Közélet, hírek

Több mint 100 épületet helyezett immáron hivatalosan is helyi védelem alá a főváros

2022.04.18. 11:50

Január óta köztudott, hogy a Főváros olyan épületeket is készül helyi védelem alá helyezni, amelyek a második világháború után épültek. Mint Karácsony Gergely fogalmazott: "...ahelyett, hogy önkényesen kiválasztanánk egy-egy korszakot, a város valódi történetét, valódi múltját védjük." Kérdés, hogy a fővárosi védelemnek hazánkban hatósági szempontból milyen ereje van tulajdonképpen.

Januárban a fővárosi önkormányzat bejelentette, hogy a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet módosítását tervezi, így újabb budapesti épületek kaphatnak védettséget. A rendeletben szabályozott keretek között szakmai vizsgálatok alapján az I., II., III., V., VII., VIII., XI., XII., XIII., XIV., XV. XVI., XVIII., XXI. kerületet érintően készült lista az örökségvédelem szempontjából védelemre érdemes épületekről.

Mint azt akkoriban honlapunkon megírtuk, a listában a Déli pályaudvar Kővári György által tervezett együttese is megtalálható volt, de ott olvashattuk a mára már hűlt helyét mutató Diplomata-ház címét is. (A legutóbbi előterjesztésben olvasható is, hogy az ingatlanra Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály Kiemelt Ügyek Osztálya 2021. december 30-án kelt határozatával kiadta a bontási engedélyt.)

A munkaközi tájékoztató szakaszban lakossági fórumot tartottak az ügyben 2022. január 20-án, ahol egész részletesen be is mutatták a javasolt épületeket, amelyeket védelem alá javasoltak. Többek között itt láthatta a közönség azt a tényt is, hogy a Váci úti, egykori Modiano-gyár védelmének megszüntetését is kéri a tulajdonosa, melyet az április 13-án tárgyalt előterjesztés szerint nem javasolnak elfogadható döntésnek.

A 2022. március 3-i Közlönyben már olyan épületeket láthattunk hivatalosan is védetté nyilvánítva, mint a budavári Hilton Szálloda, vagy Virág Csaba Úri utca 23. szám alatti lakóépülete. Az április 13-i Közgyűlés jegyzőkönyve még nem érhető el, ám Karácsony Gergely főpolgármester mai Facebook bejegyzésében olvasható, áprilisra végül több mint 100 épület esetében elfogadták a javaslatot.

"Városunk páratlanul gazdag építészeti öröksége fontos kincsünk. A fővárosi védettséggel azokat az épületeket tudjuk megóvni, amik a leginkább védelemre szorulnak: építészetileg értékesek, fontos szerepük van közös múltunkban, de (még) nem védik őket más örökségvédelmi szabályok.

2022 áprilisában majdnem hetven épületet, és két kiterjedt épületegyüttest, összesen több, mint 100 épületet helyeztünk védelem alá. Bő 120 és alig 50 éves házak egyaránt vannak köztük, mert ahelyett, hogy önkényesen kiválasztanánk egy-egy korszakot, a város valódi történetét, valódi múltját védjük.

A szakemberek aprólékos munka során választják ki azokat kiemelkedő építészeti, várostörténeti értékkel bíró házakat, amiknek védelmet biztosítunk, hogy gyerekeink, unokáink is megismerhessék őket, és rajtuk keresztül azt is, hogy hogyan gondolkodtak, hogyan éltek az előttünk járó generációk, milyen volt az ő Budapestjük."


Bár a jegyzőkönyv még nincs fenn a budapest.hu honlapján, ezek szerint olyan épületek kaptak immáron hivatalosan is helyi védettséget, mint a Mónus János által tervezett, Thököly úti OKISZ-székház vagy éppen a Pántlika bisztróépület és mondjuk Gulyás Zoltán egykori, Chemolimpex irodaháza. A védelem alá javasolt épületekről nemrég egy galériát is készítettünk Gulyás Attila látványos képeivel.