A prágai székhelyű CCEA (Közép-európai Építészeti Központ) felkérésére Európa hét fővárosának építészei, politikusai, fényképészei, művészettörténészei, szociológusai és művészei az elmúlt húsz év városképének gyökeres változásaira reflektálnak.
A kiállítás augusztus 6. és szeptember 2. között Varsóban látható.
helyszín: Park im Stefana Zeromskiego
megnyitó: 2009. augusztus 6-án 18 órakor, sajtótájékoztató 18.50-kor
a kiállítás megtekintése ingyenes
a fotósok:
Tomas Pospech, Martin Zeman – Prága / Thomas Kutschker, Erik-Jan Ouwerkerk – Berlin / Maros Krivy, Illah Van Oijen – Pozsony / Kudasz Gábor Arion – Budapest / Domen Grögl – Ljubljana/ Szymon Roginski – Varsó / Reiner Riedler, Wolfgang Schneider – Bécs
Budapest, Pozsony, Prága és Varsó egymáshoz nagyon hasonló társadalmi változásokat élt meg az elmúlt 20 évben. Ezt a négy fővárost Béccsel, Berlinnel, Ljubjanával, illetve további – eltérő háttérrel rendelkező és különböző stratégiákkal működő – közép-európai városokkal vetjük össze. Az egyes helyszíneket a bennük lezajlott politikai változások alapján térképezzük fel, majd összehasonlítjuk és értékeljük azokat. A program keretében megfigyeljük és dokumentáljuk, hogy milyen lett a közép-európai városok új arca, identitása és szerepe az “új” Európában.
A program törzsét egy átfogó városkutatási és víziókeresési műhelymunka alkotja, amelyet a fenti fővárosok egyes egyetemei végzős építészhallgatókkal együttműködve folytatnak. A hazai kutatást a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki karának Urbanisztika tanszéke vezeti. A kutatás egy készülő könyv alapanyagát adja, amely a fenti fővárosok városfejlődését mutatja majd be, különös tekintettel az elmúlt húsz év történéseire. A tanulmány ugyanakkor víziókat szeretne megfogalmazni, amelyekben a közép-európai régió közös kulturális kapcsolatai és potenciálja mutatkozhat meg a fővárosok problémás területeinek fejlesztésében. A könyv várhatóan 2010 nyarán jelenik meg, és a legfontosabb európai építészeti kiadók terjesztik majd. A Kortárs Építészeti Központ az URBANITY keretében részt vesz a közös kutatásban és együttgondolkodásban, a helyi – budapesti – városépítészeti és egyéb társterületi kapcsolatok mozgósításában és a szakmai koordinációban.