Épületek/Lakóépület

YOU CUBE! - avagy Kocka-ház Szegeden

2011.08.12. 12:30

Fiatal házaspár részére, kicsi telekre, egyszerű, mégis figyelemfelkeltő, sőt környezettudatos családi házat tervezni, amilyenről álmodtak - korántsem egyszerű feladat. A felhalmozott építőkockák inspirálták Kószó Istvánt, amikor megalkotta a különféle méretű fehér kubusok áthatásaiból építkező otthont, amelynek belsőépítészeti világa is hasonlóan letisztult szemléletet tükröz.

A fiatal házaspár egyik munkámat látván úgy gondolta: én meg tudom, és meg is fogom valósítani álmuk házát. A telkük Szeged külvárosában, kiskertes övezetben helyezkedik el, „eklektikus” hétvégi házak és „modern” családi házak társaságában. A megbízókkal történt beszélgetések során körvonalazódott előttem a funkcionális és esztétikai igény, valamint a környezettudatosság iránti elhivatottság, amit az épülettel kapcsolatosan elvártak. Ezeknek tudatában kellett beleálmodni jövendőbeli otthonukat a kis beépítési százalékba és építménymagasságba, ami nem tűnt könnyű feladatnak. Ők egyszerű és egyben különleges házat szerettek volna, ami nem kirívó, mégis kitűnik környezetéből.

 

 

 

Az épület tömegformálásával párhuzamosan történt a belső terek kialakítása. Az utca felőli első kockába a gépkocsitároló került. Ez a megközelíthetőségen túl azért is volt praktikus, mivel nem kellett magas hőtechnikai követelményeknek megfelelnie, így kisebb költségből fel lehetett építeni. Az utca zajától távolabb eső következő kockában a lakóterek kaptak helyet, a földszinten a „közösségi” térrel, emeletén az intim zónával. A harmadik kockában a nappali nyújt helyet a kikapcsolódásnak. Az így kialakult tömeg teljes mértékben kitöltötte a beépíthetőségi kubatúrát. A kockák egyszerű egymás mellé helyezése helyett, azok mozgatásával, játékával egy izgalmas épületet kaptunk.

 

 

 

A szerkezeti kialakításokat és építőanyagokat úgy határoztuk meg, hogy az épület alacsony energiafelhasználású legyen. A falak és nyílászárók a legmagasabb hőtechnikai követelményeknek is megfelelnek. A tetőre felhelyezett napkollektorok a melegvíz-ellátást és a fűtésrásegítést biztosítják, míg a nappaliban lévő vízteres kandalló a hidegebb napokon biztosítja az otthon melegét.

Az épület kelet (az utca) és észak felé zárt tömeget alkot, míg nyugat és dél felé kinyílik, így engedve be több napfényt a lakótérbe. Ugyanakkor a nyílászárók tájolásával, a plusz előtetőkkel és árnyékolókkal kiküszöböltük, hogy a déli nap túlmelegítse a helyiségeket, így csökkentve a klímaberendezés használatának gyakoriságát. A homlokzatok egyszerűségükkel hatnak, a fehér tömbök egyöntetűségét csupán az antracit nyílászárók játéka töri csak meg.

 

 

 

Egy elegáns, letisztult épület született, ami mindenféle sallangtól mentes és maximálisan képes egy család számára élhető és kiegyensúlyozott otthont teremteni. Vallom, hogy egy egyszerű geometriájú épület sokkal stabilabb és időállóbb lehet - gondoljunk csak gyerekkorunk építőjátékainak jól bevált kockáira.

Kószó István


Kocka-ház
vezető tervező: Kószó István
tervezés éve: 2009
kivitelezés éve: 2010
bruttó szintterület: 213 m2
generáltervező: Szerkezet és rendszer kft.
építész munkatársak: Veres Tünde
statika: Feil Ferenc
lakberendezés: Juhász Miklós