Minden egyetemi campusfejlesztés magában hordozza az állásfoglalás lehetőségét. Puszta helyválasztásával üzenetet fogalmaz meg a társadalomhoz való viszonyáról, amely térbeli struktúrája, építészeti karaktere révén válik értelmezhetővé. Mit gondolunk a világról és abban elfoglalt helyünkről? Milyen jövőképet vizionálunk? A Feilden Clegg Bradley Studios és a FBIS Architects terve az új Pázmány Campusra.
Az egyetemek a kezdetektől fogva a közös emberi kultúra zászlóshajóiként – olykor védelmezőiként – tekintettek magukra és ehhez a felelős, korához ezer szálon kötődő szerephez ugyanakkor nagyfokú függetlenség-vágy is társult. A társadalomból kivonuló ókori filuzófusok csakúgy, mint a középkori kolostorokban működő tanító rendek egyszerre élvezték az önállóság kiváltságát és a szellemi környezetet jelentő társadalmi közeg megtartó erejét. Ez a kettősség jelen van azóta is a világ felsőoktatási palettáján, amely ismét paradigmaváltást él át.
Az oktatási szektor folytatja az utat a védelmet nyújtó „faluból", az elitista „elefántcsont -tornyon" keresztül a szélesebb körű hozzáférés és a diszciplínák közti területek meghódítása felé. Nyilvánvaló, hogy ebben a kulturális útkeresésben kiemelkedő szerep jut az egyetemeknek, mint a következő generációk világképét meghatározó ugródeszkáknak. Elrugaszkodni viszont csak stabil alapokról lehetséges. Javaslatunkkal erre kínálunk A Pázmány Péter Katolikus Egyetem számára hosszú távon érvényes, értékálló megoldást.
HELYTEREMTÉS
A Múzeumkert mögötti tömb a budapesti városszövet különleges helyzetű darabja: itt találkozik a nagyvonalú kertekbe ágyazott főnemesi paloták szabadonálló együttese az udvaros bérházak zártsorú beépítésével.
Számunkra az építészeti kihívás egyrészt morfológiai természetű:
Lehetséges-e növelni a beépítési sűrűséget a területen, miközben a palotákat és a köztereket is kedvezőbb, magas minőségükhöz méltó helyzetbe hozzuk? A másik kérdés finomabb természetű: hogyan juthatunk el a térképzésen túl a HELYTEREMTÉSig?
Számos alternatíva tesztelése során világossá vált, hogy a legfontosabb tennivaló a tisztítás. A méltatlanul beszorított helyzetbe került építészeti elemek kiszabadítása a csatlakozó városi terek bővítésével, kitágításával válik lehetővé. Annak ellenére, hogy alapjában növeljük a hasznos szintterületet, valamennyi oldalon levegősebb beépítés alakulhat ki a város felé, amelyet növényzet dominál.
Ehhez három fontos lépés vezet:
Ezzel megnyílik a lehetőség egy összetett téri hierarchia számára, amelyben a város felé forduló, reprezentatív terek mögött az egyetemi élet intimebb, védettebb udvarai húzódnak meg egy átlátható, egyben elvonulást lehetővé tévő térrendszerben.
Javaslatunkban tehát az udvarok játsszák a főszerepet, amelyek köré háttérként emelkednek az épületek. Nem véletlen, hogy a legjelentősebb európai egyetemek a kolostorudvar tipológiáját követik, amely zárt geometriájával bármilyen heterogén környezetben képes saját karaktert és mikrokörnyezetet teremteni. Ennek a képletnek egy sajátos budapesti változata képezi tervünk DNS-ét: egy oldalán nyitott, így egymáshoz vizuálisan jobban kapcsolódó külső- és belső udvarok hálózata, amely lehetővé teszi egy többpólusú campus kialakítását, amelynek bejáratai és sajátos ‘helyei’ az akadémiai modellhez illeszkedő hierarchikus redszert építenek föl. Ezek közé bevontuk a tetőszinten kialakuló fölső kerteket is, amely intenzív analóg élmények forrása a digitális életmód dominálta városban.
A Szentkirályi utca mentén jellemző párkánymagasságot követő épületek úgy teremtenek kapcsolatot a paloták alacsonyabb, tetőidommal tagolt tömegeivel, hogy a 20m körüli vállmagasságú téglahomlokzatokat a filigránabb, kissé visszalépő felső szint koronázza, amely helyenként toronyszerűen kiemelkedő tetőépítményekkel alkot változatos tetőformát. Ez a budapesti városképben meghatározó tetőkerti szint kivételes perspektívát, kitekintést és láthatóságot kölcsönöz a belvárosi PPKE campusnak.
A Pollack Mihály tér tágas promenádját a Bródy Sándor utca és Múzeum utcák, mint másodlagos városi ‘erek’ kötik össze a Szentkirályi utca igen szűk keresztmetszetű, árnyékos mellékutcájával. Ezen túl foglal helyet a PPKE campus-ának jelentős területe, annak reprezentatív, jelenleg beszorított főépülete mögött. Ebben az összetett helyzetben a jelenlegi korlátok ellenére rengeteg nagyvonalú lehetőség rejlik, melyek kiaknázásával a campus a városi szövet szerves részévé válik.
OÁZIS
Célunk olyan egészséges, gépjárművektől mentes környezet létrehozása, amely a Palotanegyed legnagyobb zöld szigete, a Múzeumkert kiterjesztéseként működik mind ökológiai, mind térhasználati szempontból. A campus új tömbjében nappal gyalogosan átjárható, pihenésre alkalmas városi oázis jön létre, amely a Pollack Mihály téren sávokban megjelenő zöld és vízfelületek által kapcsolódik a Múzeumkerttel. A tér csillapított eseti járműforgalma és parkolórámpái megtartása mellett javasoljuk a campus burkolati rendszerének, utcabútorainak adoptálását, valamint a parkoló lifttornyainak az új építészeti karakerhez finomítását, mint a tetőn is megjelenő pavilonok rokonát.
A zöld felületek alapvetően három síkon helyezkednek el:
TÉRI TARTALÉK
Építészeti javaslatunk egyrészt a kivételes városi szituációból fakadó lehetőségek, másrészt az egyetem oktatási modelljének függvénye. A speciális, általános és informális terekből kialakított tanulási táj sokszínű térhasználati kultúrára inspirál, a közlekedőterületek aktív bevonálával elősegítve a személyes találkozásokat. Az így kialakított struktúra azon túl, hogy biztosítja a frontális, a kis csoportos, egyéni tanulás, kutatás és feltöldtődés lehetőségét, új szakok megjelenésére és szervezeti átrendeződésre is lehetőséget ad.
Alapelveink a következők voltak:
VISELKEDÉS
Az új campus építészeti nyelve divatokat kerülő, letisztult formavilágra és a tájolásra érzékeny modulációra épül. Kelléktárát szűk, fizikailag és erkölcsileg értékálló anyagpaletta jellemzi:
Az új épületszövet ritmusát három sávra tagolt, tektonikus rendben egymásra épülő egyanyagú téglastruktúra határozza meg. Az alsó az udvarokat kerengőként szegélyező kétszintes árkád pillérsora. Ez hordja a három emeletet összefogó, fölfelé szintenként sűrűsödő, mély nyílásbélletekkel tagolt réteget, amely a egységesen körbefutó 20m-es vállmagasságig emelkedik. A kissé visszahúzott koronázó szint és az ebből helyenként továbbfutó tanuló-tornyok finom osztású fémburkolata a Károlyi palota karakteres tetőidomával folytat párbeszédet.
Az épületek kemény külső kérge puhább, taktilis belső világot rejt, amelyet következetes, természetes anyaghasználat foglal egységbe. A takaratlan vasbeton födémekkel kontrasztban a közösségi terek falain, mellvédjein és a bútorzat anyagában kiváló akusztikájú faburkolat dominál, amely különösen a többszintes átriumban rendelkezik identitásteremtő erővel.
FENNTARTHATÓ
Alapelvünk erkölcsi és fizikai értelemben egyaránt értékálló környezet létrehozása. Javaslatunk hosszú távú, fenntartható stratégiát követ a campus fizikai és működtetési területein is. A telepítéstől az építésmetodikai kérdéseken keresztül az üzemeltetési stratégiákig számtalan szempont együttes vizsgálata szükséges az optimális eredmény eléréséhez. A belvárosi helyszín specifikus adottságai (szállítási, forgalmi, építéstechnológiai kötöttségek, közműhálózat kapcitása, hősziget-hatás, időszakos, ingadozó csúcsterhelés) figyelembevételével hoztuk meg az alábbi súlyozott stratégiai döntéseket:
Juhász Ákos DLA
Szerk.: Pleskovics Viola