Közélet, hírek

Tanácstalan jövő

2006.07.20. 09:36



A most hatályos szabályozásra megfelelően kellett a két Marina parti tervet elkészíteni, miközben már készül a friss szabályozás, ami itt-ott elképesztő változtatásokat jelentene a tervekben, derült ki a Tervtanácsi ülésen.



Tulajdonképpen nem várhat semmi extrém döntésre és lépésre, ha valaki a szokásos tervtanácsi ülések egyikére ellátogat. Társasházak épülnek dögivel, régen is épültek - csak akkor panel boomról beszéltünk, ma szinte hozzászoktunk már a látványhoz is, s 10 év múlva talán...
Na igen, ez itt a kérdés, vajon tízen évek múlva szemet gyönyörködtetőnek, megszokottnak, ósdinak vagy felháborítónak, arcpirító korlenyomatnak tartjuk majd ezeket?

A Tervtanács két Marina parti társasház építési engedélyeztetését vitatta meg, koránt sem futószalag szerű könnyedséggel. (Marina part 11. tömb, felelős tervező Bálint Imre és Marina part 12. tömb, felelős tervezője Hartvig Lajos)
A XIII. kerületi Foka-öböl környéki építkezések 9700 és 11 ezer m2 -es telek beépítéséről szólnak, kb. 300 és 360 lakás megtervezéséről. Az, hogy a főként Ráday Mihály városvédő sokat hangoztatott alap problémájával egyet értett bárki a jelenlévők közül, nem volt furcsa, vagyis miért kell 30-40 m2 -es lakásokkal telezsúfolni egy-egy ilyen „atomvárost” (mondotta Dévényi Tamás is egyik opponensi beszédében), mely mégis a kor társasháza, s így a XXI. század építészeti lenyomata lesz? Az erre adott tervezői válasz csak ennyi lehetett, így megy ez manapság, ez a trend.



Csak hogy hergeljük még picit egymást”

Több félórás felindulásokat okozott, mikor mindkét ingatlan tervezőjénél, az opponensi vélemények meghallgatása után kiderült, valójában a jelen és a jövő dacos harca teljesen nevetségessé tette, teszi az aznapi engedélyezési ülést. Hiszen a most hatályos szabályozásra megfelelően kellett a két tervet elkészíteni, miközben már készül a friss szabályozás, ami itt-ott elképesztő változtatásokat jelentene a tervekben. Groteszk helyzet alakult ki az ülés végére. A most hatályos szabályozás szerint döntést kellett hozni a házak engedélyeztetése kapcsán, (egyébként javaslatokkal teletűzdelve mindkét tervet elfogadta a Tanács) közben mindenki tehetetlenül hangoztatta, hogy egy élhetőbb jövőképben  kellene gondolkodni, s végre tenni is valamit ezek ellen a monstre lakóparkok ellen, melyekre talán kevésbé lesznek büszkék pár évtized múltán utódaink.
A furcsa paradox helyzetben, vagyis most a jelenben, amikor kétféle szabályozási tervnek is meg kell egyszerre felelni egy tervezői csoportnak munkája során, nem beszélve a beruházók befolyásáról, vajon mennyiben beszélhetünk reális jövőképről?
Egy biztos, a Marina parti terület beépül lassan, s több ezer család otthona készül el, így vagy úgy. Lelkünk rajta.
(A Tervtanácsi ülésről, július 19.)



Szöveg és fotó: Abonyi Anita