A 8 részesre tervezett cikksorozat kimerítő áttekintést nyújt az Autodesk magasépítési faladatok megoldására alkalmas, új generációs programcsaládja, az Autodesk Revit platform tagjairól.
A 8 részesre tervezett cikksorozat kimerítő áttekintést nyújt az Autodesk magasépítési faladatok megoldására alkalmas, új generációs programcsaládja, az Autodesk Revit platform tagjairól.
A legnagyobb hangsúllyal az új évezred kihívásainak megfelelő, parametrikus elemeket és kapcsolatokat használó Épület-információ Modellezés (Building Information Modelling = BIM) módszere és felhasználása kerül terítékre.
Az építészfeladatok életciklus szemléletű megoldására hivatott Autodesk program, a Revit Building, és az Épület-információ Modellezés módszere bemutatásának szenteljük sorozatunk első részét. Egy (virtuális) beruházás sorsának követésével megpróbáljuk végigvezetni az érdeklődő kollégákat a parametrikus tervezés és az Épület-információ Modellezés kínálta lehetőségek sorozatán. A beruházási ötletet követő ingatlanfejlesztési javaslatokkal, megvalósíthatósági tanulmányokkal és beépítési tervekkel kezdjük a történetet. Ezután megvizsgáljuk az engedélyezési terv követelményeinek teljesítését, majd a versenyeztetési szakasz terveinek lehetőségeit elemezzük. Az utóbbi két szakasztól kezdve a teljes Revit platform tagjaival ismerkedünk, mert az engedélyezés fázisától már a szakágak is tevékenyen részt vesznek a folyamatokban. A létesítés, kivitelezés időszakában pedig ismét szakági egységében, ugyanakkor időben a megvalósulás fázisaira összpontosítva vesszük górcső alá a beruházási folyamatot, illetve annak digitális, Épület-információ Modell alapú digitális leképzését, és dokumentációját.
A (virtuális) beruházás összehangolt adatszerkezetét természetesen a megvalósulást kövezően sem szabad „eldobni", mert – Megvalósulási dokumentáció formájában – a legjobb alapot kínálja a Létesítmény üzemeltetés számára. Az üzemeltető az addig felépített fizikai beruházás digitális leképzését nagyon könnyen tudja kapcsolni az üzemeltetés rendszeres és alkalomszerű igényeihez, illetve alkalmazásaihoz. A beruházás funkcionális, vagy fizikai elavulását követően születő újabb beruházási ötlet pedig egy újabb ciklus kezdetét jelenti az Épület-információ Modell „élő" adatszerkezetének történetében...
Az építész megoldások mellett szakági mérnököknek kínált Revit termékek és a hagyományos, AutoCAD alapú, de továbbra is fejlődő alkalmazások is szerepelnek majd minden említésre méltó területnél. A témák kapcsán nem fogunk megfeledkezni a fenntartható fejlődéshez szorosan tartozó életciklus szemléletű, ám külső fejlesztőktől származó programok említésétől sem.
Farkas Zsolt – okl. építészmérnök, vezető tanácsadó