból, Olaszországból és Új-Zélandról csatlakoznak fiatalok.
Összesen 10 workshop indul szombaton, amelyeket a kreatív ipar meghatározó szereplői vezetnek, hogy 8 település - Dédestapolcsány, Mályinka, Uppony, Borsodbóta, Bátonyterenye, Beret, Bódvalenke és Szakácsi - kulturális és közösségi életéhez járuljanak hozzá saját eszközeikkel. Az alkotótábort sokszínű eseménysorozat követi, jelen lesz a 20. jubileumi Sziget Fesztiválon, majd októberben kiállítással zárja az évet a Budapest Design Héten.
“Eljött az a momentum, amikor a Hello Wood valóban az egyik legjelentősebb kreatív műhellyé tud válni. Elértünk egy kritikus tömeget és olyan kreatív szakemberek álltak a workshopjaink élére, akikkel büszkeség és öröm együtt dolgozni.” - mondja Bakos Maxim, a Hello Wood igazgatója.
A Hello Woodot idén meghatározó szociális szemléletmód hatja át a fa-építészeti workshopot, amelynek 9 csoportját 19 építész vezeti, hogy a települések számára olyan építményeket, installációkat, bútorokat készítsenek, amelyek tervezése során a helyi közösség adottságait és igényeit tartják szem előtt. Hogy csak két példát említsünk: az idei Hello Wood szellemiségéhez illeszkedik Pozsár Péter, kurátor (Reflekt Stúdió, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) és Kay Strasser (Architecture for Humanity, TU Wien) osztrák építész együttműködése Bereten, amellyel a Reflekt Stúdió és a Romaversitas tavalyi munkásságát folytatva igyekeznek a helyiek életén a saját eszközeikkel javítani. Egy másik csapat, amit a Sporaarchitects építészei vezetnek, abból indult ki, hogy a hangulatos upponyi pince-sorról nyíló jó kilátás ellenére a helyiek azt kevésbé használják, ezért közösségi összejövetelekre alkalmas lugast terveznek építeni az upponyi lakosok számára. Az építész workshophoz hasonlóan fával dolgozik a tájépítész csapat Lenkai Anna Borbála és Angyal Andrea (Rerrich Béla Tájépítész Szakkollégium, Budapesti Corvinus Egyetem) vezetésével, akik GLOCAL IKERPROJEKT néven a külső behatolók, látogatók és a hely viszonyát jelenítik meg.
A workshop egyik csoportvezetője Dömötör Tamás a Magyar Tájépítészek Szövetségének elnöke lesz. Szintén a szociális gondolat és kreativitás mentén szerveződik a tipográfiai workshop TYPO NINJAS projektje. A tipográfusok helyi közösségi terekkel, vendéglátóipari egységekkel működnek együtt, hogy a település feliratokban megjelenő arculatát esztétikusabbá változtassák. A Medence Csoport upcycling workshopja, amely Terebessy Tóbiás és Buczkó Bence vezetésével árnyékolókat készít majd a fa workshoppal szoros együttműködésben, a technológiai kísérletezésre épül. A csoportvezetők a diákokkal való közös gondolkodás, fejlesztés eredményeként tárnak fel, eddig nem használt, origami és hajtogatási technikák által inspirált merevítési módszereket ponyva és fa anyag felhasználásával. Az új média workshop, a film és a fotó műhelyek mind integráltan kapcsolódnak a többi workshophoz, saját eszközeikkel reflektálva a Hello Woodon és a települések életében zajló történésekre. A Terepkönyv Műhely (irodalom workshop), amelyet a kolozsvárról érkező Berszán István (Babes-Bolyai Tudományegyetem Magyar Irodalomtudományi Intézet) tart, még be tud fogadni jelentkezőket limitált számban. A nemzetközi Stopmotion animációs workshopon a résztvevők fejleszthetik képességeiket ötvözve a hagyományos és a modern digitális módszereket. Az animációs műhely az alkotótábor utáni héten a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem stúdiójában folytatja a munkát, ahol magyar, cseh, lengyel és szlovák animátoroktól sajátíthatják el a résztvevők a legújabb technikákat Szabó Zsuzsanna és Papp Károly Kása vezetésével és a bábanimátorok egyik nagymesterének, Barry Purves-nek a közreműködésével.
Az egy hetes alkotótábor július 28-án óriási partival zárul az installációknak helyet adó településeken és a Dédestapolcsányban lévő Majális parkban, amelyet az Élmények Völgye helyi turisztikai egyesülettel közösen rendez a Hello Wood csapata és a tervek szerint a diákok, vezetőik, a környékbeli lakosok és a nagyközönség együtt ünneplik majd a táborban megszületett alkotásokat. A záró napon akcióra készül a Makita szerszámok egy részét biztosító Kisvakond Szaküzlet, akik a rendelkezésre bocsátott dekopír fűrészeket és csavar-behajtókat kedvezményes áron árusítják a fa- és barkács-őrült közönségnek.
A Hello Wood alkotótábort követően a program a MOME Ecolab fenntartható tervezés workshopjával folytatódik Bódvalenkén és megkezdődik a Hello Wood egy hetes építő workshopja a Hajógyári Szigeten. Csakúgy mint tavaly, a Hello Wood csapat óriási meglepetés installációkkal készül a 20. jubileumi Szigetre. Észbontónak ígérkezik a Pozsár Péter által tervezett Tornádó-installáció a Sziget összművészeti helyszínén, a KultúrZónában. Igazi Hello Wood szemléletmódról tanúskodik majd az ókori colosseumok által inspirált, szintén Pozsár Péter tervei alapján épülő, analóg és dia vetítésnek helyt adó fa-építmény, amelynek egyik fő jellegzetessége Szőke Gábor Miklós szobrászművész szobra lesz. A Sziget vizuális kultúráját gazdagítják majd a fa-lécekből készült Tojás-pavilonok is, amelyek Huszár András tervei alapján készülnek és amikben szabadon meditálhatnak az OTP Bank Világzene Party Nagyszínpadhoz látogatók. Miután pedig a Sziget Fesztivál megnyitja kapuit a közönség előtt a Hello Wood minden nap 12 órától kezdődően építészeti és tipográfiai workshopokra hívja a fesztiválozókat, akik a szakma nagyjaival szelidíthetik a fát és a betűket.
Hello Wood 2012 a Toldi Moziban zárul a Budapest Design Hét keretében 2012. október 1-én.