Közélet, hírek

Több mint félmilliárdos megbízás a Mérték Stúdiónak

2015.10.23. 15:54

A gyorsított meghívásos közbeszerzési pályázat eredménye szerint nem csak a 25 milliárdos állami támogatással megépülő állatkerti Biodóm, hanem a Közlekedési Múzeum rekonstrukciós terveit is a Mérték Stúdió készíti.

A Mérték Építészeti Stúdió Kft. nyerte meg nettó 549 millió forinttal a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum (MMKM) rekonstrukciójához és bővítéséhez szükséges tervdokumentáció elkészítésére kiírt tendert - az eredmény a szerdai Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.

A gyorsított meghívásos közbeszerzést a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. írta ki. Az 5 ajánlat közül az összességében legelőnyösebb lett a nyertes úgy, hogy az ár 60, míg a szakmai szempontok - összesen - 40 súlyszámmal szerepeltek az értékelésben. Ajánlatot tett még a KASIB Mérnöki Manager Iroda Kft., az Archi-kon Kft. (akit a közbeszerzési eljárásból kizártak), az M-Teampannon Kft., valamint a Középülettervező Zrt. is.


A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumot a Liget Budapest projekt keretében eredeti állapotában építik újjá, valamint térszint alatti kiállítóterekkel is bővítik 2018-ra. Az 1896-os budapesti millenniumi kiállításra épült, Pfaff Ferenc által tervezett, romantikus-eklektikus stílusú, templomszerű épület eredetileg két részből állt: a Hermina úttal párhuzamosan elhelyezett járműcsarnokból és a kupolacsarnokból. A kupola átmérője 25 méter, külső magassága 67 méter, belső magassága pedig 34 méter volt, míg a járműcsarnok 90 méter hosszú és 20 méter fesztávolságú, részben üvegtetős épület volt. A múzeum díszes, mintás színes üvegeit Róth Miksa készítette.

Az épület a Városligetet ért 1944. júliusi és szeptemberi bombatámadás következtében súlyosan megsérült, a háború után a romok eltakarításán kívül nem volt lehetőség komolyabb helyreállítási munkálatokra. 1954-ben majdnem teljesen elbontották az épületet, de végül a helyreállítás mellett döntöttek. A múzeum jelenlegi, az eredetihez képest erősen megcsonkított állapotát csak az 1964-es és 1965-ös újjáépítéseket követően érte el. A kor ízlésének megfelelő átépítés a teljes emeleti rész, beleértve a kupola elbontásával járt, és ugyanerre a sorsra jutottak a kupolacsarnokot körülölelő saroktornyok is.

(az MTI hír alapján: ef)