Technológia

TETŐAKADÉMIA 2010

2010.03.22. 13:54

Csapatmunka - Az energiatudatos tervezés kulcsa
A magastetők újjászületése az energiatakarékos építészetben

Építész Kamarai továbbképzés: 2,5 pont (2010/001)
Mérnök Kamarai továbbképzés: 2,0 pont (1/2010/13)

Csapatmunka - Az energiatudatos tervezés kulcsa

"A magastetők újjászületése az energiatakarékos építészetben"
Több mint hat évvel ezelőtt néhány hazai piacvezető építőanyag-ipari tetőspecialista gyártó és forgalmazó összefogott, hogy egységes, magas színvonalú konferenciát szervezzen az építészek és a kapcsolódó szakmák gyakorlói számára.
A rendezvénysorozat fő célkitűzése, hogy újszerű, rendszerelvű megközelítésben mutassa be a tetőtervezés és kialakítás aktuális problémáit, és egyben ráirányítsa az építészek és kivitelező cégek figyelmét a helyes megoldásokra.

A konferenciasorozat azóta az ország egyik legismertebb konferenciájává nőtte ki magát az építészek körében. Évről évre egyre többen kíváncsiak az előadásokra és a bemutatott termékekre, újdonságokra.
Az egymást követő évek tematikusan épülnek fel, minden év egy-egy terület kérdéseit vizsgálja a gyártók szemszögéből.

A 2010-es év mottója, a Csapatmunka. Ez a kulcsa az energiatudatos tervezésnek, ezért az év előadásai az együttműködő építészekre, szakemberekre helyezik a hangsúlyt.

A Tetőakadémia rendezvénysorozat az elmúlt öt évben rangot vívott ki az építészek körében: azzal, hogy valódi, a mindennapi tervezésben „húsba vágó” kérdésekben nyújt hasznos szakmai ismereteket.

Olyan ismereteket, amelyek segítenek megelőzni mindazokat a hibákat, amelyek a tervezők számára akár anyagi felelősséggel is járhatnak. Különösen fontos ez az épületek tetőinél.

A megalapozott szakmaiság az az egyediség, amely a Tetőakadémia rendezvényeit olyan különlegessé teszi!

Együttműködő tervezés...
Előadóink a konferencia-helyszíneken a képviselt termékekhez kapcsolódó magas színvonalú szakmai előadásokat tartanak, fókuszban a napjainkban igen aktuális szorosabb együttműködés az egymáshoz kapcsolódó szakmák között.

A TETŐAKADÉMIA mára már jól csengő márkanévvé vált az építészek körében, s éppen emiatt emelkedik ki a számtalan konferencia közül. Évente több mint ezer tervező és kivitelező szakember tartja érdemesnek meghallgatni a Tetőakadémia előadásait.
A TETŐAKADÉMIA 2010-ben is ezen hagyományok szellemében folytatódik – immár a hatodik évébe lépve.

Legfontosabb gondolatai, amiket 2010-ben elemezni kíván, az alábbiak:

  • Az energiatudatos tervezés kulcsa: a csapatmunka.
    Minden építész tudja, hogy az építészet „megfagyott muzsika”, az esztétika és a funkció épületben megvalósuló egysége, amelynek létrejöttében a jó építésztervező karmesteri szerepet visz.
    De vajon tudatosult-e mindenkiben, hogy az energiatakarékos házak tervezése során még inkább szükség van a „zenekar” összhangzatára: arra, hogy a „karmester” még felelősségteljesebben irányítsa az egyes „szólamokat”.
    Még szorosabb együttműködésre van szükség a tervező építész és a szaktervezők, a tervezésben részt vevő partnerek között, s egyúttal a „zenekar” is nagyobb.
    S még inkább így van ez a passzívházak – sőt a nemsokára megjelenő aktívházak – esetében. Itt az egyes „szólamok” már visszahatnak az egész zenekar irányítására, akár az építészeti koncepcióra is.
  • Az energiatudatos házakban újjászületik a magastető.
    Tudjuk, hogy az épületek energiagazdálkodása szempontjából az a jó épület, amelynek hővesztesége már csak azért is minimális, mert a lehűlő felülete fajlagosan a lehető legkevesebb. Ha megnézzük az energia szempontjai szerint tervezett nyugat-európai épületeket, láthatjuk, hogy azok már a legritkább esetben „kockaházak”, formájuk „gömbölyödik”, közelíteni igyekezve a hőleadás szempontjából ideálishoz.
    Éppen ezért rajtuk minden esetben magastető is megjelenik – gyakran új formában, új építészeti értelmet kapva.
    Ez az új építészeti irány mostanában alakítja ki sajátos formanyelvét; sokszor a tető és a homlokzat összeforr egymással: egyszer a tető fordul le a homlokzatra, máskor a homlokzat kúszik fel a tetőre.
    Ez a tömegformálási irányzat egyáltalán nincs messze a klasszikus magyar építészeti formanyelvtől sem – s itt számos jelentős hazai építész-egyéniségünk épületeire is gondolhatunk.
    Éljen az energiatudatos tervezés – éljen a magastető!

...Energiatudatos építészet
Meghívott vendégeink és a rendezők előadásai a napjainkban oly fontossá váló energiatudatos és fenntartható építészet bemutatásához szolgálnak adalékokkal, és új építészeti tendenciákat mutatnak be, melyek egy - a kor kihívásainak megfelelő - korszerű építészetet mutatnak be látogatóinknak. Az YBL díjazottak kiállítása az elért eredmények egy szűk keresztmetszetét hozzák házhoz vendégeinknek.

A rendezvénysorozat támogatói között tudhatja a Magyar Építész Szövetség, Magyar Építész Kamara, az ÉMSZ, továbbá az ÉMI és a Magyar Építéstechnológiai Platform mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakmai támogatását is.

Építész Kamarai továbbképzés: 2,5 pont (2010/001)
Mérnök Kamarai továbbképzés: 2,0 pont (1/2010/13)

A TETŐAKADÉMIA rendezvénysorozatot az elmúlt években is a legfontosabb szakmai szervezetek támogatták, a MÉSZ (Magyar Építőművészek Szövetsége), az ÉMSZ (Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége), a résztvételért kreditpontokat adott a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara egyaránt.

A TETŐAKADÉMIA képviseltette magát az építésztársadalom nagy hazai közös megmozdulásán, a májusban Balatonlellén megrendezett Építész Regattán is. A rendezvénysorozat létrehozói ezzel is kifejezésre kívánták juttatni azt a meggyőződésüket, hogy a hazai építésztársadalom jelentős értékek létrehozására hivatott, amelynek támogatását a maguk részéről is elhivatottságuknak érzik.

A 2010. márciusában és áprilisában megrendezendő következő Tetőakadémia-rendezvények:Sopron (március 23.), Nagykanizsa (március 24.), Szeged (április 7.), Budapest (április 21.) lesznek. Érdemes lesz 2010-ben is részt venni a Tetőakadémia konferenciáin!

Az aktuális információkért addig is kattintson honlapunkra: www.tetoakademia.hu!