A VELUX 2006-ban mutatta be először a fénycsatornát, amely a tetőn keresztül képes természetes fényt vinni olyan helyiségekbe, ahová másképpen lehetetlen lenne. Az új termék minden olyan, a homlokzattal nem határos helyiségbe ajánlott, amely a tetővel közvetlenül nem érintkezik.
A VELUX 2006-ban mutatta be először a fénycsatornát, amely a tetőn keresztül képes természetes fényt vinni olyan helyiségekbe, ahová másképpen lehetetlen lenne. Idén egy új típussal és praktikus kiegészítőkkel vált teljessé a kínálat.
A manapság divatos, kishajlású tetővel épített családi házak magukkal hozták azt a problémát, hogy a ház belsejében lévő, szükségleti funkciókat betöltő helyiségek (gardrób, fürdőszoba, mellékhelyiség, folyosó, stb.) természetes megvilágítás nélkül maradnak. Ez azt jelenti, hogy ezekben éjjel-nappal mesterséges fényt kell használni. A fénycsatorna megszünteti e végérvényesnek tűnő állapotot, mert a tetőn keresztül napfénnyel látja el a helyiséget, így egész nap biztosítja a természetes megvilágítást. A termék minden olyan, a homlokzattal nem határos helyiségbe ajánlott, amely a tetővel közvetlenül nem érintkezik.
A fénycsatorna szerkezetileg több részből áll: tartalmaz egy fix bevilágító tetősík-ablakot, egy mennyezetbe szerelhető világítóegységet és a kettőt összekötő rugalmas vagy merev csövet, amely lehetővé teszi a kapcsolatot akkor is, ha a világítófelületek nem egymás felett helyezkednek el.
Hatékonyabb egy izzónál
A fénycsatorna fényátbocsátási kapacitása több tényezőtől függ: az időjárási körülményektől, a napfény beesési szögétől, a fénycsatorna tájolásától és hosszától. Egy fénycsatornával egy kb. 6 m2-es helyiség ideális bevilágítása oldható meg. Ha a fénycsatorna fényerejét lumenben mérve (a lumen az a fénymennyiség, amely egy fényforrásból érkezik) összehasonlítjuk egy 60 wattos izzó vagy egy 36 wattos neoncső fényerejével, akkor a merevcsöves fénycsatorna az izzónál 15-ször, a neoncsőnél 4-szer több fényáramot nyújt. Ráadásul a merevcsöves fénycsatorna a bevilágító tetősíkablak üvegfelületét érő napfény 98%-át továbbítja a belső térbe.
Újdonságok
A fénycsatornák választékának legújabb tagja a kifejezetten sík tetőfedő anyagokhoz kifejlesztett flexibilis (TLF), illetve merevcsöves (TLR) változat. Mindkét termék korcolt fémlemez-fedéshez is alkalmazható.
Jelentősen bővült a fénycsatornákhoz külön megvásárolható kiegészítők köre is: az eddigi, 90 cm-es merev toldócsövet 2008 júliusától kiváltja egy 62 cm-es és egy két darabból álló, 124 cm-es verzió, melyek sokkal praktikusabbak a beépítésnél.
Bármely típusú fénycsatornához akár utólag is beszerelhető elektromos fényforrás (ZTL), így éjszakára nem kell külön lámpát szereltetni az adott helyiségbe.
Szintén bármely típushoz szellőzőnyílás (ZTV) is rendelkezésre áll, így a helyiség szellőztetése is megoldható a fénycsatornán keresztül.
X