A Várkert Bazár történetét, építésének részletes krónikáját, a Budai Ifjúsági Park, valamint az épületegyüttes rekonstrukciójának históriáját mutatja be a Hauszmann Alapítvány gondozásában megjelent és szerdán bemutatott, Ybl megvalósult álma - A Várkert Bazár története című kiadvány.
A Budavári Palotanegyedet bemutató könyvsorozat negyedik része, az Ybl megvalósult álma - A Várkert Bazár története című, Szentpály-Juhász Miklós által írt és Balázs Attila, Bálint Éva és Kiss Henrietta által szerkesztett kiadvány 16 részben mutatja be a Budapest I. kerületében található, Ybl Miklós által tervezett, 1875 és 1883 között épült épület történetét.
Az olvasók a kötetből többek között megtudhatják, hogy kik voltak az építkezés során Ybl Miklós legkiválóbb munkatársai, hogyan hátráltatta az 1876-os dunai árvíz az építkezést, valamint hogy milyen sérüléseket szerzett a Várkert Bazár a második világháború során, ezen kívül pedig különböző, különleges ábrázolásokat láthatnak például az épület utolsó tervváltozatáról, századfordulós helyszínrajzáról, valamint korabeli kertjeiről is.
A Várkapitányság által szervezett könyvbemutatón Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos kiemelte: a tíz éve megújult Várkert Bazár az év 200-250 napján állandó, színes kulturális programkínálattal, többek között kiállításokkal, a különböző korosztályokat megszólító koncertekkel, valamint családoknak és gyerekeknek szóló tematikus programokkal is várja az érdeklődőket. A Várkapitányság egyik legfontosabb küldetése, hogy nagy népszerűségnek örvendő múzeumpedagógiai foglalkozásokat tart a Várkert Bazárban és a Várhegyen is, a jellemzően általános iskolás korosztálynak. A Várkert Bazár nem csak egy kiemelkedő kulturális centrum, hanem jelentős diplomáciai központ is lett, amit jól mutat, hogy idén ez az épületegyüttes ad otthont a magyar EU-elnökségnek - hangsúlyozta a kormánybiztos.
Forrás: MTI