Egy műemlék történetiségének az egykori színe éppúgy része, mint a falak, boltozatok kialakítása. De mi az eredeti? Az egri Buttler (más írásmód szerint Butler) -háznál kompromisszumos megoldás született a mai ízlés, a városépítészet és a tudományos kutatás eredménye közt.
„Nagy szerencse, hogy a sok átszínezés dacára Mezey Alice művészettörténész rábukkant a késő barokk színek nyomaira a kőablakkeret cseppdíszénél” – mondta el a műemlékem.hu-nak Dr. Nagy Gergely tervező-építész, a Pannonterv ügyvezető igazgatója, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke. „Ám a hiteles szín megtalálása, a kutatási eredmény megosztotta az egri építészeket, s mint utóbb kiderült, a kivitelezés hátráltatójává vált” – tette hozzá.
Pedig a Buttler-ház egyike a történelmi város legrégebbi épületeinek, és a Heves Megyei Közgyűlés tavaly született határozata értelmében a több mint 400 millió forintos beruházással Eger új „ékszerdobozának” szánják. A beruházást megelőző kutatásoknak hála kiderült, hogy a ház 15-16. századi épületek alapfalaira épült, s mai tömegét több átépítéssel a 17. században, illetve az 1770-80-as években nyerte el. Az ekkori átépítés korából származik a megtalált szín is, amely szerint a homlokzatokat fehérre meszelték, a kő ablakkereteket pedig venyigeszürkére színezték. Buttlerék után a Keglevich-családé lett az épület, a 19. században pedig városi tulajdonba került. Működött benne kaszárnya, siketnéma intézet, internátus és turistaszálló is. Utoljára a hetvenes években újították fel, akkor terrakotta színt kapott. Húsz éve üresen áll, a hetekben véget érő felújítás után a többi között múzeumi funkciót fog ellátni.
„A Buttler ház színének, egyáltalán az egri történeti épületek színének problémája legalább egy évtizede kezdődött el” – jelentette ki portálunk megkeresésére a város főépítésze. Rátkai Attila elmondta: az elmúlt tíz évben valamennyi műemléki kutatás fehér homlokzati színt mutatott ki az épületeknél. Eddig így fehérre színezték vissza a házakat, ám a Buttler-háznál „betelt a pohár”.
„Attól félünk, hogy Eger elveszíti azt a színességét, amely évszázadok óta jellemzi. Ráadásul az egri lakosoknak sem tetszik a halott fehér ház, sötétszürke, már-már fekete ablakkeret kombinációja és tekintettel kell rájuk lennünk, hiszen ők élnek ebben a városban” – tette hozzá a főépítész.
Persze azt sem könnyű megállapítani, hogy mi az eredeti szín. Rátkai Attila szerint nem lehetetlen, hogy a műemléki kutatásoknál csupán az egykori színezés alatti meszelés nyomai bukkannak elő, így a helyreállítás sem képes korhű lenni.
Az önkormányzat és az építészek nyomására tervtanács elé került a Buttler-ház színe. A testület azonban nem foglalt állást, ezért a város kompromisszumos megoldás mellett döntött: fehér lesz az épület, ám a sötétszürke festés helyett natúr kőkeretei lesznek az ablakoknak.
Még több vita várható Egerben? – a cikk folytatása a műemlékem.hu magazinjában