Épülettervek/Lakóépület

Változó igények, változó otthon

2016.04.13. 11:48

A VELUX vállalat Padlásból Tetőtér pályázatának nyertese az eddig kihasználatlan padlásterét tetőtéri otthonná alakította. Máté Zsuzsanna belsőépítészként dolgozik, és aktív szerepet vállalt a tervezésben; szerinte négy fő szemponton múlik egy ilyen projekt sikere.

A Padlásból Tetőtér pályázat nyertesének otthonában a végéhez ért a tetőtérbeépítés első fázisa, amelynek során korszerű, környezetkímélő anyagokkal és technológiával végezték el a tetőcserét, valamint a szigetelést. Immár a belső munkálatokkal folytatódhat a minta tetőtéri otthon kialakítása. Máté Zsuzsanna, a pályázat nyertese belsőépítészként dolgozik, és négy fő szempontot emelt ki a tetőtéri otthonok kialakításának tervezési folyamatában.

Változó igények, változó otthon

„A tervek elkészítésekor arra törekedtem, hogy feltérképezzem a jövőbeli igényeinket is, ezért több fázist is lerajzoltam. Gyerekeink még kicsik, így számukra egy közös játszóteret alakítottunk ki. Ebben a helyiségben kap helyet az én dolgozósarkom is, így napközben felügyelhetem őket, később viszont ezt a tágas teret több kisebb szobára oszthatjuk fel. Ezekre a funkcióváltozásokra már gondoltam az ablakok elhelyezésénél, a világítás és az elektromos hálózat megtervezésénél is. Ennek köszönhetően a jövőben akár egy teljesen önálló lakást is kialakíthatunk majd, külön földszinti bejárattal” – mondta el Máté Zsuzsanna.


A rendelkezésre álló tér maximalizálása

A belsőépítész szerint a tetőterek beépítésénél kihívást jelentenek a ferde síkok, amelyek csökkentik a hasznos területet, illetve a világítás és a lámpák elhelyezése sem a megszokott módon történik. Átgondolt és méretre készült tárolókkal azonban a helykihasználás megoldható, a tetőtér látható szerkezeti elemei ugyancsak alkalmasak tárolásra vagy dekorációs elemként, különleges világítástechnika beépítésével.

A tér optikai növelése

„Úgy érzem, attól lett igazán kihasználható a tetőtér, hogy az akadályokat leküzdve sikerült az ablakokat hosszú távon is ideális módon elhelyezni” – vallja a tervező. „A falak és a burkolatok tervezésekor érdemes világos, vidám színeket használni, amelyektől nagyobbnak tűnik a tér, ezeket kombinálhatjuk erősebb színekkel, hogy fókuszpontokat hozzunk létre. Nem érdemes elrejteni a szerkezeti elemeket sem, ugyanis ezek adják a tetőtér egyedi hangulatát, a belmagasság pedig a lehető legnagyobb marad.”



Térkapcsolatok

A belsőépítész szerint a jól működő tetőtéri otthon kulcsa a funkcionálisan jól működő alaprajz: „Fontos, hogy a lépcső jó helyre érkezzen, továbbá hogy kevés közlekedővel hozzunk létre jó térkapcsolatokat. A helyiségek tágasabbnak tűnnek, illetve kevesebb mesterséges világításra lesz szükség akkor, ha nagy bevilágító felületeket alakítunk ki, amelyek szabad utat adnak a napfénynek. A tetősíkablakokat is úgy kell beépíteni, hogy jó kilátást biztosítsanak a szobákból, és úgy kell elhelyezni őket, hogy ne akadályozzák a későbbi falmozgatások lehetőségét.”