Épületek/Középület

Zaha Hadid felfedezte a fát - a hét nemzetközi eseményei

2014.10.18. 07:05

Az iraki születéső brit építész életében először használna fát Kambodzsában. Sok éves huzavonát követően átadták a Louis Vuitton csoport Frank Gehry tervei nyomán épült művészeti alapítványának központját egy párizsi parkban. A Szczecini Filharmónia új otthonát a barcelonai székhelyű Estudio Barozzi Veiga tervezte. A 42. hét külföldi eseményeiből Bán Dávid szemlézett.

Zaha Hadid tervezi a kambodzsai népirtás emlékközpontját

35 évvel a Pol Pot vezette Vörös Khmer mozgalom kegyetlen népirtásának befejezése után nagyszabású dokumentációs- és oktatási központ, emlékmúzeum, könyvtár valamint kutatóhely épül Kambodzsában. A bő két évtizede gyűlő hatalmas dokumentumagyag elhelyezésére, feldolgozására és elérésére szolgáló Sleuk Rith Intézet épületegyüttest az iraki származású, brit építész Zaha Hadid tervezi, aki ezúttal szakít a szokásos durva geometriával és a fa melegségével kívánja megtölteni a teret. „Nagyon különbözik korábbi terveinktől – nyilatkozta Hadid –, ez az első alkalom, hogy fát használok, ezzel egy melegebb, lágyabb atmoszférát tudunk teremteni, ami egyben természetesebb hatást is kelt.” Az épület kontúrját és szerkezetét az ősi angkori templomegyüttes inspirálta, amiben jól megmutatkoznak a „legegyszerűbb geometriai formák által létrehozott bonyolult rajzolatok” – fogalmazott DeaWha Kang, a projekt vezetőépítésze.

A központ egész Ázsiára kiterjedő kutatóbázis kíván lenni, ahol a különböző népirtások dokumentációját kívánják feldolgozni, egyben nagy hangsúlyt fektetve az oktatásra. A telket a kambodzsai állam bocsájtotta rendelkezésre, az öt különálló, de egybefűzött épületből álló komplexum megépítésére pedig 35 millió dolláros adománykampány kezdődött. Az már biztos, hogy a USAID program ott lesz a támogatók között.

Nyitásra kész a párizsi luxusmúzeum

Bernard Arnault, a luxuscikkekkel foglalkozó Louis Vuitton—Moët Hennessy (LVMH) csoport elnöke, Európa egyik leggazdagabb üzletembere 2001-ben jelentette be, hogy művészeti alapítványának új központot épít, melynek megtervezésére a kanadai származású sztárépítészt, Frank Gehryt kéri fel. A jelentős műgyűjtő Arnault az új, formabontónak szánt épületet a párizsi Bois de Boulogne szélére álmodta meg.

A terveket öt évvel később mutatták be a nagyközönségnek, azzal, hogy a 100 millió eurósra tervezett építkezés 2009 végén, de legkésőbb 2010 elején elkészül. Az első kapavágások után végül 6 évnek kellett eltelnie, hogy ez év október végén a nagyközönség számára is megnyithassa kapuit a befutott és feltörekvő fiatal nemzetközi művészekre egyaránt koncentráló kortárs művészeti múzeum. A kiállítóterek mellett mintegy 300 főt befogadni képes multifunkcionális terem, étterem, shop és könyvtár is helyet kapott az új épületben.

Az építkezés elkezdését nehezítette, hogy ugyan a területet tulajdonló párizsi Városházától megkapták a megvalósítási engedélyt, azonban a történelmi parkerdő egységéért aggódó civilek sikeresen nyújtottak be bírósági keresetet a tervezett beruházás ellen. A botanikus kert és a Bois de Boulogne által határolt területet a város végül átsorolta, így 2011-ben zöld utat kaphatott a már több éves késésben levő építkezés.

Az adminisztratív akadályokon túl technikai problémákkal is szembesült a projekt, mivel Gehry tervében olyan könnyed szárnyaló hatású üvegstruktúra szerepel, amelynek megvalósításához az űrtechnológiai fejlesztéseket is igénybe kellett venni. A mintegy 3600 üvegpanelből összeálló, a környezet fáit szinte az épületbe eresztő vitorláshajót formáló tetőszerkezet megvalósítói több szakmai díjban is részesült.

A Szczecini Filharmónia új otthona

Az észak-lengyel kikötőváros filharmóniája és nagyközönsége a napokban vehette birtokába a barcelonai székhelyű Estudio Barozzi Veiga tervei alapján megépült új központját. Az áttetsző csúcsokkal tűzdelt amúgy tömör és határozattan világos tónusú tömb jól illeszkedik a hagyományos hanza kereskedőházak környezetébe. Az ipari hatású anyaghasználatában szomszédaitól határozottan eltérő épület jól vette át azok függőleges tagoltságát, ritmusát, jól találkozik a város történelmi építészeti hagyományaival. Az éles formák a belső térben, a nagy hangverseny- és kisebb kamarateremben is visszaköszönnek. A termekben használt határozott belsőépítészeti elemek egyben a pontosan megtervezett akusztikai és világítástechnikai rendszer részét képezik.

Kiosztották a WAN fenntarthatósági díját

A World Architecture News idei fenntarthatósági díját a kanadai Vancouver VanDusen Botanikus Kertje és Látogatóközpontja nyerte. A Perkins + Will iroda által tervezett épület formájában igyekszik a természetet követni, minden elemében pedig a fenntarthatóságra törekszik. A zsűri a megvalósult terv holisztikus felfogását és a legmagasabb standardok szerinti fenntarthatósági mutatóit díjazta, kiemelvén, hogy az épület példamutató lehet a jövő tervezői számára. A 2011-ben átadott látogatóközpont elnyerte a LEED platina fokozatú minősítését és az első kanadai épület, amit a Living Building Challenge-re regisztráltak.

Felavatták a Société Réaliste első állandó köztéri emlékművét

Párizs 10. kerületében a II. világháború ellenállási mozgalmában mártírhalál halt Jean és Marie Moinon házaspár emlékét kis utca őrzi. Az Historie et Vies (Történelem és életek) alapítvány úgy döntött, hogy az utcában található pihenőparkba emlékművet is emel a munkaszolgálatban, illetve deportálásban elhunyt pár emlékére. A munkát a Société Réaliste nevű, konceptuális munkáiról, valamint néhány ideiglenes köztéri alkotásáról ismert francia-magyar alkotócsoportra bízták. Gróf Ferenc és Jean-Baptiste Naudy alkotópáros En attendant le Mo(nu)ment 2014–2045 (Emlékműre/Időre várva 2014–2045) című műve a várakozást és az áldozatokat két nagy gránittömbbel szimbolizálja.

Az emlékmű a történelmi igazságtételre hívja fel a figyelmet, ugyanis míg az utcát már 1946-ban elnevezték Jean Moinon-ról, feleségének nevét csak 2012-ben rehabilitálták és így ekkor került rá ő is az névtáblára. Az alkotás három évtized múlva válik teljessé, amikor az alkotók elképzelése szerint a Moinon házaspárról csillagot neveznek majd el. Erre, a törvények értelmében háborús áldozatok esetében haláluk után csak 100 évvel kerülhet sor. Az alkotópáros minden esetre már megfogalmazta és letétbe helyezte ez irányú igényét, amit 2045-ben a kerület nyúlt be a Nemzetközi Csillagászati Uniónak.

Bán Dávid