2013 májusában adták át ünnepélyes keretek között a Tihanyi Legenda Projekt keretén belül megújított közterületeket. A beruházás részét képezték az Ófalu utcái (Batthyány utca felső szakasz, Visszhang utca felső szakasz, Halász köz), a balatoni panorámát nyújtó Pisky sétány, a Borsos Miklós tér, és a mai nevén Mádl Ferenc tér (eddigi Posta köz) és a Kálvária. A beruházás az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával, kiemelt projektként valósult meg.
A beruházás előzményei évekre nyúlnak vissza, Tihany fejlesztési lehetőségein több tervező csapat is dolgozott. A Pagony Táj- és Kertépítész Iroda 1995-ben kezdte tevékenységét a településen. A Borsos Miklós tér első átépítése mellett a tervezési munkáink elsősorban az apátság területéhez kapcsolódtak. A hosszú távú fejlesztés célját szem előtt tartva meghatároztuk a későbbi tervek kialakításának stílusjegyeit és anyaghasználatát.
A Legenda Projekthez közvetlenül kapcsolódó területek kertépítészeti engedélyezési és kiviteli terveit a Pagony Kft. készítette. A tervek előéletéhez tartozik egy 1996-ban készített településképi tanulmány, amelynek építészeti részébe Varga Csabát (Axis Kft.) vontuk be. Csaknem 10 év után, 2007-ben a Kálvária engedélyezési terveinek elkészítésébe kapcsolódtunk be Martin Gábor megkeresésére, aki az építészeti terveket készítette. Ezt követte 2008-ban az Ófalu, 2009-ben pedig a Borsos Miklós tér és Posta köz kertépítészeti engedélyezési terve. (Itt jegyeznénk meg, hogy utóbbi két helyszínre előzetesen is készült engedélyezési terv, de a tervezők visszalépése miatt ezek átdolgozásra kerültek 2009-ben.)
A kezdetektől sok év telt el, míg 2010-re összeállt a Legenda Projekt végleges tartalma. A Polgármester úr felkért a projekt generáltervezési feladatára. A szakágak összefogása mellett a munkát zord határidők nehezítették. A közbeszerzés nehézségeit, és várható elhúzódását a projekt idejébe kalkulálva a 8 érintett helyszín kiviteli terveinek elkészítésére alig 2 hónap állt rendelkezésre.
Tihany, az egykori halászfalu a 20. század végére Magyarország egyik leglátogatottabb turisztikai célpontja lett, az itt található természeti, táji, kulturális, szakrális örökségnek köszönhetően. A település évről évre növekvő turisztikai igénybevételnek van kitéve. A parkolási igény, a kereskedelmi és szolgáltató egységek nagy száma mind a városias jelleget erősítik, melynek a település infrastruktúrája egyre nehezebben tett eleget. A tervezés célja olyan felújító, funkcióbővítő fejlesztés előkészítése volt, amely egységes arculatot ad a településnek. Megőrzi annak falusias jellegét, alkalmazkodik a ma jelentkező igényekhez, és az új funkcióknak európai színvonalú környezetben ad helyet.
A település központjának legnagyobb funkcionális nehézségét a vegyes (gyalogos és gépjármű) forgalmú úthasználat okozta. A faluközpontban elhelyezkedő parkolók forgalmat generáltak, ami kis kapacitásuk, az utcák keskeny keresztmetszete, és a jelentős gyalogos turista forgalom miatt nehézkes közlekedést eredményeztek. Ennek megoldására 2010-ben a település szélén, gyalogosan is jól megközelíthető helyen nagy parkolót alakítottak ki. Mostanra a központi utcákban is szabályozták a forgalmat (hosszú távon kizárólag a helyi lakosok behajtásának engedélyezése a cél). A legnagyobb változás a Borsos Miklós téren történt. A település belső parkolójának megszűntetésével a teret a helyi lakosoknak és turistáknak átadva reprezentatív tér alakult ki szökőkúttal és díszburkolatokkal.
Növelve a település kulturális vonzerejét, a szezon alatt rendszeresen kapnak helyet különböző rendezvények, koncertek és vásárok. A beruházást megelőzően ezeknek nehéz volt helyet találni, de mára a főtér mellett több kisebb és nagyobb rendezvénytér valósult meg.
A település egységes arculatát az egymástól független helyszíneken visszatérő anyaghasználattal, egységes köztéri bútorcsalád megtervezésével, és azonos stílusban a tájkarakternek megfelelően kialakított növényalkalmazással erősítettük.
Tihany történeti múltját és a hagyományokat figyelembe véve kizárólag olyan építőanyagok jöhettek szóba, melyek kapcsolódnak a helyi építészeti hagyományokhoz, és anyagukból adódóan maradandóságot sugároznak.
Az egykori bazalt vulkanizmusnak köszönhetően a település arculatát jelentősen meghatározza a helyi kő (bazalttufa), amely szinte minden régi ház homlokzatán és kerítésén visszaköszön. Mára a természetvédelmi és tájvédelmi oltalom alatt álló Tihanyban és környékén a bányászati tevékenység nem folytatható, helyi kövek csak bontásból kisebb mértékben álltak rendelkezésre. A felhasznált anyag nagy részét a Pisky sétány támfalának bontásából kikerülő kövek felezve, tisztítva biztosították Varga Csaba tervei szerint.
Helyi kő a projekt volumenéhez képest csekély mértékben állt rendelkezésre, a térburkolatokhoz más anyagok alkalmazására volt szükség. Andezit és bazalt különböző formában történő felhasználásával készült a burkolatok jelentős része.
Az Ófalu utcái kockakő burkolatot kaptak, ami a falu alsóbb területein a Borsos Miklós tér és Mádl Ferenc tér járdáiban köszön vissza. A rendezvénytereken és az intenzív gyalogos forgalmú Pisky sétányon vágott lapokat használtunk. Míg a település alsóbb részein a burkolatok jelentős része mészkő, az Ófalu területén ugyanez az anyag kiegészítő, dekorációs elemként jelenik meg.
A támfal fedlapjában - a figyelmes látogatókat megcélozva - szentírási idézetekkel ellátott köveket is elhelyeztünk. Az utcákat végigkíséri a település egyik jelképe és címerállata, a garda.
A burkolt felületek mellett mészkövet használtunk a település több pontján elhelyezett, tömbkőből kialakított egyedi tervezésű ivókutak, és a Borsos Miklós tér vízjátékának kialakításához. Az itt megépült kút és díszmedence a beruházás egyik látványos eleme. A medence hossztengelyében helyezkedik el a Garda kút. A bronz gardából kifolyó víz keskeny csatornán végigfolyva érkezik a medencébe. A csatorna köveinek felületébe marva a víz természetes áramlásának rajzolata jelenik meg.
Látványos kőmunkák valósultak meg a IV. Károly Kálvária területén is. Martin Gábor tervei alapján készült sziklába épített kő kápolna monumentális kő ajtókkal, és helyreállításra kerültek az egykori Kálvária kő keresztjei is az eredeti szobrok bronz másolatával. A keresztek előtti teret tömbkő lépcsősor keretezi.
A növényalkalmazásban a helyi tájkarakter honos és kultúrfajai kerültek kiültetésre. Évelők és rózsák adnak a nagy gyepfelületeknek pasztell színkeretet. Ami talán nem szokványos, hogy a Fő térre mandulafákat ültettünk, és egy pergola rendszerre, ami kisebb, intim tereket keretez, termő szőlőket futtattunk.
A lakók gyorsan birtokukba vették a megújult közterületeket, a kávézók és az éttermek kitelepültek. Az utcákat turisták tömegei lepték el, akik ezen túl nemcsak a természeti és épített értékekben, de a megújult közterületekben is gyönyörködhetnek.
A Polgármester úr a pozitív visszajelzések és díjak (Europäische Dorfneuerunspreis, 2014., FIABCI, Közterület kategória I. díj, MUT külön díja, 2014.) mellett arról is beszámol, hogy jelentősen nőtt a turisztikai vonzerő, a látogatottság egész évben, nem csupán a nyári szezonban szét. Célul tűzték ki a még a megújításra váró területeken a munkák elvégzését.
Herczeg Ágnes, Edvi Bettina
Építtető: Tihany Település Önkormányzata, Tósoki Imre polgármester
Engedélyezési terv: 2007 – 2009
Kiviteli terv: 2010
Generáltervező: Herczeg Ágnes (Pagony Kft)
Tájépítész munkatárs: Edvi Bettina, Rahnama Azadeh, Tikk Dóra (Pagony Kft)
Építészet: Varga Csaba, Vavrik Ferenc (Axis Kft), Martin Gábor (MS-Műtermek Kft)
Statika: Cséfalvay Gábor, Ther Antal
Közlekedés, közmű: Fábri László (Észak-Budai Zrt), Szabó Gábor (Váczium Mérnökiroda Bt.), Tászler László (Tónus Kft)
Épületgépészet: Fenyves Tamás
Épületvillamosság: Levek István
Vízgépészet: Rudó Endre (Rudó Stúdió Bt)
Műemléki felügyelet: Németh Katalin (KÖH)
Kivitelezés: 2011 – 2013
Projektmenedzsment: Szabó József (Artemis Kft)
Műszaki ellenőr: Koch Péter (VeszprémBer Zrt)
Generálkivitelező: Laki Zrt
Fotó: Kiss-Tikk Dóra, Wolsky András