Épületek/Lakóépület

Variálható „aktív típusház” Franciaországból

2011.11.09. 11:36

Október 20-án adták át a VELUX Model Home 2020 kísérleti programjának hatodik, utolsó épületét Franciaországban. A Nomade Architectes iroda tervezte, Maison Air et Lumière elnevezésű aktívház moduláris építészeti koncepció alapján épült, amely különböző helyszíni adottságokhoz és funkcionális igényekhez igazítható, minden esetben biztosítva a természetes szellőzés és a napfény előnyeinek legteljesebb kihasználását.

Moduláris építészeti koncepció

Október 20-án adták át a VELUX Model Home 2020 kísérleti programjának hatodik, egyben utolsó épületét a Párizs melletti Verrières Le Buisson településen. A francia Nomade Architectes építésziroda által kidolgozott moduláris építészeti koncepció szerint a különböző hajlásszögű épület-egységek sorolásával sokféle funkcionális elrendezés teljesíthető. A három traktus egybeillesztéséből született dizájn változatos belső terek létrehozását biztosítja. A magastető Franciaország kulturális hagyományának részét képezi, a tetők hajlásszöge régiónként és éghajlatonként is változik. Ezen építészeti vezérelvnek köszönhetően a szabadon álló családi ház a lehető legnagyobb mennyiségű napfényt tudja hasznosítani a napkollektorok és a napelemek segítségével.

 

 

 

A Maison Air et Lumière („a levegő és a fény háza”) elnevezésű épületet a tervezők a lejtős terepbe illesztették, a földszint és a tetőtér között egy köztes szintet létrehozva. A homlokzatokon fa-, és fémburkolat található, amely az újraértelmezett tradicionális házformának kortárs megjelenést kölcsönöz. A fémlemez fedésű tetősíkok dőlésszögének és elhelyezésének változtatásával többféle, a helyszín adottságait leginkább kihasználó variáció valósítható meg. A belső terek az egyéni igények, vagy akár a család bővülése szerint szabadon alakíthatóak, újragondolhatóak. Ez a rugalmas építészeti megközelítés lehetőséget biztosít arra, hogy szinte bárhol - városban, vidéken, vagy hegyvidéki környezetben - olyan kis-, vagy nagy alapterületű, az építtetők lehetőségeihez igazodó otthonok születhessenek, amelyekben a belső komfort, az energiahatékonyság és a környezettudatosság minden esetben érvényesül.

 

 

 

Bőséges természetes fény

A jövő fenntartható épülettervezési folyamatait támogatva létrejött Model Home 2020 kísérleti program a természetes megvilágításra, a napfény jótékony hatására, a szellőzés és a kellemes beltéri klíma biztosítására, valamint a megújuló energiaforrások alkalmazására helyezi a hangsúlyt. A 130 négyzetméter alapterületű francia Maison Air et Lumière - nevéhez hűen - is ezen építészeti alapkoncepciót tükrözi: a gondosan elhelyezett, különböző méretű homlokzati és tetőtéri ablakok minden irányból rengeteg fényt engednek be a belső terekbe, így azok állandó és egyenletes megvilágítást kapnak.

Megújuló energiaforrások, pozitív energiamérleg

A bőséges napfény a folyamatos szellőztetéssel kombinálva egész évben egészséges, kellemes környezetet teremt az ott lakók számára. A helyiségek napfényben fürdenek; az ablakok és terek alapterületének aránya közel 1:3-hoz. A megújuló energiaforrások használatának köszönhetően minimálisra csökkenthető nyáron a mesterséges hűtés, télen a hagyományos fűtés, illetve a mesterséges megvilágítás szükségessége. Az éghajlati adatokból és szoláris nyereségből előre számított energetikai modell alapján az épület éves fűtési igénye 15 kWh/m2 alatt lesz, időtartama pedig várhatóan 1500 óra/év körül alakul. A napkollektorok és a hőszivattyú a használati melegvízhez és a padlófűtéshez szükséges hőmennyiséget állítják elő, a déli tájolású tetőbe épített, 35 m2-nyi fotovoltaikus napelem által termelt energia éves szinten teljes mértékben biztosítja a ház elektromos áramszükségletét. A fényforrások, háztartási gépek és a szórakoztató elektronikai eszközök kiválasztásánál is az energiahatékonyság, az alacsony fogyasztás volt mérvadó. Az energiaszükséglet további minimalizálása érdekében a mosó-, és mosogatógépek a ház hideg-, és melegvíz-hálózatára közvetlenül is ráköthetőek.

 

 

 

Az intelligens épület energiamérlege pozitív, hiszen több energiát termel, mint amennyit működéséhez felhasznál, továbbá széndioxid-kibocsátás szempontjából is semleges. Az energiaszükséglet csökkentése érdekében az épület aktív homlokzattal rendelkezik, amelyen a kültéri változásokra szenzorok reagálnak, így a belső hőmérsékletet, valamint az árnyékolók mozgását is „önállóan” szabályozzák. A ház természetes és gépi módon is szellőztethető. Utóbbi télen lép működésbe és hővisszanyerőt használ, a természetes módszer pedig ideális belső klímát biztosít enyhe idő esetén az ablakok nyitásával; a nyílások elhelyezésének és a térstruktúrának köszönhetően a belső gyorsan és hatékonyan átöblíthető. A játékos tetőszerkezet ellenére az épület kompakt és jól szigetelt. A vasbeton lemezalapra favázas, vastag hőszigeteléssel ellátott teherhordó szerkezet épül. A légtömör kialakításnak köszönhetően a termikus burok nagyfokú energia-megtakarítást eredményez. A nyári melegben a túlmelegedés elleni védelmet a dinamikus árnyékolás és a hőtároló kapacitást növelő épületszerkezetek biztosítják.

 

 

 

A Maison Air et Lumière hat hónapon keresztül várja a nagyközönséget és az érdeklődő szakembereket. Ezt követően értékesítésre kerül, de a kísérlet nem ér véget: a VELUX szakemberei továbbra is mérni fogják a ház energiafogyasztási és -termelési értékeit, valamint a beltéri légállapot minőségét, hogy megvizsgálják az épület valós körülmények közötti teljesítményét.

Kapcsolódó oldalak:

Maison Air et Lumière