Épületek/Középület

Termál-, élmény- és gyógyfürdő az esztergomi Prímás-szigeten – Finta Stúdió

2005.11.23. 13:30

"Olyan építményt kívántunk e helyre tervezni, amely felülnézetében szinte láthatatlanul és nagy alázattal olvad bele zöld környezetébe, egyben pedig olyan cizellációval is bír, amely a történelmi város léptékéhez, tömegfelbontásához igazodik." Az esztergomi termál-, élmény- és gyógyfürdő generáltervezője a Finta Stúdió volt. 

Telepítés, épületkarakter

Épületünket a Prímás sziget ÉK-i végére, a Kis-Duna kanyarjába helyeztük el - a Gesztenye fasor északi vonulata, a Táncsics Mihály utca és a Helischer József utca által kontúrozott területre, messzemenően kihasználva e terület zöldfelületi adottságait - jelesül e kontúr nyugati oldalán elhelyezkedő sűrű lombozatú facsoport (kis liget) szépségét. Házunkat azon meggyőződésünk alakította, mely szerint az épület legfontosabb része un. ötödik homlokzata, azaz tetőarchitektúrája. Olyan építményt kívántunk e helyre tervezni, amely felülnézetében szinte láthatatlanul és nagy alázattal olvad bele zöld környezetébe, egyben pedig olyan cizellációval is bír, amely a történelmi város léptékéhez, tömegfelbontásához igazodik. A Kis-Duna kanyarjából "kifutó-kirobbanó" kubus folyamatosan tágul élményfürdő-termálfürdő teréig - azaz a ház nyugati oldaláig - s igen karakteres, cca. 3 %-os folyamatos emelkedést mutató tömege (a 6-7 m - 16 m közé feszülve) zöldtetős-üvegtetős halmazába fogadja be az előírt, s racionálisan komponált fürdőfunkciókat. A látszólag felaprózott, cizellált emelkedő háromszög egyetlen lendülettel éri el a csúcsát, s intenzív zöldfelületével, egymásra lépő, egymásból "származó" platóival, teraszaival, bevilágító felületeivel mint egy természeti képződmény - tölti be hivatását.

A fürdőközpont elhelyezésénél arra is ügyeltünk, hogy előtte - Táncsics utcai megközelítéssel - megfelelő méretű parkoló alakíttasson ki - s hogy a gazdasági betáplálás - tűzoltás-mentés igényeit is ily módon ki tudjuk elégíteni. Az említett "emelkedő háromszög-plató" karakterű kubus K-ÉK felé nagy üvegfelületekkel nyílik ki - s magába engedi a várhegy látványát.

E nagy üvegkristályok belsejében helyeztük el az élményfürdőt ill. a gyógy- és termálfürdőt - olyan közös térben, amelyet egy belső "funkcionális" domb, ill. szikla választ el egymástól. A kiírás szerinti szétválasztásban és funkciókkal kialakított medencék (pihenő területeikkel és zöld-szigeteikkel) e nagy, galériás térszövetből futnak-nyúlnak ki a szabadba - s szabadtéri medencéik egészen az említett gazdag fásítású kis ligetekbe futnak bele. A két medencetér "visszafelé" - azaz a bejárati előcsarnok irányába futó keskenyedő kétszintes háromszögű térrel fűzi magához a kétszintes öltözőblokkot. Így - a teljes térstruktúra felülvilágított zöld világa nem csupán a plató tetején jelenik meg, de átszövi az egész épületet (éttermeivel, kávézó-teázó zónáival együtt).

Az építmény természetes tartozéka, része kell majd legyen az a 100-120 szobás Hotel, amely a Duna-ág mellett mintegy befejezi a házat. Szerettük volna, hogy a szálloda a fürdővel együtt épüljön meg, ám tervezése csupán most kezdődött el komolyabb formában. A fürdő és a hotel egy egységet fognak a jövőben képezni.

A "tecu" (patinázott rézlemez) burkolatú épület attraktív kubusa - amely üveg-testével a Bazilika és a Vár felé néz, első pillanatra talán meghökkentő látvány, hitünk szerint azonban igen nagy előnye, hogy hatalmas belső tereit a ház szinte elrejti magában, s teste belesimul a Prímás-sziget zöld környezetébe.

 

Finta József