Az épületszárnyak telken belüli elrendezését a telek adottságai, geometriája, a városszerkezetben elfoglalt helyzete, az épület létesítésének Főépítészi Iroda által előírt feltételei, ill. az RRT-ben megadott beépítési vonal és traktusmélység adatai határozták meg.
Az építési terület Újpest városközpontjának része, az itt kialakult beépítés mindenhol zártsorú. Az Árpád út és József Attila. u. közötti egyik oldali tömb a Vadász Építész Stúdió által tervezett igen színvonalas építészeti alkotás, árkádos földszintjén és első emeletén üzletekkel, amelyek a belső udvarban üvegtetővel fedett passzázs köré rendezve folytatódnak. A József Attila utcára a kisvárosi karakter jellemző, virágzó akác-soraival, földszintes, ill. egyemeletes, zártsorú házaival. A többfunkciós, igen nagyméretű Szent István tér területünkkel határos része virágpiac, e mögött a piac és vásárcsarnok található, majd a katolikus templom, és mögötte a városháza, amely az István útról nyílik. A Szent István térnek egy igen jelentős része intenzív zöldfelület. A térfalak rendezettnek tekinthetők. A Kemény Gusztáv utca felől a tér meghatározó látványelemei a templomtorony, ill. a virágpiac kupolája.
Az épület Kemény Gusztáv utcai homlokzata mintegy folytatása a Vadász-háznak abból a szempontból, hogy itt is a földszinten árkádos üzletsor alakult ki, amely át is fordul a tér felöli oldalra. A gépkocsik tárolásáról telken belül kellett gondoskodni, lehetőleg az épület tömegén belül (pinceszinten, v. földszinten elhelyezett) gépkocsi-tárolókkal. Az épület parkolóit célszerű volt a József Attila utca felől megnyitni, a pincegarázs lehajtója, és a földszint udvari parkolójának bejárata közvetlenül egymás mellé kerültek. Az üzletek feltöltése a földszinti, fedett belső parkoló-udvar felől történik. Az épület utcai földszintjén lakóhelyiségek létesítése nem volt megengedett.
Az épület főbejárata a lépcsővel és a lifttel a Kemény Gusztáv utca felöli oldalra került, teljesen elválasztva a később kialakításra kerülő kereskedelmi vagy szolgáltató helyiségek kapcsolódó területeitől.
Az RRT-ben meghatározott U-alakú alaprajzi konfiguráció két rövidebb szárnya meglévő épületekhez csatlakozik. József Attila utcában a 40-es számú-, 9,37 m-es párkánymagasságú kellemes arányú kisvárosi-, míg a Szt. István téren a 10/A számú igen elhanyagolt állapotban lévő, romos 5,06 m-es párkánymagasságú utcára tűzfallal kapcsolódó épülethez. Egyértelmű (bár ha az épület felújításra szorul is), hogy a József Attila utcai szomszédos tagozatos vakolt architektúrájú vagy az a mellett lévő –és sorolhatnánk a többit is- téglaburkolatot kapott épület és utca őrzi Újpest régi kisvárosi jellegét. Ehhez az utcához illeszkedik a közelmúltban épült un. „Schilling ház”. Ez az épület határozza meg az Árpád úttól induló Kemény Gusztáv utcai térfalat, ezért is fontos szempont az említett két karakter figyelembe vétele, az ahhoz történő igazodás. Nem mondható el ugyanez a tervezett épület Szt. István téri szomszédos két épületéről. Figyelembe véve az épületek állagát, használhatóságát (azaz komfortosságát), valószínűsíthető, hogy azok rövidesen elbontásra kerülnek. Megállapítható, hogy nem elsődleges szempont a (még) meglévő épülethez igazodni, inkább a helyükön épülő két új épületnek kell a gyalogosforgalmú Gábor László utca és a Szt. István tér kapcsolataihoz megoldani.
Az épület -hivatkozva egyrészt a „Schilling ház”-ra és a József Attila u-i kisvárosi „kézműves” karakterre, másrészt a kortárs építészetre- fagyálló színes téglaburkolatot kapott a beépítési vonalon. A másodlagos homlokzati sík, ami a portálok és tetőszinten lévő lakások homlokzati síkját jelenti, szerelt hőszigetelt függönyfalat és középszürke színű fémburkolatot kapott. Harmadik anyagként megjelenik a teljesen transzparens üveg, amely a függőleges irányban, hasítékszerűen feszül a téglafelületek közé és alá. Ebből a szigorú pillér szerkesztési rendből lép ki a földszinten -mintegy véletlenszerűen- a világító reklám kirakatok felülete, állandó éjszakai világítással. Ugyanakkor lehetőség lesz, ha nem is olyan harsányan, de mégis felületet adva az árkádok alatti üvegfalon a reklámfelületek szabályozott elhelyezésére is. Az épület bejárata a Kemény Gusztáv utca felöli oldalon az árkádsor alatt a portálok síkjától visszahúzva került kialakításra, eltolva a Szt. István téri sarokhangsúly irányába.
A belső udvar teljes területe födémen került kialakításra, a tervezett 45cm-es termőföldterítés intenzív cserje- és gyepfelületek telepítését engedi meg. A lépcsőház első emeletéről kilépve fapalló burkolatú teraszra jutunk, amely 60cm-rel emelkedik a kert szintje fölé, innen 4 lépcsővel jutunk a kertbe. Az udvar alaprajzi elrendezése és méretei miatt, ill. az emeleti lakások intimitásának megőrzése érdekében a kert elsősorban látvány szerepet tölt be, de a kihelyezett egyedi padok lehetővé teszik az alkalomszerű használatot is.
Kemény Gusztáv utca 6. lakóépület
Felelős tervező: Murka István, Dóm Építészműteren Kft.
Építész munkatárs: Bán Zoltán KT, Koós Mariann ET, Kúti István ET, Nagy Nándor ET+KT, Nyéki Anikó ET+KT
Statikus tervező: Szomorjai Ferenc ET - Szomorjai Ferenc Mérnöki Iroda,
Gecsényi Gyula KT - Dinám Kft.
Gépész tervező: Dr. Molnár Györgyi, Sor Zoltán, Csőke Tamás - PhQ Épületgépészeti Mérnöki Iroda Kft. ET+KT
Elektromos tervező: Somogyi Gábor - Somogyi Épülettervező és Szervező Kft. ET+KT
Látványtervező: Turáni Zoltán
Fotó: Székely Péter