Design/Belsőépítészet

Új fényben az Üvegterem

2020.11.18. 15:03

A Müpa Üvegtermébe 15 évvel ezelőtt a függesztett feszített fóliás csillárokba kompakt fénycsöves és színes fénycsöves világítás került, amit most a kor legfejlettebb technológiájú vezérelt LED világítása váltott fel. A Lisys-Project által tervezett új LED-es világítással szerelt csillárok akár intenzív élénk színekben, vagy finom pasztell árnyalatokban, de különböző színhőmérsékletű fehér színben is pompázhatnak.

A Lisys-Project, a Gránit-Pólus Facility Management Kft. megbízásából megtervezte a Müpa és a Ludwig Múzeum többfunkciós exkluzív tere, az Üvegterem világításának felújítását, végrehajtotta a teljes kivitelezést, kialakította az új vezérlőrendszert, valamint leszállította az összes világítási anyagot.

A világítás tervezésekor felmerült elvárások – környezetbarát, fenntartható technológia, vezérelhető, fehér és színes világítás, ami a tér funkcióváltását is leköveti, a rendelkezésre álló tér teljes bevilágítása – maradéktalanul megvalósultak a vezérelhető LED-es világítás kialakításával.

A tervezés során különös figyelmet fordítottunk arra, hogy, milyen távolságba kell elhelyezni a LED modulokat ahhoz, hogy egységes és homogén legyen a világítás. Az árnyékmentes világítást a tápegységek elrejtésével oldottuk meg: a LED modulok mögött lévő lemezre erősítettük őket. A hatékony és csendes hűtés kivitelezése fontos szempont volt, így minden csillárban megfelelően méretezett hűtőbordát helyeztünk el az összes LED modulhoz.

Az új csillárokkal az alkalmanként konferenciateremként funkcionáló helyiség akár 1000 luxos megvilágítása sem okoz gondot. A lámpatestek alját a célnak megfelelően módosítottuk. Lézervágóval méretre vágattunk egy 1,5 m átmérőjű 5 mm vastag alumínium lapot. Ennek egyik oldalára a meleg fehér nagy teljesítményű és nagy fényáramú (4500 lm/méter) LED modulok, a másik oldalára pedig a tápegységek vezérlői kerültek, szem előtt tartva, hogy a feszített fóliától megfelelő távolságban és megfelelő osztással egyenletes legyen a megvilágítás. Minden lámpatestnél az alumínium korongra további LED szalagokat raktunk a biztonsági világítás számára, így a biztonsági világítási követelményeknek is megfelelnek a csillárok.

Lámpatest felépítése

Felső rész kialakítása: A felső rész belső magja egy 6 oldalú hasáb. Minden oldalra 3-3 sávban kerültek fel az 5 színű (RGB WW CW) LED szalagok. Minden oldalhoz egy-egy tápegység és 5 csatornás DMX vezérelhető LED driver tartozik.

Alsó rész kialakítása: A 3000K-es LED csíkok egy 150 cm átmérőjű, 5 mm vastag alumínium lemezre kerültek felszerelésre a működtető egységekkel együtt, ami biztosítja a megfelelő hűtést. A teljes alsórészt két-két tápegység és DMX vezérelhető LED driver működteti. Az alsó részre került még 3 sávban biztonsági világítási áramkörre kötött LED csík is, mely csak feszültségkieséskor kapcsol be, nem része a normál világításnak.

A vezérlő rendszer felépítése

A vezérlőrendszer központja egy STICK-DE3 fali kezelőegység melynek DMX kimenete a mögötte található W-DMX adóba van csatlakoztatva. Minden egyes csillárban található egy-egy W-DMX vevő, melyek veszik a W-DMX adó jelét, ily módon vezeték nélküli a csillárok vezérlése. Ezek a W-DMX vevők csatlakoznak a csillárokban lévő DMX driverekhez. Lehetőség van a rendszerre egy küldő DMX vezérlő eszközzel rácsatlakozni a kezelő panel mellett található DMX (XLR csatlakozó) bemeneten keresztül.

A Lisys-Project Kft. munkatársai a cég megalakulása óta azért dolgoznak, hogy a felmerülő világítástechnikai problémákra a megrendelő igényeit messzemenőkig kielégítő, hosszú távon fenntartható megoldást találjanak.