A Grafton Architects nyerte a pályázatot a University of Arkansas faépítészeti innovációval foglalkozó új oktatási épülete, az Anthony Timberlands Center tervezésére. Az építésziroda, amelynek két alapítója, Shelley McNamara és Yvonne Farrell néhány héttel ezelőtt nyerte el a Pritzker-díjat, többek közt Shigeru Bant és Dorte Mandrupot utasította maga mögé.
Ahogyan a fenntarthatóság mindinkább előtérbe kerül az építésben, úgy kapnak egyre nagyobb szerepet a fával foglalkozó innovációs központok. Egy ilyet tervez Fayetteville városában a University of Arkansas részeként működő Fay Jones School of Architecture and Design, mégpedig az Egyesült Államok egyik nagy faforgalmazó cége, a családi tulajdonú, 1907 óta Arkansas-ban működő Anthony Timberlands támogatásával. A folyamatban meghatározó szerepet vállalnak a szövetségi területeken működő erdők fenntartói, a U.S. Forest Service és a U.S. Endowment for Forestry and Communities.
A design- és innovációs központ tervezésére az egyetem nyílt, előminősítéses pályázatot írt ki szövetségi támogatással, amelyre tíz országból 69 építésziroda jelentkezett. Ezekből választottak ki hatot és kértek fel koncepcióterv készítésére; erre a listára a dublini Grafton Architects mellett a WT/GO Architecture (New Haven, Connecticut, USA), a Dorte Mandrup A/S (Koppenhága, Dánia); a Shigeru Ban Architects (Tokió – New York – Párizs); a Kennedy & Violich Architecture (Boston, Massachusetts, USA), valamint a LEVER Architecture (Portland, Oregon, USA) került fel.
A felkért pályázók február 5-6-án a nyilvánosság előtt is bemutatták munkájukat – az ezekről a prezentációkról készült, roppant tanulságos kisfilmeket az egyetem elérhetővé tette saját Youtube-csatornáján. A Grafton pályamunkáját Yvonne Farrell prezentálta az egyetem közössége előtt.
Az értékelési folyamatban az egyetem vezetőit ugyancsak reprezentatív, háromfős bizottság segítette: Toshiko Mori japán, Todd Williams amerikai és Juhani Pallasmaa finn építész. Az ő véleményükkel egybehangzóan március 19-én hozták meg a döntést a 16 millió dolláros összköltségű alkalmazott kutatóközpont tervezőjéről. A Graftonnak ez lesz az első munkája az Egyesült Államokban.
Az épületben részben az egyetemen jelenleg is zajló, a fa építőipari célú felhasználásával kapcsolatos innovációs programok, kutatások, illetve a fejlesztés alatt álló faépítészeti és -design képzés kap helyet. „Az új Anthony Timberlands Center alapötlete, hogy az épület maga a Tölgy Történelemkönyve" – jelentette ki Yvonne Farrell. „Szeretnénk, hogy az emberek az új épületen megtapasztalják a tölgy sokféleségét, mint szerkezeti »csontok« és mint burkolati »bőr«. Az épület maga is az oktatás eszköze: megmutatja a sokféle felhasznált tölgy erejét, színét, mintázatát, textúráját és szépségét."
A Grafton Architects épületének jellegzetes (az iroda több más munkáján is feltűnő) előrelépcsőző homlokzata a helyi klímaviszonyokra válaszol. A terv szerint az épület annyira nyitott, amennyire csak lehet – az itt tanuló diákok mellett a helyieket is befogadja. A külsős értékelőbizottság szerint a Grafton koncepciójánál kiemelkedőnek bizonyult a tájépítészeti elképzelés is, valamint az a meggyőző felvetés, hogy az épület maga legyen a tárgy demonstrációs eszköze.
A kiviteli tervek kidolgozását ősszel kezdik; maga az épület néhány éven belül készülhet el.
Nyitókép: A Grafton Architects koncepcióterve a fayetteville-i Anthony Timberlands Center for Design and Materials Innovation épületéhez. Látványterv: Grafton Architects