Egyéb cikkek

Újpest, Szent István tér

2009.07.20. 05:05

Az új épület nem fordít hátat a jelenlegi városszövetnek, hanem integrálja, összekapcsolja a különböző funkciókat, ide nyílik a piac és a virágpiac, ide fut be a Duna tengely - egy új „hellyel” gazdagodik a városrész. Megvételben részesült pályamű: STOA Építészműterem Kft., vezető tervezők: Ásztai Bálint, Bakó Attila, Niczki Tamás, Trummer Tamás

Megvételben részesült:
14. sorszámú pályamű
STOA Építészműterem Kft.
vezető tervezők: Ásztai Bálint, Bakó Attila, Niczki Tamás, Trummer Tamás

 

 

 


Részletes bírálat

A pályamű – a Károlyi szoborkert tagolását követve és folytatva – a tervezési területet K-Ny-i irányban három, keskeny sávra tagolja úgy, hogy a különböző rendeltetésű kisebb térrészeket ezekre a sávokra fűzi fel. Az így adódó – az alkalmazott elemek változatossága ellenére – kissé merev struktúrát a grófi tengely átlósan vezetett közlekedő felület-párja metszi át, ám a látszólag konzekvens szerkesztés ellenére a tervezett tér összességében kissé széteső, túltagolt.

A virágpiacot a javasolt helyen, de – piac terasz létesítése számára – a Templom u. meghosszabbított vonalának felületét is felhasználva tervezi és ezzel a terület nyugati oldalának gépkocsival való megközelítését lehetetlenné teszi. A terület további felhasználása szempontjából – városi közkert, gyepfelületek, járható vízfelületek, liget, lejtős tetőfelületek, torony és teraszok rendszere – a sokféle elem alkalmazása szétszabdalja a teret.

A terv a virágpiac elhelyezésére rámpaszerű tömegek és rájuk merőleges térzáró épületrész együttesét javasolja úgy, hogy a nyugati oldalon kis, városi teret hoz létre. A kialakítás, pozícionálás e nézetből egyedi és megfontolandó, azonban a fő látványok felől túlzottan tagolt és nem egyértelmű. A felszíni térjavaslatai szétforgácsolódtak, túl sok elemet használ, ennek következtében nem elégíti a Kiíró azon  alapvető elvárását, hogy a tervezési területen egy nagyobb, egybefüggő rendezvényteret is létesíteni kell.
A terv az agóra és a közkert funkciókat nem választja szét egyértelműen. A Károlyi szoborkerttől kiindulva a virágpiac épületéig jellemzően pihenőkertként kialakított teret találunk. A jelentős borítottság és magas zöldfelületi arány a tér helyi klímája szempontjából kedvező, de hiányzik a rendezvénytér (az agóra), ezt a funkciót a grófi tengely burkolata nem tudja ellátni. A zöldfelületi fedettséget a virágpiac épületének ferde lefedésével és a tetősíkon kialakított extenzív zöldtetővel tovább növeli, a javasolt kertépítészeti megoldások, ötletek azonban kissé csapongók. A terv, nem is titkoltan, a külföldi kertépítészeti példákból szemelget. A nagy párizsi parkokban látott kertépítészeti ötletek mintegy kiállítás-szerű felvonultatása kissé erőltetett, a tér léptékéhez mérten erőteljesen eltúlzott. Labirintus, sövénykapu, lombsátor, különféle tematikus kertek sorakoznak a hosszanti térfalak mentén. A változatosságra való törekvés, a gazdag kerti program dicséretes, de ez esetben a „kevesebb több lett volna” elvét kellett volna szem előtt tartani. A mélygarázs födémjének 50-80 cm-es földfeltöltése a tervezett növényállomány nagyobb részének elegendő, de a fasorok és a 3-4 m magas nyírt sövényfalak, lombsátrak számára jobb lenne mélyebb, 1,2-1,5 m mély termőréteget biztosítani.  

A garázsterv nagy érdeme a humanizált parkolóház-megoldás. Külső forgalmi megoldása egy ki- és bejárat, helyesen a Kemény Gusztáv utcára szervezve. Még jobb lett volna, ha a humanitás fokozása érdekében az északi irányú megközelítést biztosító második lejáró a Templom utcai oldalon létesül. A két szint kialakítása miatt a szélesség (haránt fesztáv) nagyobb, ezért valószínűleg a közműcsatornát ki kell váltani, mely többletköltséget jelent. A „humanizált” parkolóházban egyrészt női és családi parkolókat alakít ki, másrészt fény-kutakkal világítja meg a garázst, amely újszerű javaslat.

A pályaművet – értékes részletmegoldásaira tekintettel – a Bíráló Bizottság bruttó 800.000.- Ft összegű megvételben részesítette.