Épülettervek/Középület

Termálfürdő kialakítása, élmény-, és gyógyfürdő funkciókkal - Prímás sziget, Esztergom

2002.09.02. 13:39

A meghívásos tervpályázat eredménye

A tervpályázat célja az volt, hogy a kiíró, Esztergom Város Önkormányzata az építési engedélyezési terv elkészíttetését megelőzően építészeti, városépítészeti javaslatokat, ajánlásokat kapjon a Prímás-sziget északi részén létesítendő termál-, gyógy- és élményfürdő épületegyüttesének kialakításához, környezetének rendezéséhez. A beruházásra kijelölt terület rangos, értékes pontja a városnak, mely városépítészetileg, építészetileg kiemelten érzékeny kezelést feltételez. Az itt megvalósuló beépítés, helyzetéből adódóan eldöntheti, de legalábbis jelentősen meghatározza a sziget építészeti arculatát, beépítési karakterét, előrevetíti (a példamutatás erejével) a beépítés sűrűségét, a területfelhasználás minőségét. Az Önkormányzat, érezve e döntés súlyát, meghívásos pályázat keretében az építész szakma kiválóságait kérte fel a pályázaton való részvételre, ezen keresztül a felmerülő szakmai kérdésekre adandó válaszok megfogalmazására.

A Bizottság az első díjat nem adta ki, második díjban részesítette az 1. sorszámú pályamunkát, harmadik díjban részesítette a 2. sorszámú alkotás, s negyedik díjas a 6. sorszámmal jelölt terv. További rangsorolás nélkül megvételben részesítette a 3. és a 7. számú műveket. A Bíráló Bizottság javasolja a Kiírónak, hogy a tervezési megbízást a fenti sorrend figyelembevételével, a díjazott pályázatok szerzői közül tárgyalásos módszerrel válassza ki.

A Bizottság döntése alapján a pályázat eredményesnek tekinthető, valamennyi pályamű megfelel a kiírási feltételeknek és elvárásoknak, ezért a meghívott pályázók részére a teljes (bruttó 1.000.000,- Ft) meghívási díj kifizetendő. A meghívási díjon felül a díjazott pályamunkák jutalma az alábbiak szerint alakul:

2. díj bruttó 750.000,- Ft
3. díj bruttó 650.000,- Ft
4. díj bruttó 600.000,- Ft
megvétel bruttó 500.000,- Ft

A Bíráló Bizottság a döntést követően a zárt pályázati borítékok felbontásával nevesítette a díjazott munkákat:

A díjazásban nem részesűlt pályaművek:

A Bíráló Bizottság áttanulmányozva, megértve a pályaműveket az alábbi általános megállapításokat teszi:
A beérkezett pályaművek egyike sem alkalmas átértékelés nélküli, közvetlen tervi feldolgozásra. Ez a feladat rendkívüli összetettségével, a szempontrendszer bonyolultságával, és e szempontrendszer egyéni súlyozásának lehetőségét meghagyó kiírással magyarázható. A tervezőknek két eltérő síkon, két eltérő problémakörben kellett döntéseket hozniuk: Meg kellett birkózniuk a funkcionálisan összetett, bonyolult kapcsolatrendszert feltételező épülettel, megfogalmazva annak térbeli megjelenését, miközben állást kellett foglalniuk a sziget leendő építészeti, táji arculatát, struktúráját illetően. Ez utóbbit a szigetet ölelő város tükrében.

A tervezők, a kérdésekre lényegében az épületre koncentrálva adtak választ, úgy, hogy ezek a válaszok egyúttal határozott jövőképet is vetítenek elénk. A pályaművek három eltérő telepítési, épületformálási elv eltérő arányú kombinációit testesítik meg:

1. Kompakt szoliter jellegű épülettömeg. Az e felfogásban készült tervek az épületegyüttest egyetlen, a környezettől határozottan elváló, jellemzően ”épített” tömegbe sűrítik. (5, 6. és részben az 1 . és a 3. pályamű) 2.Tájépítészeti orientáció. Az ebbe a típusba sorolható megoldások igyekeznek megőrizni a Prímás sziget zöldterületi jellegét, és az épületet vagy zöldtetővel fedik le, vagy az épület megbontásával törekednek a környező szabad területek integrálására. (4, 7 és részben az 1. pályamű) 3.Városépítészeti orientáció. Néhány terv arra törekszik, hogy az építészeti együttes formálásával kisvárosi jellegű utcákat, tereket és térfalakat hozzon létre (2 és részben a 4. pályamű)

Mindhárom elvet képviselik izgalmas, hol keményen, élesen szerkesztett, hol lírai hangvételű megoldások de valamennyi nélkülözi azt a sajátos ízt, amit a túlparton nyújtózó város kínál, nem feltétlenül bájával, esetlen részleteivel, hanem elsősoron léptékével, változatosságával. Ezt a hiányt nem tudja igazán pótolni a szerzők érettsége, kiérlelt gondolatvilága, ellenkezőleg, úgy tűnik, hogy ennek a szubjektív világnak a környezetre való kivetítése okoz zavart, szakítja el igazán a várost a szigettől. Ez az a pont, ami meghatározó kell legyen, ahonnan érdemes újragondolni a kapcsolatrendszert. Ez jelenthet fogódzót, igazodási lehetőséget. Olyan pályamű, mely ennek a kapcsolatrendszernek árnyalt kifejtéséből származtatta volna épületét nem született.

A pályázók eltérő utakat járva fejtették ki véleményüket, eltérő megoldásokat fogalmaztak meg. Ez a sokszínűség elsősorban a beépítési módok különbözőségének köszönhető. Beépítési előírások nem lévén a pályázók szabad kezet kaptak, és éltek is ezzel a szabadsággal. Ugyanakkor a kiválasztott helyszín, annak építészeti, táji közege, és a feladat összetettsége, nagyságrendje is rejtett magában ellentmondásokat. Eltérő hangulatok, egymással szembeállítható szempontok nehezítették a döntést, színesítve ezáltal a kínálatot.

A tervezési folyamat elindítását meg kell előzze néhány fontos lépés, döntés. Kiemelten kezelendő közülük a rendezési terv véglegesítése, általa a beépítési mód szabályozása, a keretfeltételek meghatározása. Ez csakis a tágabb környezettel összevontan történhet, a városra, a szigetre figyelve, de nem feledve a fürdőépület tervezett paramétereit. Olyan megoldást kell találni, ami a sziget fejlesztése számára optimális feltételeket biztosít, de a fürdő nagy léptékű tömegét is fogadni, kezelni tudja. Mindenestre az összegzés a tágabb környezet felől induljon.
A feladat nem egyszerű. A terület - a pályázat tanulságai szerint - rendkívül kényes pontja a szigetnek, nagyságát tekintve pedig szűkösnek nevezhető.