Egyéb cikkek

Újpest, Szent István tér

2009.07.17. 05:22

A pályaműben előremutató javaslat az alternatív energia használata, a virágpiac épületének hőszivattyús fűtési-hűtési megoldása, a használati melegvíz és a padlófűtés energiaellátásához javasolt napkollektor.
Kiemelt megvételben
részesült pályamű: Egyed és Partner Kft.; vezető tervezők: Egyed László, Fehér Gábor

Kiemelt megvételben részesült:
23. sorszámú pályamű
Egyed és Partner Kft.
vezető tervezők: Egyed László, Fehér Gábor
munkatársak: Puskás Balázs, Nagy Katalin, Juhász Zsuzsa, Erhardt Lajos, Gáspár Péter

 

 

 


Részletes bírálat

A terv területfelhasználási javaslata – a tér egyes részeinek igényes megoldása ellenére – hibás koncepcióra épül. A Károlyi szoborkerthez csatlakozó tér-rész megoldása példás, ugyanakkor a tervezési terület nyugati kétharmadát mindkét rövidebb oldalon épülettel zárja le, így a rendezvénytér alulméretezetté válik és a tér további területeivel való kapcsolata megoldatlan marad, illetve csak nehézkesen oldható meg. A virágpiacot a Templom utca mentén, kétszintes épületben képzeli el, az épület nyugati oldalánál kialakított gazdasági udvar elé növénnyel befuttatott zajvédő falat tervez. A grófi tengelyt burkolati sávval hangsúlyozza, a közepén fasorral, mely szintén a tér látványának erőtlenségét eredményezi. Az éttermet és cukrászdát a grófi tengely keleti oldalán, „U” alakú épületben tervezi úgy, hogy az árufeltöltését egyrészt a főleg gyalogos forgalmú korzó, másrészt a grófi tengely felől javasolja. Az épület beépítetlen része, és a virágpiac közötti területen tervezett agóra a hibás épület-elhelyezés következtében csökevényes.

A terv túlméretezi a felszínen elhelyezhető épületeket, hiszen nemcsak a nyugati oldalon, hanem a grófi tengely keleti oldalán is elhelyez funkciókat, tömegeket, ezzel azonban széttagolja a felületet és bizonytalanná teszi a tereket, térfalakat. Nem tud megfelelő léptékű rendezvényteret sem létrehozni, a zöldfelület is alatta marad a kívánatosnak.

A pályamű szabadtérépítészeti javaslatai közül lényegében csak a vízmedencével „berendezett” pihenőhely fogadható el, amely jó arányú, és a medence elhelyezése is megfelelő. Elhibázott azonban a mélygarázs felszíni építményének elhelyezése a Károlyi szoborkert tengelyében. A tervhez mindössze fél oldalnyi szabadtérépítészeti műszaki leírás tartozik, s itt hangsúlyosan szerepel a 2,5 méteres földfeltöltés, az intenzív tetőkert. Sajnos a szabadtérépítészeti tervben a lehetőség kihasználatlan marad, hiszen gyepfelület, vagy cserjetelepítés számára a mély termőréteg nem szükséges, csak feleslegesen növeli a födémszerkezet költségeit. A tér árnyékolásához, a térfalak kialakításához, gazdagításához szükséges lombos fák viszont még a Duna sétány mentén is lényegében hiányoznak a tervből.

A beérkezett pályamunkák között az egyik – talán „a” – legjobban megoldott mélygarázs. A létesítmény megközelítése és elhagyása a Kemény Gusztáv utcából alapvetően jó megoldás, a fel- és lehajtó kialakítása kellően igényes, hasonlóképpen a garázs belső forgalmi kialakítása is, amely parkolás- és forgalomtechnikai szempontból hibátlan. További előnye a tervnek, hogy a felső szint a különböző belmagasságok miatt egyrészt magasabb gépkocsik parkolását is lehetővé teszi, valamint az alacsonyabb belmagasságú rész fölött a nagyobb földtakarás miatt fák is ültethetők (lennének). A pályaműben előremutató javaslat az alternatív energia használata, a virágpiac épületének hőszivattyús fűtési-hűtési megoldása, a használati melegvíz és a padlófűtés energiaellátásához javasolt napkollektor. A műleírásban említett napenergia hűtésre és a garázsszint világításra is alkalmas.

A pályaművet – tekintettel a végleges megoldás alapjaként felhasználható mélygarázs-javaslatára – a Bíráló Bizottság bruttó 1.000.000.- Ft összegű kiemelt megvételben részesítette.