Egyéb cikkek

Velencei Biennále - segítség a pályázóknak

2009.10.22. 13:32

Még két hétig lehet pályázni a Velencei Építészeti Biennále Magyar Pavilonjának kiállítására. Mit látna szívesen a hattagú zsűri 2010-ben a magyar pavilonban?

A Műcsarnokban működő Biennale Iroda november 9-ig várja a pályázatokat a Velencei Építészeti Biennále Magyar Pavilonjának kiállítására. A korábbi évek tapasztalataiból kiindulva és a zsűrivel előzetesen konzultálva a pályázat idén is kiegészült néhány újítással. A zsűri javaslatára a kiíró kiterjesztette a lehetséges pályázók körét, végzettséghez nem kötve az indulást, valamint költségvetési konzultációs napok épültek be a pályázati folyamatba. Működik már a Velencei Biennále honlapja is, ahol a pályázattal kapcsolatos minden információ megtalálható.

A legutóbbi két velencei építészeti biennále Magyar Pavilonja komoly szakmai visszhangot keltett, amit mi sem bizonyít jobban, mint a projektek utóélete, illetve a résztvevők további elismerései.

A Kína globális jelentőségének megnövekedését és a tömegtermelés elterjedésének jelenségét vizsgáló, 2006-ban megvalósult „Re:orient – A rejtett hálózatok architektúrája” kiállítás csapata több ezer távol-keleti játékból építette fel kreatív és innovatív installációját. A csoport installációs koordinátora, Somlai-Fischer Szabolcs 2008-ban meghívást kapott az Arsenale központi kiállításának fiatal kísérletező műhelyeket bemutató szekciójába, 2009-ben pedig Usman Haque-val közösen elnyerték a The World Technology Awards díját művészeti kategóriában.

2008-ban a japán-svájci-magyar építész és szoftverfejlesztő doubleNegatives Architecture csoport és Július Gyula képzőművész, kurátor együttműködésében jött létre a „Corpora in Si(gh)te” című kiállítás. A Giardini park környezetét érzékelő, virtuálisan felépülő és folyamatosan változó struktúra látványként jelent meg a pavilonban. Velencei bemutatkozása óta a projekt számos kiállításon ért el sikereket, az idei Prix Ars Electronica-n Honorable Mention elismeréssel.díjazták

Mit látna szívesen a zsűri 2010-ben a magyar pavilonban?
A Boros Géza, Kálmán Ernő, Pásztor Erika, Polyák Levente, Somlyódy Nóra és Skardelli György alkotta hattagú zsűri a pályázók prezentációit követően, várhatóan december elejére hozza meg döntését.

Arra a kérdésre, hogy milyen pályázatokra, tervekre számítanak az idén, az OKM Képzőművészeti Főosztályának helyettes vezetője, Boros Géza művészettörténész egy a nemzetközi felhozatalban is vállható, invenciózus kiállítást vár az idén is. Skardelli György építész egy olyan építészettel kapcsolatos gondolat megfogalmazását reméli, mely egyszerűségénél fogva jól bemutatható és elfogadható."

„18 évvel ezelőtt a szerves építészet kiállítás nagyot durrant a magyar pavilonban, mert volt benne erő és energia, másoktól különböző új formavilág és a hely szelleme – fejtette ki Pásztor Erika Katalina, az epiteszforum.hu alapító igazgatója. Ma a digitális utáni korban új kihívások előtt állunk: az „új” formákból túlkínálat van, a hely szellemét a korpokrácia építészete neutralizálja, az építészet nem életmódról, hanem fejlesztésről és befektetésről, landmark-okról és kommunikációról szól. Alulról szerveződő, civil attitűdre, egyszerű, magától értetődő, helyi (építészeti) jövőképre, nyilvánvaló társadalmi problémákra megoldást jelentő kreatív, autentikus, öko-tudatos designra, gondolat/folyamat indukcióra, humorra, egy kis radikalizmusra és merészségre lenne szükség. A periferiális helyzet adottság, de egyben lehetőség is. S hogy mire? Azt jó lenne kitalálni és megmutatni magunknak és másoknak is.”

„A Velencei Építészeti Biennále az évek során az építészettel és a város átalakulásával kapcsolatos kérdések kiemelkedő fórumává vált – hangsúlyozta Polyák Levente urbanista, kutató és kritikus. Presztízsének köszönhetően nagy láthatóságot ad olyan alkotóknak, csoportoknak illetve projekteknek is, amelyek még nem jelentek meg a nemzetközi színtéren. A Magyar Pavilon pályázatán való minél szélesebb körű részvétel mindenki érdeke: elősegítheti az új látásmódok, friss megközelítések felbukkanását a magyarországi és nemzetközi építészeti nyilvánosságban.”

„Gazdasági világválság, cigánygyűlölet, erősödő szélsőjobb, komor kilátások a jövőre – ebben az atmoszférában próbál ma Magyarországon boldogulni mindenki, aki építésznek tartja magát" – mondta Somlyódy Nóra újságíró. "A Velencei Biennále, mint az egyetlen nemzetközi fórum, amelyen a magyar építészet alanyi jogon megjelenhet, és beléphet a nemzetközi értelmezési terekbe, most is lehetőséget kínál arra, hogy az építészet véleményformáló erőként tűnjön fel. Kíváncsi lennék arra, hogy hogyan.”


További információ a Velencei Biennáléról: www.labiennale.org, www.velenceibiennale.com