Épülettervek/Hallgatói terv

Változások Háza - Interaktív tudományos központ és kiállítótér Győrben

2010.04.01. 11:20

Funkció és forma koherenciája az egykori városfal helyén. Bemutatjuk Tánczos Tibor diplomatervét.

A funkció funkciója
Egy diplomamunka funkcióválasztása gyakran a diplomázó által leginkább időszerűnek tartott társadalmi vagy kulturális problémák prioritása melletti állásfoglalást jelzi, esetemben azonban a rendeltetés megválasztásához alapvető gondolkodásmódbeli preferenciáim is hozzájárultak.

A Változások Háza feladata a legújabb természettudományos felfedezések és innovatív technológiai alkalmazások bemutatása, valamint ezek alternatív társadalmi és kulturális hatásainak feltárása installációk, riportok és előadások segítségével. Számomra lényegesebb azonban, hogy ez az intézet segítsen tisztázni és népszerűsíteni azt a szemléletmódot, ami a mai tudományos (a továbbiakban értsd természettudományos) hozzáállás sajátja.

 

 

 

Tudományzavar
Egyesek szerint a tudományközpontú gondolkodás hozzájárult a Szép és a Jó értékei iránti fogékonyság elnyomásához, és ezzel együtt a nyugati kultúra orientáló jellegének elveszítéséhez. Talán az igazság illúzió, mindenesetre különböző formákat ölthet, amelyeknek csak néhány megnyilvánulását kutathatja a tudomány. A világ jelenségeire vonatkozóan nem is keres határozott és végleges választ, az erkölcsi értékek és metafizikai kérdések pedig alapvetően kívül állnak tartományán.

Ki mit tud
A tudomány értéke abban áll, hogy nyílt az új ismeretek felé, saját kijelentéseit állandóan kritikával illeti. A tudomány objektív. Persze nem mint absztrakt filozófiai erény, hanem mint kulturális norma. Ez nem abból adódik, hogy különlegesen racionális, vagy szükségképpen birtokában van az igazságnak, hanem azért van, mert az anyag természetével kapcsolatos kérdésekben tekintélyt szerzett magának részre nem hajlásával. A tudomány újjal szembeni bátorsága, nyitottsága és bizonytalansága, valamint ez utóbbiból is adódó önkritikája példát mutathat, szoros belső rendje és szerkesztő logikája mintául szolgálhat az ember számára az élet más területein is. A Változások Háza feladata ezért a tudománnyal járó potenciális veszélyek tudatosítása mellett a benne rejlő értékek közvetítése is a társadalom minél szélesebb rétegei felé.

 

 

 

A várfal csonka sorsa
A győri Káptalandombot körülölelő egykori városfal Bécsi kapu tér felőli szakaszának mai állapota több problémát is felvet. Győr középkori várfalát a XIX. században a Bécsi kaputól kezdve déli irányban fokozatosan lebontották. A boltozatos térsort rejtő falcsonk kiképzése a XX. század folyamán többször változott. A ’30-as években három árkádívvel megnyitott téglahomlokzattal várfalszerűen alakították ki az egykori fal tulajdonképpeni metszetét, de mai két félköríves nyílású lezárása is egy nemlétező múltbeli állapotot imitál. A belsőben működő étterem évek óta bezárt, a csehsüveg boltozatos tér új funkcióra vár. Ennél talán még súlyosabb probléma azonban, hogy a várfal-terasz ezen szakasza el van vágva a Vársétány közterületeitől, és szlömösödött zárványként áll a városszövetben.

 

 

 

Feltáró lezárás
A szomszédos középkori eredetű emeletes lakóház által megkezdett térfalat folytatva hangsúlyos lezárást akartam adni a bécsi kapu téri várfal-csonknak a korábbi bizonytalan és történelmietlen kiképzés helyett. Hogy visszakapcsoljam a Vársétányhoz a várterasz ezen részét, az alatta lévő térsort a vár belsejéből tártam fel. A boltozatos teret olyan funkcióval akartam megtölteni, ami nem igényli annak felosztását és hagyja azt szabadon érvényesülni. Az általam választott hasznosítási módnál, mivel a fogadószinti előcsarnok, vizesblokk és előadótér a csehsüveg  boltozatos tér fölé kerül, lehetővé válik, hogy a meglévő alsó szint teljes egészében kiállítótérként funkcionáljon.

Egy monolit könnyűszerkezet
A műemlék építményre való terhelés esete felvetheti a könnyűszerkezet, a meglévő épület organikus támasz-alaprajza pedig a monolit technológia alkalmazásának gondolatát. A gipszbeton melletti döntésemhez azonban ennek a kevéssé kipróbált “hajtogatott” szövetszerkezetnek a mélyebb megismerése iránt érzett kíváncsiság és a tervezésével járó kihívás vonzása is hozzájárult. A bent maradó nedvszívó gipsz-zsaluzat segítségével előállított vékony falú monolit vasbeton-héjszerkezet legfontosabb jellemzője az, hogy a folyékony konzisztenciájú betont a gipsz megdermeszti, a dermesztéssel megszűnik a bennmaradó zsaluzatra ható hidrosztatikai nyomás, s vibrovákumozott betonminőség jön létre. A tervezett  dobozszerkezetben a különböző igénybevételeket a vasbeton kéreg vastagsága követi le, a lemezek közötti üregek némelyike pedig épített légcsatornaként is szolgál.

 

 

 

Lyuk-struktúra
A teherátadás kényszere természetes módon igazította a ráépítés szerkezetét a meglévő támaszokhoz. Hogy a régi épületrész rendszerével való szerves kapcsolatot erősítsem, a boltozatok mező-közeit megmutató üvegfödémeket alkalmaztam, majd a földfeltöltéstől megszabadított csehsüvegek struktúráját vetítettem tovább az épület külső burkára is. A házamon elsőre leginkább szembetűnő nyílásrendszer jellegéhez azonban az alkalmazott technológia azon sajátossága is hozzájárult, hogy a gipsz zsaluzat csak kis betonvastagság esetén fejti ki dermesztő hatását. Ez okozza, hogy a szerkezet csak korlátozottan használható nagy fesztávok és konzolok esetén, vagyis nagy megnyitások helyett inkább lyukarchitektúrát enged meg. Mindez azt eredményezte, hogy az épület külső burkolatát adó epoxy gyantás homlokzati- és vízzáró rendszert a szomszédos épülettel rokon nyílásarányban szakítják meg a külső síkra helyezett látszó keret nélküli nyílászárók.

Tervezési metodika tudományosan
 A „Változások Háza” rendeltetése az volna, hogy nem hallgatva el a nyílt problémákat és tisztázatlanságokat, mutassa fel a tudomány értékeit, hogy mindenki a saját területén is hasznosíthassa annak tanulságait. Az építészet tekintetében számomra ez valami olyasmit jelent, hogy a problémák tudományosan elemezhető rétegeit vizsgáljuk részletekbe menően, megalkuvás nélkül és kritikusan, az ilyen módon nem kezelhető síkok irányába pedig tanúsítsunk nyitott és bátor hozzáállást.

Tánczos Tibor
BME Középülettervezési Tanszék


Változások Háza - interaktív tudományos központ és kiállítótér

tervező: Tánczos Tibor

konzulens: Klobusovszki Péter DLA
gipszbetonnal kapcsolatos konzultáció: Szirmay Zoltán, Szövényi Anna, Szövényi István
épületszerkezettan: dr. Czeglédi Ottó
gépészet: dr. Kontra Jenő
építéskivitelezés: dr. Gyulai Judit
tartószerkezettan: dr. Medek Ákos