Fenntarthatóság

Tényleg indul: itt vannak az energiatárolóval kombinált napelemes pályázat részletei!

2023.12.22. 14:04

Amit korábban beharangozott a kormányzat, az most valósággá vált: 2024. január 15-től indul a lakosságnak szóló, energiatárolóval rendelkező napelemes rendszer telepítését támogató pályázat! Az egyik lényeges tudnivaló: fontos a gyorsaság, mert beérkezési sorrendben történik az elbírálás.

A „termeld magad, fogyaszd magad" miniszteri összefoglalóval ismertetett pályázat mérföldkőnek számít a hazai lakossági napelem-telepítési ösztönzők sorában, ugyanis fontos szemléletváltást tükröz: a kormányzat úgy kívánja támogatni a lakossági napelem-telepítést, hogy az teljes mértékben az adott család energiaigényeit fedje le – ennek eddig hiányzó láncszeme az energiatároló volt, amit most ez a pályázat tud pótolni. Ráadásul a teljes bekerülési költség kétharmadát támogatásból lehet megvalósítani. 

Ezzel a hatalmas lehetőséggel csak azok tudnak élni, akik sietnek, mert a 75 milliárd forintos keretösszeg valamivel több, mint 15 ezer háztartásnak jelent majd lehetőséget: és a pályázatok elbírálása beérkezési sorrendben történik! 

Összefoglalva a főbb részleteket:

  • 2024. január 15-től fogadják be a jelentkezéseket, 
  • akár 5 millió forint támogatás is igényelhető, ami a költségek kétharmadát fedezheti,
  • nagyon fontos lehetőség: az energiatároló energiafüggetlenné teszi az otthonunkat, azaz jelentős mértékben:
    • csökken az áramszámla vagy 0 forint lesz,
    • fenntarthatóvá, a 2023. novemberében bejelentett új energiatanúsítvány értékelési rendszerében kiemelten energiahatékonnyá válhat az otthonunk,
    • növeli az ingatlan értékét, 
  • egy háztartás egy alkalommal és csak új (bruttó elszámolásba kerülő) rendszer telepítésére pályázat,
  • teljesítmény korlátok: min. 4, de max. 5 kW teljesítményű inverter, valamint min. 7,5 és max. 10 kWh kapacitású energiatárolóból állhat a rendszer,
  • támogatás összege pályázatonként legfeljebb 5 millió forint lehet,
  • napelem panelek teljesítménye az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet.

 Mindezek nagyon kedvező feltételeket jelentenek, de lássuk egy konkrét példán keresztül, hogy ez miként valósítható meg a gyakorlatban! Számoljunk egy általános, az átlagos magyar háztartás energiaigényét lefedő rendszermérettel, azaz 5,85 kWp-val. Ehhez szükség van 13 db napelem panelre, valamint egy 10 kWh-s akkumulátorra. Ez a csomag, amely piacon elismert gyártók termékeit tartalmazza (Risen napelem, Solinteg inverter, WECO akkumulátor) bruttó 5 430 000 Ft-ba kerül. A pályázati feltételek alapján ez a büdzsé 1 846 200 Ft önerő mellett 3 583 800 Ft-os támogatásra épül. Ez az Optimum Solar Home System által kínált ún. PRO csomag 20 év garanciát ad a napelemekre és 10 év garanciát VAGY 7 000 töltési ciklust biztosít az akkumulátorhoz, amely más gyártókhoz képest kétszer annyit biztosít.

Mindez persze csak azoknak jó ajánlat, akik sietnek: a szűk határidő miatt, kevesebb, mint egy hónap maradt az ünnepek miatt, ezért csak az olyan, a háztartási méretű napelemek (HMKE) és az energiatárolók terén sok éves tapasztalattal rendelkező napelemes cégeknek van esélyük a pályázaton nyerni, akik a kivitelezési munkák mellett a pályázat teljes körű lebonyolítását is vállalni tudják. Az Optimum Solar Home System a fenti csomag árában vállalja a helyszíni felmérést, tervezést, engedélyeztetést, és sikeresen pályázat esetén DÍJMENTES a pályázat teljes körű lebonyolítása is. 

Kérjen ajánlatot még ma a komplett, energiatárolóval bővített napelemes rendszer megvalósítására és pályázati lebonyolítására!