Épületek/Örökség

Veszélyben vannak Európa ikonikus műemlékei

2020.04.23. 11:31

Az épített örökség megóvása nem csupán hazánkban, de az egész világon problémákba ütközik és ez így van még a világhírű turisztikai látványosságnak számító épületek esetében is. Az Europa Nostra által indítványozott rangsorolásban az alábbi 7 műemlék jövője tűnik a legkilátástalanabbnak, hacsak a társadalom nem fog össze rögvest a megmentésükre

Az úgynevezett 7 Most Endangered program egy nemzetközi pályázati lehetőség alkalmával választja ki a kontinens hét azon műemlékét, vagy műemléki együttesét, amelyek pusztulásra, vagy szándékos bontásra ítéltetettek, és a helyi összefogás már nem elég a megmentésükre. Az utolsó előtti perc felkiálltása ez, mely értékes művek számára szeretne  nemzetközi nyilvánosságot generálni, így talán szervezetek, támogatók, befektetők megláthatnak olyan lehetőségeket is bennük, amelyeket országon belül sajnos nem sikerült mindeddig elérni.

Az első ilyen lista 2013-ban született az Europa Nostra indítványozására a European Investment Bank Institute és a Council of Europe Development Bank támogatásával. A minta Amerikából származik, ahol a US National Trust for Historic Preservation szervez hasonló akciókat. Az egyes országok nevezői után neves műemléki szakemberek és építészek válogatják össze a lehetséges jelölteket, de a végső döntés a 7 szomorú finalista fölött az Europa Nostra tagjai által alakul ki, akik az alábbi gyönyörű és látványos emlékek jövőjéről tájékoztatnak minket 2020-ban:

Albán Nemzeti Színház, Tirana, Albánia
A listára került Albánia talán egyik legikonikusabb emléke is,  a Giulio Bertè által 1938-9-ben tervezett Albán Nemzeti Színház együttese. Az olasz fennhatóság alatt megépített intézmény eleinte politikai pártháznak épült, és az olasz racionalista építészet egyik példás művének számít, a korszakhoz mérten modern szellemben előregyártott elemekből megépítve. 1947-től alakították át színháznak, ma pedig egy kortárs épületet szeretne a városvezetés felemelni helyébe (két évvel ezelőtt a BIG elképzelései is napvilágra kerültek például). Az épület sokak számára az olasz fasizmus szimbóluma, a szakértők, valamint a városban szerveződött civil mozgalom viszont hangosan kiáll az épület megóvása mellett.

Jezeří-kastély, Horní Jiřetín, Csehország
Szinte előttünk van az előző századok nemeseinek látványos  víziója: egy hatalmas és gyönyörű kastélyt kívánnánk építeni mi is a gyönyörű erdők, tavak, vízesések és dombok közé. Ilyen mesebeli kastély volt az álma a Jezeří-kúria számtalan nemesi birtokosának is, akiknek az évszázadokig tartó átépítéseit és gondoskodásait most valami egészen más jelenség váltotta fel. Az épület egy jövedelmező szénbányászati lelőhely kellős közepén trónol és a hajdani erdők, tavak látványa helyett immáron egy apokaliptikus táj vette át a főszerepet. A kastély még áll, de a környező bányászati aktivitás miatt már a statikai állapotok sem a legideálisabbak, a szerkezet folyamatosan romlik és a bányászat irányítói sem szeretnék minden bizonnyal sokáig látni állva a mesés épületet.

Sammezzano-kastély, Toszkána, Olaszország
Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona márki az építészet szerelmese volt és nem sajnálta az időt, sem a pénzt arra, hogy toszkán kastélyán a lehető legtöbb művészeti stílust, legfőképp az iszlám jegyeket hangoztassa. A kastély sajnos visszatérő nevező, a 2016-os válogatásban is feltűnt. A jelenlegi tulajdonos cég egy 5 csillagos szállodát szeretne avanzsálni belőle, a tőkét és új befektetőket azonban az 1990-es évek óta nem sikerült előteremtenie.

Y-block, Oslo, Norvégia
A norvég kormány-negyed leghíresebb épülete, az Y-block szintén bontásra ítéltetett. Erling Viksjø híres műve 1969-re lett kész és emlékezetes formája mellett Picasso alkotásai tették híressé. A homokfúvásos technikával készített  halászt ábrázoló műalkotása a homlokzaton, míg a sirályt ábrázoló faliképe az előtérben kapott helyet. Az épület azonban napjainkban szomorú emlékhelyként ismert, a 2011-es norvég terrakció során ugyanis az épületet is bombatámadás rázta meg, azóta a támadó áldozatainak egyik emlékhelyeként funkcionál. A helyiek roppant mód kiállnak még civil szervezeti formában is az épület helyreállítása mellett. Koncerteket, összejöveteleket és előadásokat szerveznek ide, és a demokrácia szimbólumának deklarálták a helyszínt. Pontosan annak a jelképének, amit a terrosista el akart pusztítani.

A Szombierki Erőmű, Bytom, Lengyelország
1920-ban épült és az ipar katedrálisának is szokták becézni Bytom  műemlékét. A Gerog és Emil Zillmann testvérek álltal tervezett komplexum az Ipari Forradalom egyik  jól jegyzett architektúrája, melyet a lengyel állam műemlékké is nyilvánított. 80 évig üzemelt az egyik utolsó széntüzelésű erőműként Európában, az utolsó két évtizedben azonban az épületet kiürítették, újrahasznosítása, barnamezős beruházása pedig problémákba ütközik. A jelenlegi tulaj nem mutat érdeklődést a rehabilitáció iránt, pedig erre az utóbbi években számos Európai Uniós forrás lehetősége megmutatkozott. A címre a Sziléziai Ipari Örökségvédelem Alalapítványa nevezte az épületet.

Belgrádi vár, Belgrád, Szerbia
Ennek a hírnek a hallatán már kicsit jobban összeszorul a torkunk, hiszen az emlék a  magyar történelem szempontjából is eszméletlenül fontos. Az erőd, valamint a Kalemegdan nevezetű tér is veszélybe került, mely utóbbi egy gyönyörű sétáló park a várnál. Eredetileg a várfal előtt hagyott teresedés volt, és nyílt terepharcokat tartottak rajta,  a 19. század óta viszont korzóként működik. Köztudott, hogy a szerb főváros egyre nagobb álmokat déldelgetett az utóbbi időben, ami a külföldi tőke behozatalát illeti, és ami komoly városarculati átalakításokkal is jár. A szerb állam egy libegő kiépítését is tervbe vette a Száva felett, melynek egyik állomása ezen a területen épülne ki további beruházásokkal,esetleg egy pláza kiépítésével összehangolva, mely komoly átépítési és régészeti leletroncsolást jelentene a vár szempontjából.

Plečnik Stadion, Ljubljana, Szlovénia
Ennek az épületnek a sorsa azért is különösen meglepő, mert a szlovén állam Jože Plečnik fennmaradt épületeit az Unesco listájára javasolta, a beadott felsorolásban azonban ez az épület valamilyen oknál fogva, talán nem is véletlen, nem szerepelt. A területre ugyanis új beruházó tette rá a kezét, aki jó pár éve egy nagyszabású stadion építésébe kezdene, ehhez azonban az 1925-ben épült emléket alaposan át kell alakítani. Pedig ez az együttes több szempontból is érdekes, nem csak azért, mert egy elképesztő építész ismert alkotásáról és, mert Szlovénia egyik első sportlétesítményéről van szó, hanem azérti is, mert a világ stadionépítészetének is egy nagyon korai opusza. 

Forrás: 7 Most Endangered