Másfél éven belül immár negyedik alkalommal szerepel az A10-ben a T2a Építésziroda: első alkalommal a 16. számban (2007 július-augusztus) a Kopaszi-gát pavilonjait, majd a 17. számban (2007 szeptember-október) a Mecset utcai lakásátalakítást mutatták be, a 21. számban (2008 május-június) interjút közöltek az iroda vezető építészeivel, s most a budapesti Bem téri laktanya átépítésével kialakítandó multifunkcionális komplexum tervei kerültek terítékre. A szerző, Emiel Lamers szerint az építésziroda a 2007-ben kiírt kétlépcsős pályázatot tavaly májusban nyerte meg. Az 1897-ben létesült, építészeti szempontból középszerű laktanya történelmi jelentőségű épület, ezért a tulajdonos, az Europa Real Estate Fund az kerületi önkormányzattal való egyeztetései során úgy döntött, hogy a házat megtartja, s belefoglalja az új komplexumba. Turányi Gábor és Turányi Bence tiszteletben tartja hagyományos városi tömbstruktúrát: az új épületrészben két patkóalakú átriumot képzeltek el, melyek a földszinten egy, az egész tömbön áthúzódó, a városi járókelők számára is nyitott passzázs révén össze is kapcsolódnak majd. Az épület kvázi negyedik homlokzataként tervezett tetőzet változatos hullámzása a ház karakterének egyik meghatározója lesz. Emiel Lamers rámutat, hogy a magyar gazdaság negatív kilátásai ellenére a beruházó egyelőre lelkes.
„Az Építészeti Központ otthontalan – már megint” címmel szintén Emiel Lamers írt rövid hírt a KÉK – Kortárs Építészeti Központ történetéről és a hazai szakma számára jól ismert jelenlegi helyzetéről.
A lapszám tele van a környékbeli „bezzegvárosok” nagyszabású projektjeivel. A bizonyos tekintetben jogosan, más szempontból indokolatlanul felmagasztalt Varsó, Szófia, Belgrád, Prága, Tirana új irodaházai, tornyai, formabontó lakóparkjai, high-tech üvegkomplexumai komoly konjunktúrát jeleznek, bár a bemutatott épületek és tervek nyilván még a pénzügyi válságot megelőző időszak termékei. Ezek közül talán a Cseh Tudományos és Technológiai Intézet raktárépületének átalakítása a legérdekesebb: a 60-as évekből származó könnyűszerkezetes csarnokot egyfajta átriummá alakították az intézmény mérnöki intézete számára (tervező: Atelier Vyšehrad). A hatalmas térbe hasábalakú, hidakkal összekötött dobozokat függesztettek, melyek előadótermekként szolgálnak.
Haba Péter