2011. október 11-én 18 órakor nyílik a HAP Galéria új tárlata, ahol szinte még a szakma számára is teljesen elfelejtett és ismeretelen építész életműve tekinthető meg. A kiállítást Ritoók Pál művészettörténész nyitja meg. A megnyitón való részvételért az Építész Kamara szabadon választható képzés keretében 0,5 kreditpontot ítélt meg. A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2011. november 11-ig.
Vince Pál 1932-ben a düsseldorfi Kunstakademie-n szerezte építész oklevelét. A két világháború között főleg bútortervezőként működött, pavilonokat és üzletbelsőként tervezett, számos tervpályázaton indult. Építészpályája a háború után teljesedett ki, több romos épület modernista szellemű helyreállításában működött közre. (Fehérvári Zoltán)
1909. június 2-án született Budapesten. Édesapja Weisz Gyula banktisztviselő volt. Tanulmányai és szakmai munkássága a II. Világháborúig nagyon hasonlóan alakult Gádoros Lajos pályájához. 1927-ben érettségizett a Madách Imre Gimnáziumban, majd kitanulta az asztalosmesterséget, illetve ezzel párhuzamosan elvégezte az Országos Iparművészeti Iskola bútortervezési szakát, ahol Kaesz Gyula növendéke volt. 1930-ban Németországba ment, ahol először Stuttgartban tanult Adolf Schneck professzornál, mint mesternövendék, majd Düsseldorfban a Staatliche Kunstakademie építészeti fakultásán diplomázott Emil Fahrenkamp professzor mellett.
1933-ban hazatért és Budapesten kezdett dolgozni. 1935-ig Kármán Andor építészmérnöknél, majd 1938-ig Nagy Antal bútorgyárában helyezkedett el. Ezalatt külsősként dolgozott Gerő István, Platschek Imre építészmérnöknek és Pogány Móric műépítésznek, illetve a Deli és Faragó irodában is. Kaesz Gyula műtermében a Nemzeti Takarékpénztár tervezésében közreműködött. Feladata – rajzkészségének köszönhetően – elsősorban a tervfeladatok leglátványosabb részének a perspektivikus rajzoknak az elkészítése volt. Számos tervpályázaton vett részt (időnként Gádoros Lajossal társulva), néhánnyal díjat is nyert (pl. Nemzetközi Vásár pavilon, Sirály klubház, stb.), de a legtöbb megbízása a háború előtti időszakban belsőépítészeti munka volt.
1943-ban behívták munkaszolgálatra, ahonnan 1944. októberében megszökött és Budapesten a felszabadulásig bujkált. 1944. májusában megnősült, fia 1947-ben született meg. 1945. március 14-én nevét Weiszről Vincére változtatta.
1945 és 1948 között önálló tervezőként működött. 1947-ben II. díjat kapott a Világosság könyvnyomda és SZDP székház tervpályázaton, amelyen csak szociáldemokrata építészek vettek részt. Az I. díjas Takács Miklóssal közös tervezési megbízást kaptak, de az SZDP megszűnése miatt a megvalósítás elmaradt. Ugyanebben az évben részt vett a MÉMOSZ székház zártkörű tervpályázatán is. Számos romos fővárosi épület modernista szellemű helyrealakításában közreműködött: Lévay Andorral és Fekete Edével az Attila út 10 szám alatti lakóház, Gyárfás Ivánnal a KPVDSZ székház, de az esztergomi laktanya és az esztergomi nővérszálló helyreállítási terveit is ő készítette. 1948. májusában lépett be az Állami Építéstudományi és Tervező Intézet középítési osztályába, ahol csoportvezetőként dolgozott. 1949. februárjában az Iparterv könnyűipari osztályára került ugyanilyen beosztásban. 1950. őszétől 1956. augusztusáig a Városépítési Tervező Vállalat, annak átalakulásakor a LAKÓTERV műteremvezetője volt, majd meghívták az Iparterv 2. sz. irodájába, ahol szakosztályvezetőként dolgozott. 1963-től a Budapesti Városépítési Tervező Vállalat létesítmény főmérnökeként a nagy-budapesti lakótelep beruházások tervezésén dolgozott, ahol 1969. december 31-i nyugdíjazásáig tevékenykedett. A nagy tervezőirodákban készültek a samottéglagyár, iskolák és kollégiumok, lakóházak, típuslakások, illetve a Tiszavidéki Vegyi Kombinát tervezési munkái. A hatvanas években számos kiállítási pavilont tervezett a Budapesti Nemzetközi Vásárra.
Megnyitó: 2011. október 11. 18 óra.
A kiállítást megnyitja: Ritoók Pál művészettörténész
A kiállítás megnyitóján 8. alkalommal kerül átadásra a *Molnár Péter-díj*.
A kiállítás megtekinthető: 2011. november 11-ig, hétfő-péntek 14-18h
Cím: Budapest II. ker. Margit krt. 24. földszint