Az eredetileg az Inotai Hőerőmű dolgozói számára épült várpalotai Készenléti lakótelepen saját forrásból közösségi házat hozna létre az önkormányzat, a tervezéssel a D55 Építész Irodát bízták meg. A cél, hogy a szebb napokat látott lakótelepen élők közösségépítéséhez, valamint a terület felzárkóztatásához is hozzájáruljon a jövőben a létesítmény.
Az Inotai Hőerőmű (korábbi nevén November 7. Hőerőmű) idén nyáron az itt megrendezett audiovizuális fesztiválnak köszönhetően került az érdeklődés középpontjába. Az esemény a 2001 óta használaton kívül lévő ipari emlék funkciójának újragondolását célozta meg.
Az IPARTERV egyik legfontosabb korai munkáját jelentő hőerőmű építése 1950 márciusában kezdődött, október 7-én, a nagy októberi szocialista forradalom évfordulóján indult meg a próbaüzem. Még ebben az évben várossá nyilvánították Várpalotát, és hozzácsatolták Inotát, amely addig önálló község volt.
Az erőmű, valamint a mellette működő alumíniumkohó sok munkahelyet teremtett. A dolgozók kiszolgálására épült a Készenléti lakótelep, ahol a jellemzően 9-12 lakásos, szabadon álló társasházakon túl, amelyek többsége Schall József típustervei alapján készült, oktatási és kulturális épületek, bolt, posta, strand és sporttelep is helyet kaptak. Az itt élők szórakozási igényeinek kielégítésére épült az erőmű ikonikus hűtőtornyai, vagyis a Heller-Forgó-féle kürtők szomszédságában a Béke Művelődési Ház, Szabó István tervei alapján. Az 1959-re befejezett épület, amelyet jelenleg a Pannon Várszínház használ, különösen jó akusztikájú színházteremnek, könyvtárnak, presszónak és étkezőnek, valamint egy sor említésre méltó műalkotásnak, többek között Bernáth Aurél olajszekkójának, Kovács Margit domborművének és Hincz Gyula mozaikjának is otthont ad.
Az erőmű felszámolásával sok munkahely megszűnt, a városrészből többen elköltöztek. A maradók helyzetét tovább nehezíti, hogy számos – kereskedelmi, kulturális – intézmény bezárt. A helyzetet némiképp javítandó Várpalota Város Önkormányzata saját forrásból közösségi házat építene a Készenléti lakótelepen, amely az iskola telkének megosztásával kialakuló telekrészen valósulhatna meg. A tervezésre a D55 Építész Irodát kérték fel. Az elképzelések szerint a létesítmény hozzájárulna a közösségépítéshez és a terület felzárkóztatásához, találkozási pontként működhet a helyiek számára, önszerveződő kulturális eseményeknek adhat teret, valamint a Baglyas-hegyen élők integrációját is segítheti – tudtuk meg az építész irodától. „Az erőmű leállásával nem pusztán munkahelyek tucatjai szűntek meg, de a városrész legfontosabb identitásképző ereje is köddé vált" - hangsúlyozzák a tervezők.
Mint írják, a közösségi házzal szemben támasztott legfontosabb követelmény a gazdaságos megépítés és üzemeltetés, valamint a funkcióhoz méltó megjelenés mellett a variábilis térhasználat elősegítése volt. A 100 négyzetméter körüli épület megformálásánál arra törekedtek, hogy könnyen tudjon alkalmazkodni többféle elváráshoz, ezért aztán a belső tér mobilfalakkal szabadon formálható lesz a tervek szerint.
A tervezett közösségi ház külső megjelenésében a már említett, a környezet képét ma is meghatározó hűtőtornyokra reflektál. A D55 Építész Iroda így ír az épületről: „Az egyköpenyű forgási hiperboloid minden pontján két alkotó megy keresztül, az alkotók két rendet alkotnak. Ebből következik, hogy egyköpenyű hiperboloidot kapunk, ha két kitérő egyenes közül az egyiket megforgatjuk a másik körül. Az Inotai hőerőmű hűtőtornyainak vasbeton héja a mai napig meghatározó eleme az inotai tájképnek. A helyiek identitástudatának elvitathatatlan eleme. A közösségi ház külső köpenye erre a lelki kötődésre reflektál. A porszórt acél tartóelemek között, perforált lemez alkotja a héj felületét. A hiperboloid növényfuttatóként szolgál, ami az évszakoktól függően, továbbá az idő előrehaladtával folyton változó képet nyújt majd. A "zöld" burok árnyékolóként, energetikailag is fontos szerepet lát el."
A közösségi ház kivitelezésére várhatóan 2026-ban kerülhet sor, válaszolta a kérdésünkre Gál Ádám vezető tervező.
A terveket készítette: D55 Építész Iroda
Vezető tervezők: Bognár Dániel, Gál Ádám, Vécsey Kristóf
Munkatársak: Bognár Dániel, Gellár Jakab, Müller Anna, Váradi Kata, Vécsey Kristóf