Lassan már elfejtjük, hogy alig egy évtizede déli határunktól pár kilométerre vadászgépek cikáztak és néha bombáztak is. Aki Belgrádban jár, értetlenkedve meredhet néhány romos épületre, melyeket mementóként meghagytak az ottaniak. Hát igen, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy velünk nem fordulhat elő, ami mással megtörténhet, minket elkerülhetnek az összetűzések, a háborúk, aztán hirtelen rádöbbenünk, milyen védtelenek lennénk egy éles szituációban.
Azt mondják a NATO-gépek igen precízen dolgoztak. Előre jelezték, mely objektumokat támadják meg - innen az embereket időben kimenekítették- és csak minimális rombolást végeztek rakétáikkal. Ennek a „kíméletes hadviselésnek” köszönhetően csak néhány emelet rogyott össze a külügy-, vagy a hadügyminisztérium épületén, amint az ma is látható.
A koszovói konfliktusnak azonban nem csak katonai célpontok estek áldozatául, hanem például egy újvidéki híd is, vagy a belgrádi tv-torony. A főváros közeli 519 m magas Avala hegyen épült 211 m magas tv- és kilátótorony egyik büszkesége volt a környéknek. A kiránduló-hegynek is tekinthető Avala közvetlenül a második világháború után lett különlegesen felkapott hely, amikor Ivan Mestrovics I. világháborús kegyhelyéhez, az ismeretlen katona emlékművéhez, mint valami búcsújáró helyhez kezdtek zarándokolni az emberek.
A hegytetőn szálloda is épült, és az idegenforgalmi körzet csúcsattrakcióját jelentette a tv-torony 125 m magasan kialakított kilátószintjéről szemlélni a környéket.
A katonai események utáni évtizedben lassan minden újjáépült –kivéve az említett szándékosan meghagyott háborús emlékeket – így a tv-torony is. Gigantikus munkával, az eredeti torony hasonmását építették meg, mely múlt év végére készült el. A próbaüzemek sorát most fejezték be, és az ünnepélyes műszaki átadásra, a torony üzembe állítására rendezett ünnepséget látványos világítási bemutatóval is emlékezetessé kívánták tenni.
Már vagy egy éve megizmosodott az a gondolat, hogy a szó szerint, poraiból újjáéledt torony esti látványát is turista csalogatóvá kellene varázsolni A sok ötlet közül a színes, dinamikus világítási igény kristályosodott ki. Jó lenne egy színváltós, messziről is jól élvezhető világítást építeni, mely nemcsak az újjáépítés nagyszerűségét hirdetné, a város turisztikai rangját emelné, hanem egyben reklámfelület is lehetne. Például feliratok, logók megjelenítésével.
Miután a szerviz és a kilátó szinteken kényelmesen el lehetett helyezni három fénycsöves lámpatest sort, továbbá az antenna oszlopot fémhalogénlámpás fényvetőkkel derítették és ezek elfogadható látványt adtak, lényegében csak a toronytörzs megvilágításának kérdése maradt nyitott, ezen kellett a színváltós reklámvilágítást megvalósítani.
A feladat nem tűnt egyszerűnek, hiszen a lehetőségek, a felhasználható anyagok korlátozottak. Eleve kizárták azt, hogy magára a torony törzsre kerülhessen bármi is. Tehát csak távolabb telepített fényvetőkkel lehetett dolgozni. Miután Magyarországon már négy olyan berendezés is épült (Budapesten Művészetek palotája, Miskolcon az Avasi kilátó, Veszprémben a Szent István völgyhíd és Székesfehérváron a Vörösmarty színház zsinórpadlásának külső oldalai), ahol ezt a technikát alkalmazták, esély látszott arra, hogy a belgrádi tv-torony világítását is meg lehet oldani hasonló módon.
Egy lényegi különbség azonban azonnal látszott. Míg a magyarországi létesítmények mind olyanok, hogy viszonylag közelről lehet a különböző méretű felületeket megvilágítani, itt merőben más helyzet adódott. A toronytörzs magassága 100 m, és ha tekintetbe vesszük, hogy kb 50 m-re lehetett a toronytól fényvetőket elhelyezni, a világítási távolság 110 m-nél is több. Az eddig rendelkezésre álló 600 W fémhalogénlámpás színkeverős lámpatesttel még az Erzsébet-híd felső összekötő pilonsávján sem lehetett tavaly megfelelő színvonalú piros színt produkálni. Szerencsére a Martin vállalat azóta megjelentette 1200 W teljesítményű fényvetőjét, ami már komoly esélyt adott a feladat megoldására. Vállalatunk próbavilágítás keretében mutatta be a torony egyik oldalán a lehetőségeket.
Az ideiglenesen telepített 6-6 db 600 W és 1200 W fényvető közül csak 5-5 lámpatestet kellett bekapcsolni (1. kép) a jó eredményhez. A fényvetőbeállítást a fókuszálást a piros színre végeztük el, hiszen ez a mély szín a legkritikusabb a jó láthatóság szempontjából (2. kép). A kisebb teljesítményű lámpatestek természetesen a torony alsó traktusára világítanak, míg a nagyobb teljesítményű fényvetők a felső régióra irányulnak.
Egy előre elkészített program alapján először különböző színekben jelent meg a teljes torony törzs (3. kép), majd a változó színek alulról felfelé úszva követték egymást (4. kép). Megjelenítettük a szerb lobogó színeit, majd logó vetítővel a város nevét is rávetítettük a toronyra (5. kép). Ez a vetítés ad lehetőséget a reklámcélú felhasználásra, amit egy cég azon nyomban ki is használt (6. kép).
A tervezett világításnak azonban nem csak közelről, de távolról is hatásosnak kell lennie, hiszen a torony már 20 km-ről is látszik. A berendezés igazi vizsgája tehát az a látvány amivel a bárhonnan érkezőket már messziről csalogatja a helyszínre. Lementünk a hegy tövébe ellenőrizni a látványt. A világítás továbbra is megkapó volt (7. kép), de a feliratok hatékonysága innen már vitatható (8. kép).
A próbavilágításnak nagy sikere volt. A belgrádi tv az esti hírműsorában bemutatta a színes tornyot és több illetékes is támogatóan nyilatkozott a megvalósítással kapcsolatban. A tévések azon kívül, hogy az esti műsor anyagát odaadták lemezen, még néhány képpel kedveskedtek. Elmondták, hogy ellenőrzésképpen elmentek a városba és egy magas épületből is készítettek felvételeket. Az volt a véleményük, ha onnan is jó a látvány, akkor támogatható az ötlet.
A szerb tévések fényképeiből hármat én is mutatatok (9-11. képek). Ugye jók a felvételek, jó a világítás? Hogy lesz-e végleges ilyen jellegű világítása a toronynak? Bizonyára! De ott is van egy kötelező procedúra, egy bürokratikus ügyintézés, és mellesleg szponzorokat is gyűjtenek a beruházáshoz.
Mindesetre irigyelhetjük a belgrádiakat a tv-tornyuk miatt. Igaz lebombázták, de újjáépítették. Nekünk semmit sem kéne lebontanunk, hogy épüljön egy új. Úgy emlékszem, hogy a hatvanas évek végén, talán a hetvenes évek elején volt egy pályázat, amely a Széchenyi hegyre valami hasonló tornyot álmodott. Sokáig egy Astoria közeli házhelyen ideiglenes kiállítótérben lehetett az elképzeléseket csodálni. Még díjakat is osztogattak. Azóta is egy ideiglenes antenna áll a hegyen.
Deme László
Lisys Fényrendszer Zrt.
www.lisys.hu