"Nekem a Balaton a Riviéra" - indul pavlovi reflexként a konstans dúdolás - már ha nem vetemedünk rögtön éneklésre -, amint meghalljuk a roppant egyszerű varázsszót: Balaton. Na de az éneklést milyen képek és érzetek kísérik még? A vattacukor és főtt kukorica illatával telt szellő érintése, a hamburger - szigorúan buciban -, a lángos fokhagyma-, a hekk paprikásíze elmaradhatatlan kísérői egy tipikus balatoni nyaralásnak. Ahogy a forróságban frissítően ható fröccs is. Meg a hattyúk, amik hol a madarak, hol a vizibiciklik, hol a héliummal felfújt lufik szerepében tetszelegnek előttünk. Nádasba vezető stégek, bokáig érő víz - vagy nem -, rengeteg német turista, sörhasak, embertömegtől hullámzó víz, szabadstrand, csíkos napernyő és felfújt matracok. Hűs balatoni borok, badacsonyi naplemente, sétahajó, építész regatta. Fürdőtelepek, nyaralóépítkezések, kísérletező épületformák és -szerkezetek. Kotsis Iván, Polónyi Károly, Farkas Tibor.
2016 őszén a MOME Építészeti Intézet I. éves BA hallgatói egy balatonföldvári projekt - alkotóház, -műhely vagy pavilon - tervezését kapták első szemeszterbeli egyéni feladatként, melynek lényeges kritériuma, hogy az eső ellen is védelmet nyújtson. Ez persze logikus, hisz' mindannyian tisztában vagyunk az örjöngő balatoni viharok képességével. A helyszíni kirándulás, a környék megismerése, feltérképezése után több hallgató is a Spartacus Vitorlás Egylet területét választotta felvetésének helyszíneként, de látunk olyan terveket is, melyek az egész magyar tenger területére kiterjednek.
"A hét hat napján kora tavasztól novemberig a földvári vitorlásklub mólójánál horgonyzó csillag-hajómon, gumimatracon sátor alatt aludtam." - ezek Polónyi Károly szavai. Nem tudjuk, hogy a fiatal építészhallgatók milyen tapasztalatokat gyúrtak a balatoni vázlataikba, de a végeredményt mi nagyon szeretjük. Különleges térbeli helyzetek, újragondolt stégházak, facölöpökön álló "sziget", viharkalitka és még 8 másik szellemes ötlet következik.