Közélet, hírek

UNESCO – ICOMOS szakértői misszió a budapesti világörökségi helyszínen

2013.02.22. 08:58

Magyarország meghívására 2013. február 25. és március 1. között az UNESCO és az ICOMOS, a Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa megbízásából kéttagú szakértői misszió látogat Budapestre.

A misszió feladata, hogy felmérje, milyen előrehaladást sikerült elérni a Budapest világörökségi helyszínen – Duna-partok, a Budai Várnegyed, Andrássy út – az elmúlt két esztendőben, azóta, hogy 2011-ben a Világörökség Bizottság 35. ülésszakán, Párizsban tárgyalta, értékelte és elfogadta a budapesti világörökségi helyszínről adott megőrzési állapotjelentést. A Bizottság egyben felkérte a magyar államot, hogy 2013-ban nyújtson be újabb megőrzési állapotjelentést, valamint hívjon meg szakértői missziót az előrehaladás felmérésére.

A misszió szakértői nemcsak a budapesti helyszínnel és védőzónájával kapcsolatban korábban felmerült, egyes esetekben aggodalmat keltő kérdéseket, azok megoldását, jelenlegi helyzetét tanulmányozzák, de figyelemmel lesznek az új fejlesztésekre is. Különös tekintettel arra, hogy a Világörökségi Egyezmény Működési Irányelveinek 172. bekezdésében meghatározott részes állami kötelezettségnek eleget téve a magyar világörökségi szakbizottság elnöke (akkor még a KÖH, ma a Forster-központ elnöke) 2012. augusztus 30-án tájékoztatta az UNESCO Világörökség Központot a helyszínt érintő négy projektről: Várkert Bazár, Kossuth tér és Országház Látogatóközpont, Múzeum Negyed-terv, a Széchenyi tér felújítása-átalakítása.

A misszió szakértői megtekintik a Várkert Bazárt és a Budai Várnegyedet, a Bécsi utcát, a Belső-Erzsébetvárost, a Széchenyi teret, a Kossuth teret, a Hősök terét, illetve a Városligetet, a Dózsa György utat.

A program során a helyszínek bejárása mellett találkozók és megbeszélések lesznek többek között az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárságán, a BM Örökségvédelmi Főosztályán, a KIM területi közigazgatás fejlesztésért felelős helyettes államtitkárságán, a Forster-központban, Budapest Főváros valamint Budavár, Lipótváros, Erzsébetváros Önkormányzatánál, Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatalában, az ICOMOS Magyar Nemzeti február elsején Bizottságnál. A szakértők találkoznak a Budai Várnegyed fejlesztéséért felelős kormánybiztossal, a Steindl Imre Program koordinátorával, valamint civil szervezetekkel.

A misszió munkatársai az UNESCO és az ICOMOS eljárásrendje szerint jelentést készítenek és feltehetőleg a helyszínnel kapcsolatos javaslatokat is tesznek, amelyre és a Magyarország által 2013. február elsején benyújtott „megőrzési állapotjelentésre” alapozva hozza meg a Világörökség Bizottság 37. ülésszakán (2013. június 17-27. Phnom Penh, Kambodzsa) döntését.

Az UNESCO-ICOMOS missziók szabályainak megfelelően a szakértő munkája során nem adhat nyilatkozatot a sajtónak, mivel jelentését először a kiküldő szervezeten belül, azok szakembereivel kell egyeztetnie-véglegesítenie. Éppen ezért mindaz, ami a megbeszélésekről esetleg kiszivárog, állítólagos, a szakértőnek tulajdonított véleményként, állásfoglalásként elhangzik, fölröppentett hírként megjelenik, súlyosan veszélyezteti az UNESCO-ICOMOS misszió munkájának eredményességét.

A Forster-központ az UNESCO-ICOMOS misszió jelentését, amint birtokába kerül, nyilvánosságra hozza.