Helyek/Infrastruktúra

Vidéki angol táj hullámzó tető alatt - a Stratford Kiosks tervpályázata

2011.01.11. 12:20

A londoni Stradford forgalmas közlekedési csomópontjába tervezett multifunkcionális pavilonsor tervpályázatán hazánkból is vettek részt építészek. Ferdinánd Árpád és Ferdinánd Csaba koncepciójában egyetlen markáns - az angol tájat absztrakt módon megidéző -, hullámzó tetővel összefogott térsort vázolt fel. Az épület működését fenntartható módon, megújuló energiaforrásokkal, többek között a gyalogosok lépési energiájából elektromos áramot előállító panelekkel képzelték el.

A feladat

A pályázati kiírás a forgalmas közlekedési csomópont gyalogos zónájában olyan pavilonsor tervezését fogalmazta meg, amely a 2012-es Olimpiai Játékok alatt és azután is megfelel a kiíró által támasztott funkcionális követelményeknek.

 

 

 

Koncepció

Nagyon egyszerű a koncepciónk. Nem pavilon jellegű, vidéki angol táj építését javasoljuk a Stratford Town központjában lévő Meridian Square-en található közlekedési csomópontban. Miért? Először vízből épített kioszkokat akartunk építeni, szerelt tetővel és vízfüggönyből lévő falakkal, de megértettük, hogy a természet bőségesen gondoskodik London csapadékellátásáról, ezért erről lemondtunk. Így vízfalak helyett a vidéki táj egyes elemeiből komponáltunk: fűből, dombokból, fákból, virágokból, kerítésből, bárányokból, folyóból és tóból. Ezen a módon tájat építhetünk a Temze kanyargását, pontosabban egy szakaszának íveit is felhasználva. A kívánt funkciókat (multifunkcionális kiállítótér, kávézó, információ, jegypénztárak, újságos, nyilvános illemhely stb.) pedig elhelyezhetjük e hullámzó tájat formázó tető alatt.

 


 

Információáramlás - digitális kijelző, design

1000000 látogató évente kitűnő lehetőséget biztosít mindenféle üzenet célba juttatására. London első információs forrása valószínűleg a Temze volt, mindennap új adatokat szolgáltatott az időjárásról, a szélről vagy az állatvilágról (valamit visz a víz). Tükrözte az eget, színek sokaságát mutatta napszaktól és a környezeti hatásoktól függően. És mi emberek is benne vagyunk ebben a folyton mozgó hírszalagban tükröződő épületeinkkel és a mesterséges világításunkkal. Ami a projektnél a folyamatos információáramoltatáshoz rendelkezésünkre áll: LED-panelek, hullámok, szoftver. Hullámzó LED-folyamot, egy LED-folyót készíthetünk a vidéki tájat bemutató tetőnk bütüje alá, melynek formáját a Temzétől kölcsönöztük.

Az egyetlen dolog amit tennünk kellett, az volt, hogy ne dizájnoljuk az épületet. Semmilyen formát nem találtunk ki önmagáért, bár minden egyes komponensnek határozott formája is van egyben és ezek együtt határozzák meg a projekt végső megjelenését.

 

 

 

A környezet

A tervezési terület nem más, mint egy fő közlekedési csomópont nagyon erős napi forgalommal: emeletes buszok, vonatok, taxik, autók és gyalogosok jönnek-mennek. Ezt egy óriási közlekedési piacnak is nevezhetnénk, ahol a különböző közlekedési eszközök használatának csereberéje zajlik. A szállítás, az utazás nagyon energiaigényes, éppen ezért jó lenne ezen mozgási/fékezési energiák egy részét saját céljainkra visszanyerni úgy, mint azt pld. a KERS segítségével teszik a Forma 1-ben. Javaslatunk szerint az évi 1000000 látogató lépési energiájának egy részét fel lehetne használni a járdába épített energiagyűjtő panelek segítségével (ezzel már Toulouse-ban kísérleteztek) áramtermelésre.

 

 

 

Kert

A javasolt tájrészlet valójában tetőkert. Ez tulajdonképpen egy metszete a tipikus angol táj idillikus részletének madarakkal, bárányokkal, virágokkal, fákkal, bokrokkal.

 

 

 

Megvalósíthatóság - fenntarthatóság

Koncepciónk nagyon egyszerűen megépíthető a felsorolt szokásos építőanyagokból: beton, fa panel, acél, föld és víz. Az esővíz összegyűjtése és felhasználása alapvető törekvésünk. Becslésünk szerint 600000 liter víz gyűlhet össze egy év alatt. Ez 75000 toaletthasználathoz elegendő öblítővizet biztosít, ami 205 látogató/napos gyakoriságnak felel meg. Vegyes rendszerben öntözésre is használható, bár erre a helyi klímát ismerve nem nagyon lesz szükség.

 

 

 

Egy szenzoros energiagyűjtő panel 30 Wattórát állít elő, így a betervezett 552 panellel 16560 Wattóra termelhető. Fűtésre és hűtésre hőszivattyús rendszert javaslunk, amelyet a kiállítótér lapostetőjén, a hullám takarásában helyeznénk el. Összegezve: energiatermelésre az esővizet, a mozgási energiát és a levegőt használjuk, mivel ezek mindig rendelkezésre fognak állni.


Stratford Kiosks London UK
vezető tervezők: Ferdinánd Árpád, Ferdinánd Csaba     
építész munkatársak: Várhelyi Gitta, Horváth Kata, Tarró Klaudia, Tuksa Péter
generáltervező: Ferdinánd és Ferdinánd Építésziroda Kft
tervezés éve: 2010
bruttó szintterület: 175 m2
beruházási költség: 220000 Angol Font
építtető/megbízó: Stratford City