Épületek/Örökség

Valami elkezdődött Fertődön

2004.09.21. 17:06

Hiller István miniszter adta át az Esterházy-kastélyt, ahol befejeződött a felújítás első üteme

Magyarország három legjelentősebb kastélyegyüttese minden bizonnyal a gödöllői, a keszthelyi és a fertődi. Gödöllőn évekkel ezelőtt nagy lendülettel megindult a Grassalkovich-kastély rekonstrukciója, amely azután alábbhagyott ugyan, de például tavaly eljutott oda, hogy elkészült a barokk színház újjáépítése - ezzel együtt a teljes együttes még korántsincs kész. Keszthelyen a Festetics-kastély mintha szerencsésebb helyzetben lett volna a másik kettőnél, nem ment annyira tönkre a második világháború alatt és a rákövetkező évtizedekben. S az 1990-es évek eleje óta itt rendszeresen történik egy-egy lépés az állapotok javítására, nem utolsó sorban a hosszú évek óta stabil igazgatásnak köszönhetően.


A fertődi Esterházy kastély, amelyet a legértékesebbnek tartanak, fizikai állapotát tekintve az utóbbi években jutott el oda, hogy felújítását már nem lehetett tovább halogatni. Nem csupán az impozáns épületegyüttes leromlása miatt volt fontos, hogy valami történjék, hanem kulturális és idegenforgalmi jelentősége okán is. Hiszen közel fekszik a nyugati országhatárhoz, és például évek óta növekvő sikerrel rendeznek itt hangversenysorozatokat, főképp az egykor itt működő Joseph Haydn muzsikájának bűvkörében.

Az elindításhoz ez valóban nyomós indok, és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma mint finanszírozó, valamint a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Műemlékek Állami Gondnoksága mint szakmai végrehajtó élt is a lehetőséggel. Összesen több mint 1 milliárd forint értékben a következő munkálatokat végezték el:

  • tetőcsere a teljes főépületen (ácsszerkezetek, héjalás, bádogos munkák);
  • külső közművek teljes cseréje;
  • az "U" alakú díszudvaron belül teljes homlokzatfelújítás a díszlépcsővel együtt;
  • a kovácsoltvas kerítés és a faragott kőelemek restaurálása az udvaron belül;
  • nyílászárók cseréje, ahol elkerülhetetlen volt;
  • új elektromos díszvilágítás kiépítése;
  • a kastély mintegy egyharmadában a központi fűtés kiépítése;
  • rokokó kávézó és teaszalon kialakítása;
  • szennyvízcsatorna kiépítése az együttes területén;
  • a díszudvar előkészítése a tavaszi ültetésre (terepszint süllyesztés).

A felújítási munkához a kutatás és tervezés az Állami Műemlékhelyreállítási Restaurációs Központnál indult, később került képbe a BME Építészmérnöki Kar Rajzi és Formaismereti tanszéke. A kivitelezést az Architekton Rt (homlokzat, díszlépcső, organizáció) és a Középületépítő Rt (tetőzet, közművek, kertépítés) végezte, miután nyílt, előminősítéses közbeszerzési eljárásban nyerte el a kivitelezés jogát.

Az első fázis tehát elkészült, és ez alkalomból Hiller István kulturális miniszter adta át a kastélyt számos vendég, valamint a sajtó jelenlétében. Az ünnepség alkalmából táblát avattak a kastély falán, mely tanúsítja, hogy a kápolna felújítása 2001-ben elnyerte az Europa Nostra oklevelét. Az Europa Nostra Hágai központú civil szövetség, melyet 1963-ban hoztak létre műemlékvédő szervezetek az Italia Nostra mintájára. A szervezet 1978 óta évente adja ki a legrangosabb szakmai elismerést, az Europa Nostra Örökségi díjat, oklevél illetve érem formájában. A magyarországi építészeti örökség megmentése érdekében tett fáradozásokat eddig összesen 19 esetben ismerték el valamilyen formában. A fertődi ünnepségen Dr. Winkler Gábor mint az Eurpoa Nostra Tanács tagja méltatta az Esterházy kastély kápolnájának felújítási munkáit.

Kérdés, hogy sikerül-e majd 2005 tavaszától folytatni a felújítást, az elképzelések szerint mintegy 500-600 millió forint felhasználására számítva. Amihez természetesen nélkülözhetetlen a pontosan kidolgozott távlati koncepció. A műemlékes szakmán belüli viták, melyek az első szakaszt is megelőzték, nem őrlik-e majd föl azok az erőket, melyek összefogására feltétlenül szükség lenne e kezdeti lépés megfontolt, minél eredményesebb folytatásához...

szerző: Vargha Mihály (szöveg+kép)