Technológia

Üzenet a Klímacsúcsnak

2013.11.13. 09:17

Az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésének kiindulópontja az épületek energiahatékonyságának fokozása, hiszen a világ energiaszükségletének 40 százaléka az épületekhez köthető. Ez a VELUX Cégcsoport elnök-vezérigazgatójának, Jørgen Tang-Jensen előadásának fő üzenete, amelyre az ENSZ COP19 konferenciájával párhuzamosan zajló november 17-i globális Klímacsúcson kerül sor, Varsóban.

Megfelelő szabályozással a káros gázok kibocsátása 2020-ra felére lenne csökkenthető, az épületek korszerűsítésével pedig éves szinten akár 175 milliárd euróval is nőhetne az EU összjövedelme.

„A megfelelő szabályozások kialakítása az épületek energiahatékonyságának vizsgálatát feltételezi, csak ezen információk ismeretében léphetünk fel kellő hatékonysággal országos vagy régiós szinten az üvegházhatású gázok kibocsátása ellen.” Jørgen Tang-Jensen, a VELUX Cégcsoport elnök-vezérigazgatójának javaslata összhangban van a Nemzetközi Energia Ügynökség (International Energy Agency, röviden IEA) iránymutatásával, amely hosszú távú kitekintésében (Redrawing the Energy-Climate Map) az ipar, az épületek és a közlekedés fontosságát hangsúlyozza. A szervezet e területekben látja azt a szabályozói környezetet, ahol a leghatékonyabban, s a legnagyobb mértékben csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása. A szakértők úgy vélik, ha ezekben a szektorokban lehetőség nyílna teljes körű szabályozói rendszer kialakítására, úgy a káros gázok kibocsátása 2020-ra akár felére csökkenthető.

Koppenhágai közgazdászok közelmúltbéli tanulmánya szerint az épületek 2012-2020 közötti energiahatékony szempontok szerinti átalakításából éves szinten 104-175 milliárd euróval nőhet az Unió összjövedelme 2020-ra. Ha sor kerülne a belső terek klímareformjára is, az további 42-88 milliárd euróval növelné az EU jövedelmét éves szinten.

A klímaváltozás az emberek egészségéről és jó közérzetéről is szól

A fenntarthatóság a VELUX Cégcsoport vállalati stratégiájának meghatározó eleme, amely működésének minden szintjén, így az üzleti tervezésben és termékfejlesztésben egyaránt érvényesül. A vállalat csatlakozása a globális Klímacsúcshoz az ENSZ COP21 egyezménye iránti elkötelezettségét igazolja, amely globális klímavédelmi megállapodás aláírására várhatóan 2015 telén kerül sor, Párizsban. „Nem feledkezhetünk meg arról, hogy a klímaváltozás nem csak az üvegházhatású gázok csökkentését teszi kulcskérdéssé, de előtérbe helyezi azokat a megoldásokat is, amelyek lehetővé teszik az emberek számára az egészséges életet, és biztosítják mindennapi jó közérzetüket” – tette hozzá Jørgen Tang-Jensen. E gondolaton alapul a VELUX Cégcsoport „Fenntartható életmód az épületekben” nevű programja, amely a vállalati stratégia részeként azokra a kihívásokra szolgál válaszokkal – többek között a klímaváltozásra, valamint a nyersanyag- és energiaválságra –, amelyekkel a jövő generációi szembesülni kényszerülnek.

A korszerű épületenergetika fenntartható életünk alapja

„A minőségi életterek kialakításában, illetve világszerte az általunk létrehozott mintaotthonok fejlesztése során szerzett tapasztalataink mind azt igazolják, hogy valamennyi előny közvetlenül az épületekből, és azok fenntarthatóvá tételéből származtatható. Ez alatt a fejlett energetikai teljesítményt, továbbá a lakók jobb egészségét és megnövekedett teljesítőképességet értjük. Ehhez meg kell vizsgálnunk a mai épületek teljes életciklusát, s holisztikusabb megközelítést kell alkalmaznunk az energiafelhasználás optimalizálásakor annak érdekében, hogy megszüntessük a túlzott szigetelés miatti problémákat, s így szabad utat adjunk a napfénynek, és biztosítsuk a friss levegő természetes áramlását” – fejti ki Jørgen Tang-Jensen.

forrás: sajtóközlemény