Épülettervek/Hallgatói terv

Víz felett lebegő művészlak Zebegényben

2017.03.29. 10:13

Az erdő intenzitása, a meredek zebegényi hegyvonulatok, a mély vízmosások adták Grócz Bence diplomamunkájának koncepcióját. A BME Lakóépülettervezési Tanszékének hallgatója egész évben lakható, különböző művészeti ágak képviselőit befogadó, önkormányzati tulajdonban lévő műteremlakásokat tervezett.

Helyszín, funkció

Pest megye északi részén, a Dunakanyarban, a Börzsöny nyugati lábánál fekvő Zebegényt a község történelmi múltjára és a művészeti életben való kiemelkedő szerepére tekintettel, valamint kulturális hírnevének megőrzése és gyarapítása céljából választottam diplomamunkám helyszínéül. A tervezett épület funkcióját a "Zebegény, Képzőművészeti Alkotóház 2015" elnevezésű, MMA által kiírt pályázatot kiegészítve alkottam meg. Egész évben lakható, különböző művészeti ágak képviselőit befogadó, önkormányzati tulajdonban lévő műteremlakásokat terveztem.




Tanulmánytervek, alapelvek

A Márianosztrai út mentén, jelenleg külterületen található tervezési helyszín markáns természeti adottságai, azaz az erdő intenzitása, a hegyoldal meredeksége és a mély vízmosások együttes jelenlétének rám gyakorolt hatása következtében a természet óvása és a ház lábakra állítása a terv első alappillérévé vált. 

A félév során készült tanulmánytervek a tervezési folyamat három karakteres állapotát rögzítik. Az első, centrális beépítéssel a funkció közösségi jelentésére kerestem téri választ, míg a második, "fürtös" elrendezés kapcsán az útvonal fogalma vált fontossá. Útvonal, mely a városból az erdőbe vezet, mely összeköti a természeti és az épített környezetet, mely átvezet a hétköznapi létből az alkotás világába. Míg a harmadik, levél-analógiát követő tanulmány a lakások egy épületként való kezelésére tett kísérletet a tömegeket összefogó tetővel és terasszal.




Terv

Az előkészítő munkák tanulságai beépültek a tervbe. A négy lakóegység közötti fedett-nyitott teraszok a közösségi élet, közösségi alkotás terei, míg az ezeket összekötő közlekedő az épületen átvezető útvonal. Az északi tájolású műtermek nagyobb belmagassága lehetővé teszi, hogy a tereppel párhuzamos tetősíkok összefogják a különböző lakóegységeket, elmosva azok tömegének határait.



A szerkezetek, burkolatok választásánál az előregyártott, száraz technológiával készülő, gyorsan szerelhető, illetve egyszerű, nagyelemes anyagokat részesítettem előnyben, a kivitelezés során is törekedve a természet érintetlenségének megőrzésére. Így az épület lábai, pillérei cölöpalapokba befogott acél zártszelvények, melyeken rétegragasztott fa gerendák ülnek, ezeken nyugszanak a fapanelekből felépülő lakóegységek, melyek kéthéjú szerkezetén kishullámú cementrost hullámpala homlokzatburkolat és tetőfedés található. A szerkezetek könnyedségét a nagév rácsból kialakított teraszok is erősítik; így a lebegő épületet a fák áttörik, a szél átjárja, s a víz pedig átfolyik alatta.

Grócz Bence


 

A bemutatott diplomamunka védésére 2017 januárban került sor a BME Építészmérnöki Kar, Lakóépülettervezési Tanszékén.