Technológia

Tükrözi a luxust – A GMB Solutions egyedi üvegfelületei a W Hotelben

2023.10.31. 14:07

A műemléki védelem alatt álló Drechsler-palota története az elmúlt években közel sem volt diadalmenet – egészen mostanáig. A W Hotel néven újjászülető épület minden részletében mestermunka lett, amiből a GMB Solutions csapata is látványosan kivette a részét.

Az Operaházzal szemben, az Andrássy út 25. szám alatt nyitott meg 1886-ban a MÁV nyugdíjintézetének bérháza, amely Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján készült el. A később a magyaros szecessziós épületeiről közismertté váló Lechner a francia neoreneszánsz stílusjegyeihez fordult, a korabeli sajtó pedig egyöntetűen dicsérte a létesítményt, amelynek földszintjét és utcafrontját 1894-től Drechsler Béla kávéháza és étterme foglalta el.

A korszak ikonikus vendéglátósa után Drechsler-palota névre elkeresztelt épület tetőszerkezete 1907-ben leégett, később azonban a Balettintézetet fogadta be több évtizeden át. Annak ellenére, hogy az épület műemléki nyilvántartásba került, és Budapest egyik legimponzánsabb környékén található, 2002-ben hosszú időre bezárta kapuit, mígnem idén a W szállodalánc tagjaként éledt újra. 

Az ötcsillagos W Hotel belsőépítészeti koncepcióját a brit Bowler James Brindley stúdió, valamint a Bánáti+Hartvig Építész Iroda álmodta meg. Az enteriőrben fontos szerephez jutnak az élénk színek és a csillogó, tükrös felületek, amelyek épp annyira tisztelegnek Budapest sakk-kultúrája, mint a palota történetével szorosan összefonódó tánc előtt.

 

A hotel enteriőrjének kialakítását hosszas felújítási munkák előzték meg, ami a felkért szakértőket, így a GMB Solutions csapatát is kihívások elé állította, akik restaurálás közben kapcsolódtak be a belső üvegfelületek kivitelezésébe. „Mivel ez egy régi épület, ezért finoman szólva sem voltak tökéletesek a falak szögei, szóval mindent milliméter pontossággal kellett kimérnünk" – mondja Gál Péter, a GMB vezérigazgatója, aki azt is hozzáteszi, szűk egy év állt rendelkezésükre, hogy a megrendelő minden kérését teljesíteni tudják.

„Egy-egy felkéréshez általában egy projektvezetőt rendelünk hozzá, de ez a feladat olyan munkamennyiséget kívánt meg tőlünk, hogy egyszerre több kolléga is dolgozott rajta teljes erőbedobással" – árulja el Pintér-Gazdag Renáta projektmenedzser. A pincerészlegen kialakított AWAY spa szaunáinak és gőzkabinjainak üvegajtajait az enteriőr stílusához illeszkedő, rézhatású fafogantyúkkal, valamint az alumínium profilokhoz hasonló faprofilokkal látták el a felforrósodás ellen, emellett pedig a sparészleg bejáratául szolgáló, nagyméretű tolóajtót is a GMB szállította.

Az alagsori helyszín további kihívásokkal is szolgált, hiszen a csapatnak olyan tükördobozokat kellett létrehoznia, amelyek hiánytalanul illeszkednek az épület erkélyeinek eredeti mennyezetét megidéző raszteres boltívekhez. Mivel különböző formát kellett adniuk az üveglapoknak, ezért geodéták segítségét kérték, majd az általuk biztosított adatokat használták az üvegfelületek CNC vágásához.

„Lényegében mindenre egyedi megoldást kellett találnunk" – árulja el Gál Péter. Ezt bizonyítják a fürdőszobák tükrei, amiket párásodásgátló fütőszálakkal láttak el, vagy a szobákat díszítő, rengeteg kisméretű tükörből összetevődő pepitaminta is. Az opálos tükrökből egyedi ezüst, bronz és pink színt is kért a megrendelő, utóbbi azonban olyannyira speciális, hogy a csapatnak külföldről kellett beszereznie. 

Több száz tükör ide, speciális üvegfelületek oda, a csapat a lobbyban végzett munkájára a legbüszkébb, ahol a tükrös álmennyezet elemeit is hosszas, precíz munkával helyezték egymás mellé. Ez a példa is mutatja, milyen nagy fába vágták a fejszéjüket, amikor úgy döntöttek, elvállalják a felkérést, amit egyáltalán nem bántak meg. „Azért szeretjük ezt a projektet, mert hosszú távon is biztosan ott marad az emberekkel, szóval talán még az unokámnak is megmutathatom majd, hogy én is dolgoztam ezen" – mondja a vezérigazgató, aki még kiemeli, hogy az irodák és kulturális intézmények mellett szívesen erősítik a jövőben további hotelekkel is a portfóliójukat.

Borda Réka