Közélet, hírek

Templomséták a Dunakanyarban

2021.12.22. 11:15

Megjelent Zubreczki Dávid legújabb kötete Bődey János gyönyörű fotóival. A Templomséták Budapesten sikere után az új könyv ezúttal a Dunakanyar szakrális építészeti értékeit keresi fel és ugyanerre invitálja olvasóit is. 

Az új útikalauz most a Dunakanyart célozza meg. A budapesti kötethez hasonlóan a szándék hasonló: felekezeti hovatartozástól függetlenül, vagy akár egy nem hívő számára is csodálatos építészeti, képző-,  és iparművészeti, kultúrtörténeti emlékekre felhívni a nagyközönség figyelmét. A szerkezet és a séták felépítése eltér azonban az elődtől, elvégre nem egy településről van most szó: "a nagyobb városokban olyan séták vannak kijelölve, mint amilyeneket a budapesti könyvnél megszokhattunk. Közöttük viszont utazós fejezetek vannak, amit mindenki a neki legkedvesebb módon járhat be. A Dunkanyar egyik csodája, hogy – bár a legtöbb könyvben szereplő épület kocsival is megközelíthető – nem muszáj autóval mennünk mindenhova."

És miért éppen a Dunakanyar? A könyv felvázolja miért is olyan sokszínű ez a vidék szakrális értelemben (is). Több mint 150 épületet fedeznek fel az oldalak, ahol nem csupán templomok, kápolnák, de zsinagógák és még egy törökkori dzsámi is szerepel. A képeket Bődey János jegyzi. 

"A vallási életnek sokak szerint már a kereszténység megjelnése előtt is fontos központja lehetett a Dunakanyar vidéke, de később egyértelműen azzá vált. Egészen meglepő, hogy Szent István két egyházmegyének is itt, a közös határuk mellett jelölte ki a székhelyét. Pedig az esztergomi egykor a Felvidék jó részét is magába foglalta, a váci pedig a Tiszántúlra nyúlt át. Évszázadokkal később a Budai Szerb Ortodox Püspökség központja is Szentendre lett. Ha csak ezt a három püspöki várost nézzük, már az is jól mutatja, egyházi szempontból is milyen jelentős ez a táj. De említhetném azt is, hogy Boldog Özséb a közeli Pilis remetéit összefogva erre felé szervezte meg az első magyar alapítású szerzetesrendet, a pálosokat. Vagy hogy a ferencesek első magyarországi rendháza is Esztergomban épült fel, még a névadó szent életében. E páratlan adottságú tájegység történelme, művészete és vallási élete pedig legszebben talán épp a templomépítészetben egyesül."

 

Zubreczki Dávid: Templomséták a Dunakanyarban
Bődey János fotóival
Kiadó: Kedves László Könyvműhelye
Budapest 2021.
ISBN: 978 615 01 3630 1