"A tervezett épület az építészeti környezete hierarchiájában méretét tekintve a legnagyobb, de formálását és anyaghasználatát tekintve mértéktartó, visszafogottan elegáns." A Szombathelyi Városi Sportcsarnok tervezője az építész stúdió csapata, Pálfy Sándor, Fialovszky Tamás, Ivanics Éva és Sajtos Gábor voltak.
Habár az épülő létesítmény neve Városi Sportcsarnok, a tervezés első pillanatától tudtuk, hogy itt valami többről van szó. Az Önálló Megyei Jogú Város -azontúl, hogy kimagasló sporteredmények házigazdája- megyéjének, de a határon túlmutató régiójának kulturális központja is egyben, és eddig nem volt a rendezvények lebonyolításához szükséges méretű, és befogadóképességű, fedett csarnoka. E ténynek a tudatosítása azért volt fontos már rögtön a pályázat szintjén, mert a tervezés időszakában, de most mikor a kivitelezés is megkezdődött, erősít hitünkben, illetve segít másokat meggyőzni arról, hogy itt nem csupán egy egyszerű tornaterem épül. Az épülő létesítmény kialakításának és felszereltségének köszönhetően házigazdája lehet színházi eseményeknek, komoly- és könnyűzenei koncerteknek és a nagy hagyományokkal rendelkező SAVARIA Nemzetközi Táncversenyeknek. A helyszín mindenesetre alkalmas erre, illetve a tervezett módon erre alkalmassá tehető. Közlekedésileg jól feltárható, a szükséges parkolók biztosíthatók, a főbejárat előtti köztér burkolataival, berendezési tárgyaival (vízmedence, ülőpadok stb.) méltó rávezetést adnak a város új és fontos középületére. Az épület és környezetének gyalogos átjárhatósága igazi középület szituációt teremt a számára.
A közvetlen közelében szinte csak lakóépületek találhatók, családi házak és a blokkos „kockaházak". A tervezett épület az építészeti környezete hierarchiájában méretét tekintve a legnagyobb, de formálását és anyaghasználatát tekintve mértéktartó, visszafogottan elegáns. A csarnok egyszerű kőkubusából élesen kimetszett hasadékokon keresztül tárulkozik fel az épület belső téri- és szerkezeti világa. Ezek a falnyílások adják nappali körülmények között a csarnoktér egyenletes megvilágítását, és eredményezik esti kivilágításban a létesítmény karakteres, szinte emblématikus megjelenését. A Hadnagy utca felé a földszint teljes mértékben feltárulkozik, közvetlen vizuális, bizonyos rendezvényeknél funkcionális kapcsolatot is adva a külső- és belső tér között.
Az épület megközelítésében a közreműködői (sportolói)- és a közönségforgalom szétválik. A közönség a nagy, keretnélküli üvegfalakon át közelíti meg a nézőteret, és az előcsarnokba lépve, annak többszintes terében azonnal részesévé válik a bent zajló eseményeknek, és rögtön áttekintést kap az épület belső téri rendszeréről, mi-hol található. A többszintes előcsarnok minden szintje közvetlen téri kapcsolatban áll a küzdőtérrel. Az első emeletén külső terasszal is rendelkező, 100 adagos étteremet helyeztünk el. A közösségi terek burkolata elegáns, de mégis strapabíró terazzo burkolat, a helyszínen összecsiszolva. A sportolók az elkülönített bejáraton át az ún. „tornacipős" folyosót érik el, ahonnan csak az öltözőkön keresztül tudják a kűzdőteret megközelíteni. Az öltözőkben és a vizesblokkokban kerültük a lapburkolatokat, ehelyett mindenütt egybefüggő, hézagmentes burkolatot (öntött műgyanta illetve üvegmozaik) alkalmaztunk az időtállóság és a könnyű tisztíthatóság miatt. Az épületnek van egy harmadik bejárata is, ahol kamionról lehet a küzdőteret közvetlenül kiszolgálni.
A belső közösségi tereknek a két meghatározó anyaga a látszóbeton és a faszerkezet. A beton rideg időtállóságát, kopásállóságát jól ellensúlyozza a faszerkezetek meleg színe és tapintása. A pillérek, falak, a járófelületek és a mennyezetek egy része látszóbeton felülettel készül, ami az átlagosnál igényesebb kivitelezést feltételez. A küzdőtér padlószerkezete fa sportpadló, aminek „ellensíkja" a faszerkezetű rácsos álmennyezet. A fix nézőtéri ülések (összesen:2059 db) rétegelt faszerkezetűek és ugyanez a mobil lelátók ülésének az anyaga (összesen:1449 db). A főbejárati oldalon a küzdőtérbe „belógatott" kommunikációs dobozok szintén faburkolatúak.
A tervezett létesítmény nagyságrendje, és a város életében betöltendő szerepe indokolta a társművészetek közreműködését az épületen. Már az engedélyezési tervek készítésekor bevontuk a tervezésbe Baróthy Anna üvegművészt, akinek a vasbeton falakba elhelyezendő gyönyörű üvegplasztikái fokozzák az épület építészeti transzparenciáját.
Építész Stúdió
Többek között az Arena Savaria is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.